Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania i leczenie pod mikroskopem

Avatar placeholder
03.09.2021 10:59
Leczenie kanałowe zęba kończy się wypełnieniem kanału korzeniowego materiałem
Leczenie kanałowe zęba kończy się wypełnieniem kanału korzeniowego materiałem (123rf.com)

Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodontyczne, to zabieg stomatologiczny stosowany po to, by ocalić ząb, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty. Wskazania do przeprowadzenia tego typu zabiegu to ból zęba spowodowany zapaleniem miazgi, zgorzelą, stanem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych lub uszkodzeniem miazgi w wyniku urazu zęba. Do wypełniania zębów stosowane są różne preparaty stomatologiczne. Prawidłowo przeleczony i wypełniony kanał korzeniowy umożliwia dalsze prawidłowe funkcjonowanie zęba.

spis treści

1. Wskazania do leczenia kanałowego zęba

Do leczenia kanałowego kwalifikuje się ząb, jeżeli bodźce termiczne wywołują w nim długotrwałą reakcję bólową, kiedy ból zęba nasila się wieczorem i w nocy i przy dotyku i opukiwaniu, oraz kiedy pojawił się obrzęk okolicznych tkanek.

Jeżeli ząb obumarł i rozwinęła się przewlekła zmiana okołowierzchołkowa – często nie występują objawy bólowe zęba, a diagnozuje się go na podstawie zdjęcia rtg i badaniem żywotności miazgi. Czasami podczas leczenia kanałowego zęba mogą zdarzyć się powikłania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy leczenie kanałowe musi kojarzyć się z bólem?"

Zaliczamy do nich: niedopełnienie bardzo zakrzywionego kanału, przedostanie się materiału poza wierzchołek zęba, złamanie narzędzia w kanale, przebicie kanału i inne. W przypadku odczuwania przez pacjenta bólu, lekarz może zlecić zażycie środków przeciwbólowych i antybiotyków. Czasami, jeżeli leczenie kanałowe zęba nie przyniesie pożądanych efektów, wskazane jest usunięcie zęba.

2. Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zęba rozpoczyna się od otwarcia komory zęba i oczyszczenie jej z miazgi (żywej lub martwej). Jeżeli miazga jest żywa wykonuje się to pod znieczuleniem miejscowym. Następnie usuwa się miazgę z kanału lub kanałów korzeniowych za pomocą specjalnych narzędzi stomatologicznych i przepłukuje środkami chemicznymi (podchloryn sodu i woda utleniona).

W przebiegu opracowywania kanału następuje usunięcie pozostałości miazgi zębowej oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębowych. Czasami wskazane są kilkakrotne wymiany leków w kanałach celem uzyskania pełnego wyleczenia tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Leczenie kanałowe zęba kończy się wypełnieniem kanału korzeniowego materiałem, który będzie obojętny dla organizmu. Są to materiały biozgodne. Wypełnienie kanału korzeniowego ma na celu szczelne zamknięcie tego otworu fizjologicznego, żeby nie doszło do ponownego zainfekowania tkanek okołowierzchołkowych.

Martwy ząb stopniowo ulega przebarwieniu i jeżeli ten defekt kosmetyczny jest widoczny przy uśmiechu – można zaproponować pacjentowi takie rozwiązania jak: licówki (kompozytowe, porcelanowe) lub korony porcelanowe na wkładach koronowo-korzeniowych.

3. Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to pospolite leczenie kanałowe, różniące się tym, iż lekarz ma o wiele bardziej dokładny wgląd do kanałów zębowych pacjenta, w związku z czym leczenie jest o wiele bardziej precyzyjne i dokładne. Mikroskop znajduje się tuż nad głową pacjenta.

Bardzo często leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu kończy się niepowodzeniem i pacjent musi zgłaszać się na zabieg ponownie. Zdarzają się również takie przypadki, w których korzenie zęba są bardzo pozwijane albo pacjent charakteryzuje się nietypową budową anatomiczną zębów lub szczęki. Dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem tacy pacjenci mają szansę na uniknięcie ekstrakcji zęba.

Leczenie kanałowe bez powiększenia często może zakończyć się właśnie wyrwaniem zęba, ponieważ lekarz nie ma możliwości powiększenia korzenia, w związku z czym leczenie wykonywane jest o wiele mniej precyzyjnie.

3.1. Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Cena jest nieco droższa niż zwykłego leczenia kanałowego. Ceny wahają się od 300 do 600 złotych i uzależnione są od miasta w którym usługa jest wykonywana, a także od renomy danego gabinetu i liczone są za jednego zęba.

Najlepszym sposobem na zapobieganie leczenia kanałowego jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Zęby należy bardzo dokładnie szczotkować, najlepiej po każdym posiłku, a także używać nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej.

Odpowiednia dieta jest tak samo ważna jak dbanie o higienę jamy ustnej. Stomatologa należy odwiedzać co pół roku, w celach profilaktycznych. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego takie wizyty mogą okazać się zbawienne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Odbudowa zęba
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze