Leczenie nowotworu kości – diagnostyka, leczenie systemowe, leczenie miejscowe, leczenie objawowe, psychologia
Chociaż nowotwory kości nie są częste, to warto wspomnieć o ich leczeniu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że znaczącą przewagę w nowotworach kości mają przerzuty z innych narządów – w szczególności, te które lokalizują się w gruczole krokowym (prostata), piersi, tarczycy czy też nerce. Jakie są dostępne sposoby leczenia nowotworów kości?
1. Leczenie nowotworu kości – diagnostyka
Chociaż sama diagnostyka nie przynosi efektu terapeutycznego, to jej przeprowadzenie jest niezbędne do zaplanowania odpowiedniego leczenia nowotworu kości – z resztą nie tylko kości, ale każdego z nowotworów, który występuje u człowieka. Medycyna XXI wieku dysponuje szerokim zakresem możliwości w tym zakresie. Nowotwory kości nie są objęte badaniami przesiewowymi (skriningowymi) tak jak rak piersi czy też rak szyjki macicy.
Do dyspozycji lekarza pozostaje tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz scyntygrafia kości. Skuteczna diagnostyka w znaczący sposób wpływa na podjęcie przez zespół lekarzy decyzji o niezbędnym leczeniu – systemowym lub miejscowym.
2. Leczenie nowotworu kości – leczenie systemowe
Jednym z rodzajów leczenia systemowego jest chemioterapia, która jest stosowana w leczeniu wielu rodzajach nowotworów – miedzy innymi kości. Kluczowe jest jednak określenie, czy dany rodzaj nowotworu jest wrażliwy na chemioterapię – konieczne jest zatem określenie jego chemiowrażliwości.
Można wyróżnić kilka rodzajów chemioterapii (odnosi się to do terapii nie tylko nowotworów kości, ale także do innych, mających swoją lokalizację poza tkanką kostną). Dla przykładu chemioterapia indukcyjna jest stosowana przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia masy guza, a chemioterapia adiuwantowa ma zastosowanie po zabiegach chirurgicznych, jako leczenie uzupełniające. Jeśli mamy do czynienia na przykład z przerzutem nowotworu do kości stosuje się leki hormonalne (ale tylko w określonych rodzajach nowotworów).
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem: Dlaczego zaleca się scyntygrafię kośćca, jeśli w badaniu MRI podejrzewają kostniaka kostninowego? - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski Jak leczyć raka kości? - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski * Rak prostaty z przerzutami - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski
3. Leczenie nowotworu kości – leczenie miejscowe
Do miejscowych sposobów terapii można zaliczyć leczenie chirurgiczne nowotworów. Rozległość operacji oraz decyzja o ewentualnej amputacji podejmowana jest, kiedy dokładnie wiadomo jaki jest stopień zaawansowania nowotworu.
4. Leczenie nowotworu kości – psychologia
W leczeniu nowotworu kości powinien brać udział zespół interdyscyplinarny w skład, którego powinien także wchodzić także psycholog. Dotyczy to wszystkich rodzajów nowotworów, nie tylko tych wywodzących się z kości.
5. Leczenie nowotworu kości – leczenie objawowe
Objawowe leczenie ma na celu uwolnienie chorej osoby od dokuczliwych objawów jakie towarzyszą nowotworom kości – najczęściej chodzi o złagodzenie bólu, który może występować w przebiegu choroby nowotworowej.
Tematyka dostępnego leczenia nowotworów kości znacznie wykracza poza ramy tego opracowania. Obecnie stosuje się różne zaawansowane techniki terapii w zależności od rodzaju nowotworu. W znacznym stopniu pomaga nam diagnostyka, która prowadzona jest przed zastosowaniem odpowiedniego leczenia nowotworów kości.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.