Podstawową i najważniejszą metodą leczenia czerniaka złośliwego i innych złośliwych zmian skórnych jest jej chirurgiczne usunięcie. Wycięcie czerniaka lub innej niepokojącej zmiany skórnej na wczesnym etapie rozwoju pozwala nawet na całkowite wyleczenie, które jest niemal niemożliwe w momencie, kiedy zmiana się rozrośnie, lub, co gorsza, da przerzuty do innych organów. W przypadku czerniaka złośliwego, niestety, dość szybko dochodzi do rozrostu nowotworu i do przerzutów, dlatego wczesne wykrycie jest wyjątkowo ważne.
Istniejący mit o tym, że zmiany nowotworowe skóry nie powinny być usuwane, jest całkowicie nieprawdziwy. Usunięcie takiej zmiany jest warunkiem wyleczenia pacjenta.
Aby stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że dana zmiana skórna to rzeczywiście nowotwór, trzeba zrobić badanie histopatologiczne. A takie badanie wymaga pobrania próbki. Jeśli zmiana jest niepokojąca, nie należy pobierać zwykłej biopsji. Konieczna jest biopsja wycinająca, czyli całkowite wycięcie znamienia. Całość oddaje się wtedy do badania histopatologicznego, czyli badania pod mikroskopem w celu stwierdzenia, czy była to zmiana o charakterze nowotworowym czy nie. W przypadku, jeśli nie była ona nowotworem, to po wycięciu na pewno nie stanie się złośliwa. A jeśli był to czerniak czy inna zmiana złośliwa, pacjent ma duże szanse, że zmiany nowotworowe zostały usunięte w całości i na całkowite wyleczenie. Usunięcie niegroźnej zmiany barwnikowej nie jest ryzykiem dla pacjenta, może mu jednak uratować życie.
O metodach leczenia czerniaka opowiada dr Zbigniew Żurawski, specjalista chirurg onkolog.
Komentarze