Leczenie astmy wysiłkowej

Astma wysiłkowa jest przez część lekarzy uznawana za specyficzną, rzadką postać astmy, w której objawy pojawiają się jedynie podczas wysiłku fizycznego lub tuż po nim. Duszność powysiłkową inni lekarze uznają za jeden z objawów astmy, a wysiłek za kolejny czynnik wywołując napad astmy. Nie ma wątpliwości co do tego, że pod wpływem wysiłku dochodzi do skurczu mięśni gładkich i zwężenia oskrzeli, a co za tym idzie do nasilenia duszności, pojawienia się kaszlu oraz świszczącego oddechu. Najczęściej dotyczy dzieci i młodych dorosłych, a nasilenie objawów zależy od intensywności wysiłku.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Atak astmy wysiłkowej

Bardzo powszechny u osób chorujących na dychawicę oskrzelową jest powysiłkowyskurcz oskrzeli, który dotyka nawet do 80 proc. osób cierpiących na ataki astmy – charakteryzuje się takimi samymi objawami. Najczęściej objawy pojawiają się od razu po zakończonej aktywności, a w rzadszych przypadkach (30 proc. chorych na astmę wysiłkową) po 5–8 godzinach od zakończenia wysiłku.

Pacjenci odczuwają objawy takie jak:

  • uporczywy kaszel,
  • świszczący oddech,
  • duszność,
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej,
  • spadek wydolności fizycznej.

Dolegliwości te mogą ustąpić samoistnie lub po zażyciu leku rozkurczowego. Objawy astmy wysiłkowej są wywołane najprawdopodobniej jednym z dwóch czynników: oziębieniem dróg oddechowych, wywołującym skurcz oskrzeli lub zmianą ich osmolarności, wywołaną zwiększoną wentylacją. W celu rozpoznania astmy wysiłkowej wykonuje się próbę wysiłkową, badającą wydolność oskrzeli, podczas której obserwuje się obturację oskrzeli.

Leczenie astmy wysiłkowej

W leczeniu stosuje się codziennie glikokortykosteroidy wziewne, które kontrolują przebieg choroby i zmniejszają reaktywność oskrzeli. Napady duszności można ograniczyć także stosując leki antyleukotrienowe. Natomiast kilka minut przed planowanym wysiłkiem wskazane jest zażycie krótko działającego beta2mimetyku. Korzystnie wpływają też antagoniści receptorów leukotrienowych.

Żeby złagodzić objawy astmy, należy zawsze ćwiczenia poprzedzać rozgrzewką, unikać wysiłku w zimnym i suchym powietrzu. Zimą najlepiej jest ćwiczyć w zamkniętych pomieszczeniach lub, aby ogrzać wdychane powietrze i zmniejszyć działanie zimna na oskrzela, oddychać przez chusteczkę. Niezalecany jest wysiłek na świeżym powietrzu w okresie zwiększonego pylenia roślin, gdyż podrażnienie może doprowadzić do ataku. Objawy mogą sprowokować również takie alergeny jak skażenie środowiska oraz dym tytoniowy, dlatego nie należy uprawiać sportu, jeśli powietrze jest zanieczyszczone. Należy unikać wysiłku fizycznego w trakcie infekcji dróg oddechowych oraz po napadzie astmy.

Osoby chorujące na astmę nie powinny unikać wysiłku fizycznego, należy go jednak dobrze zaplanować, co nie tylko nie doprowadzi do zmniejszenia objawów astmy wysiłkowej, lecz także poprawi wydolność fizyczną. Wysiłku nie należy gwałtownie przerywać, gdyż to także może negatywnie wpłynąć na stan oskrzeli i doprowadzić do ataku. Najbardziej dla astmatyków zalecanymi sportami są: pływanie, spacery, gry zespołowe, poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. Niezbyt korzystne będą biegi długodystansowe.

Bibliografia

Osiadło G., Badania czynnościowe w diagnostyce układu oddechowego, AWF Katowice, Katowice 2002, ISBN 83-87478-46-6
Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7
Droszcz W. (red.), Choroby płuc. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-04-7
Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Astma wysiłkowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Astma wysiłkowa
Astma wysiłkowa

Sinica nogi

Sinica nogi

Sinica może objawić się podczas silnego ataku astmy wysiłkowej.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Astma wysiłkowa

wysiłkiem fizycznym.
 Diagnostyka i leczenie astmy wysiłkowej Astma oskrzelowa rozpoznawana jest podczas próby wysiłkowej. Gdy wynik jest dodatni (...) Astma wysiłkowa...

Wpływ astmy na życie

Astma a sport

po zakończeniu wysiłku. Sytuacja taka może mieć miejsce w rzadkiej odmianie astmy - astmie wysiłkowej (patrz niżej). Systematyczna aktywność fizyczna (...) sportu przez osoby chore na astmę. W pewnych przypadkach,...

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Czy w ciąży mogę...?

Inhalator

Inhalator

Inhalatory do astmy w czasie ciąży mają tę właściwość, że przyjmowany z nich lek trafia do płodu w mniejszej ilości, a same są bezpieczniejsze od tabletek.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Rodzaje astmy

. Nie jest to jednak schorzenie, które u wszystkich chorych przebiega tak samo. W związku z tym eksperci wyróżnili kilka rodzajów astmy. Są to: astma wysiłkowa, astma kaszlowa (...) wysiłkowa Atak...

Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Badania w astmie

Spirometr

Spirometr

Urządzenie do wykonywania spirometrii, badania mierzącego przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Leczenie astmy

Jak stosować inhalator? (WIDEO)

Jak stosować inhalator? (WIDEO) Odtwórz wideo

Objawy astmy nasilają się rankiem i wieczorem. Świszczący oddech, uczucie uciskania w klatce piersiowej, kaszel oraz duszności to dolegliwości (...) ich stosowania zależą jednak od indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać o tym, że w...