Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Leczenie zębów w ciąży – zęby w ciąży, zabiegi, wybielanie zębów

Leczenie zębów w ciąży jest możliwe, chociaż nie w każdym momencie. Kobiety które doświadczają nagłego bólu zęba mogą być spokojne, bo w czasie 9 miesięcy ciąży wyleczą zęby. Kiedy można leczyć zęby w ciąży? Czy leczenie jest bezpieczne?

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

spis treści

1. Leczenie zębów w ciąży

W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które sprzyjają chorobom zębów. Bardzo często z tego powodu dziąsła stają się opuchnięte, bolące, a nawet mogą krwawić.

Planując ciąże, kobieta tuż przed nią powinna udać się do dentysty w celu wyleczenia dotychczasowych ubytków zębowych, usunięcia próchnicy czy usunięcia kamienia. Co prawda podczas ciąży leczenie zębów jest jak najbardziej możliwe, to lepiej wykonać je przed lub po okresie brzemiennym.

Podczas ciąży (tak jak przez całe życie) należy dbać o dokładną higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów powinno wejść w nawyk. Płukanie i nitkowanie zębów też może być dobrym i szybkim sposobem dbania o zęby.

Wykluczenie cukru i słodyczy z diety pozwoli poprawić ich stan i z całą pewnością opóźni ryzyko wystąpienia chorób.

2. Zabiegi leczące zęby

Leczenie zębów w ciąży jest możliwe oraz bezpieczne. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu należy poinformować o swoim stanie lekarza, aby ten mógł zastosować środki znieczulające bez dodatku leków obkurczających naczynia krwionośne. W czasie ciąży można pozbyć się próchnicy, usunąć kamień, a nawet wyrwać zęba.

Można korzystać z usług ortodonty. W czasie ciąży dozwolone jest zakładanie protez, mostków czy koron, a także aparatów stałych albo ruchomych.

Jedyny problem jest z leczeniem kanałowym. Przed tego typu leczeniem należy wykonać zdjęcie zęba, a jak wiadomo w ciąży nie powinno wykonywać się prześwietlenia rentgenowskiego, zwłaszcza w I trymestrze. Istnieją nowoczesne zabiegi, które oferują możliwość wyleczenia zęba kanałowo, bez prześwietlania, jednak nie każdy gabinet ma takie możliwości. Niestety bakterie w zębie bardzo szybko mogą rozprzestrzenić się na inne części organizmu, mogąc powodować poważniejsze uszczerbki zdrowotne. Tak naprawdę bardzo wiele zależy od lekarza, czy wyrazi zgodę na leczenie. Samej nie można podjąć decyzji, nawet jakbyśmy bardzo chciały ukrócić nasze cierpienia.

3. Wybielanie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży, którego nie ma możliwości uniknąć albo przełożyć, należy jak najbardziej przeprowadzić. Jednak zabiegi, służące aspektowi estetycznemu, należy odłożyć na czas po urodzeniu dziecka. Tak jest właśnie z wybielaniem zębów. Nie ma żadnych badań potwierdzających niekorzystny wpływa tego zabiegu na ciąże, dlatego lepiej się z nim wstrzymać. Tak samo to wygląda podczas okresu karmienia piersią.

Musisz to wiedzieć

Pamiętajmy, iż w ciąży również należy dbać o higienę jamy ustnej, tylko jej prawidłowe przestrzeganie może zapobiec wizytom u dentysty oraz stresującym zabiegom. Wyeliminowanie z diety cukru pomoże w utrzymaniu zdrowych zębów. Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, tego jak postępować, aby cieszyć się zdrowym, białym i pięknym uśmiechem, nie tylko w czasie ciąży, ale przez całe życie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza