Trwa ładowanie...

Leczenie astmy wysiłkowej

Astma wysiłkowa jest przez część lekarzy uznawana za specyficzną, rzadką postać astmy, w której objawy pojawiają się jedynie podczas wysiłku fizycznego lub tuż po nim. Duszność powysiłkową inni lekarze uznają za jeden z objawów astmy, a wysiłek za kolejny czynnik wywołując napad astmy. Nie ma wątpliwości co do tego, że pod wpływem wysiłku dochodzi do skurczu mięśni gładkich i zwężenia oskrzeli, a co za tym idzie do nasilenia duszności, pojawienia się kaszlu oraz świszczącego oddechu. Najczęściej dotyczy dzieci i młodych dorosłych, a nasilenie objawów zależy od intensywności wysiłku.

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

1. Atak astmy wysiłkowej

Bardzo powszechny u osób chorujących na dychawicę oskrzelową jest powysiłkowyskurcz oskrzeli, który dotyka nawet do 80 proc. osób cierpiących na ataki astmy – charakteryzuje się takimi samymi objawami. Najczęściej objawy pojawiają się od razu po zakończonej aktywności, a w rzadszych przypadkach (30 proc. chorych na astmę wysiłkową) po 5–8 godzinach od zakończenia wysiłku.

Pacjenci odczuwają objawy takie jak:

  • uporczywy kaszel,
  • świszczący oddech,
  • duszność,
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej,
  • spadek wydolności fizycznej.

Dolegliwości te mogą ustąpić samoistnie lub po zażyciu leku rozkurczowego. Objawy astmy wysiłkowej są wywołane najprawdopodobniej jednym z dwóch czynników: oziębieniem dróg oddechowych, wywołującym skurcz oskrzeli lub zmianą ich osmolarności, wywołaną zwiększoną wentylacją. W celu rozpoznania astmy wysiłkowej wykonuje się próbę wysiłkową, badającą wydolność oskrzeli, podczas której obserwuje się obturację oskrzeli.

2. Leczenie astmy wysiłkowej

W leczeniu stosuje się codziennie glikokortykosteroidy wziewne, które kontrolują przebieg choroby i zmniejszają reaktywność oskrzeli. Napady duszności można ograniczyć także stosując leki antyleukotrienowe. Natomiast kilka minut przed planowanym wysiłkiem wskazane jest zażycie krótko działającego beta2mimetyku. Korzystnie wpływają też antagoniści receptorów leukotrienowych.

Żeby złagodzić objawy astmy, należy zawsze ćwiczenia poprzedzać rozgrzewką, unikać wysiłku w zimnym i suchym powietrzu. Zimą najlepiej jest ćwiczyć w zamkniętych pomieszczeniach lub, aby ogrzać wdychane powietrze i zmniejszyć działanie zimna na oskrzela, oddychać przez chusteczkę. Niezalecany jest wysiłek na świeżym powietrzu w okresie zwiększonego pylenia roślin, gdyż podrażnienie może doprowadzić do ataku. Objawy mogą sprowokować również takie alergeny jak skażenie środowiska oraz dym tytoniowy, dlatego nie należy uprawiać sportu, jeśli powietrze jest zanieczyszczone. Należy unikać wysiłku fizycznego w trakcie infekcji dróg oddechowych oraz po napadzie astmy.

Osoby chorujące na astmę nie powinny unikać wysiłku fizycznego, należy go jednak dobrze zaplanować, co nie tylko nie doprowadzi do zmniejszenia objawów astmy wysiłkowej, lecz także poprawi wydolność fizyczną. Wysiłku nie należy gwałtownie przerywać, gdyż to także może negatywnie wpłynąć na stan oskrzeli i doprowadzić do ataku. Najbardziej dla astmatyków zalecanymi sportami są: pływanie, spacery, gry zespołowe, poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. Niezbyt korzystne będą biegi długodystansowe.

Bibliografia

Osiadło G., Badania czynnościowe w diagnostyce układu oddechowego, AWF Katowice, Katowice 2002, ISBN 83-87478-46-6
Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7
Droszcz W. (red.), Choroby płuc. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-04-7
Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.