Trwa ładowanie...

Co z planowanym leczeniem chorób w czasie pandemii koronawirusa?

 Paula Jakubasik
06.05.2020 16:58
Placówki ochrony zdrowia zmieniają zasady działania z powodu pandemii koronawirusa.
Placówki ochrony zdrowia zmieniają zasady działania z powodu pandemii koronawirusa. (iStock)

Wiele osób ma zaplanowane wizyty u specjalistów, czeka w kolejce na zabieg lub na stałe przyjmuje leki. Obecny stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zmienił sposób funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Czy można iść do lekarza? Co zrobić, gdy wizyty lekarskie zostają odwołane?

spis treści

1. Dlaczego wizyta w przychodni może być niebezpieczna?

Obecnie zakażenie koronawirusem może nastąpić od każdej osoby, bez względu na to czy podróżowała czy nie. W przychodniach możemy spotkać pacjentów z różnymi schorzeniami, co zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób.

Z tego względu zaleceniem Narodowego Funduszu Zdrowia jest przełożenie leczenia planowego i ograniczenie do minimum wizyt w placówkach medycznych, gdy nie jest to konieczne.

2. Jak funkcjonują placówki ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa?

2.1. Planowe leczenie

Placówki zajmujące się planowym leczeniem chorób ograniczyły lub czasowo zawiesiły tę formę pomocy. Szpitale nie przyjmują pacjentów klasyfikowanych do zabiegów, jeżeli ich przełożenie nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia.

Nie odbywają się badania diagnostyczne ani rehabilitacja lecznicza, jeżeli nie jest to konieczne. Wiele placówek ograniczyło swoją działalność w zakresie leczenia psychiatrycznego, terapii uzależnień, porad specjalistycznych i stomatologii.

2.2. Przychodnie zdrowia

Przychodnie zdrowia są otwarte, ale liczba wizyt osobistych została ograniczona na rzecz porad telefonicznych. Lekarz na podstawie rozmowy przez telefon może wystawić e-receptę (pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, który upoważnia do wykupienia produktu w aptece).

Podczas teleporady specjalista może również wypisać e-zwolnienie lub zlecenie elektroniczne na wyroby medyczne. Według NFZ telewizyty zmniejszają rozprzestrzenianie się koronawirusa, zapewniają bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. W przypadku, gdy chory wymaga badania fizykalnego - przychodnia ma obowiązek zorganizować wizytę.

Zobacz także:

2.3. Przychodnie specjalistyczne

Przychodnie specjalistyczne funkcjonują na zmienionych zasadach, ale różni się to w zależności od placówki. Szczegółowe informacje warto sprawdzić na stronie internetowej danej poradni lub kontaktując się telefonicznie. Najczęściej poradnie specjalistyczne udzielają porad przez telefon, a badania są przekładane na późniejsze terminy.

2.4. Szpitale

Każdy szpital decyduje o badaniach i zabiegach, które jest w stanie wykonać bez ryzyka zarażenia pacjentów. Niektóre placówki świadczą jedynie pomoc w stanach zagrożeniach życia lub sytuacjach, gdy pomoc medyczna jest konieczna.

W przypadku zaplanowanych zabiegów na podstawie dokumentacji medycznej podejmowana jest decyzja czy zostają one przesunięte w czasie, czy operacja odbywa się zgodnie z planem. W celu uzyskania informacji pacjent powinien skontaktować się z konkretnym szpitalem, w którym miało odbyć się leczenie.

2.5. Szpitale i poradnie onkologiczne

Szpitale i poradnie onkologiczne nie wstrzymują przyjęć pacjentów. Odbywa się leczenie nowotworów, chemio- i radioterapia, a także diagnostyka zmian. Wprowadzono jedynie ograniczenia, na przykład pacjent nie może przyjść do placówki z osobą towarzyszącą. Zawieszone są badania profilaktyczne oraz rehabilitacja pacjentów onkologicznych.

2.6. Poradnie stomatologiczne

Poradnie stomatologiczne odwołują lub przekładają zaplanowane wizyty oraz zabiegi chirurgiczne, jeżeli jest to możliwe. W większości z nich odbywają się jedynie dyżury, z których mogą skorzystać pacjenci z ostrym bólem. Zdarza się, że w niektórych poradniach możliwe są konsultacje telefoniczne ze stomatologiem.

2.7. Ośrodki fizjoterapii i rehabilitacji

Krajowa Izba Fizjoterapeutów zaleciła zawieszenie działalności, z tego względu zamknięte zostały oddziały oraz poradnie fizjoterapii i rehabilitacji. Stałą opiekę mają jedynie pacjenci, u których przerwa w zajęciach może grozić powikłaniami. W takiej sytuacji spotkania z fizjoterapeutą lub rehabilitantem odbywają się w domu pacjenta.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze