Trwa ładowanie...

Lek Benodil wycofany z obrotu z powodu wady jakościowej

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu zawiesiny do nebulizacji Benodil. Jedna seria leku nie spełniała wymagań w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych.

Zobacz film: "Produkty, które chronią przed rakiem płuc"

1. Wycofanie leku Benodil

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego co jakiś czas wpływają wnioski od podmiotów odpowiedzialnych za dany lek, z prośbą o wstrzymanie w obrocie lub wycofanie serii produktów leczniczych.

27 czerwca 2019 na podstawie wniosku złożonego przez Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Z siedzibą w Starogardzie Gdańskim, GIF podjął decyzję o wycofaniu serii leku Benodil. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej produktu.

Seria produktu leczniczego Benodil (Budesonidum) zawiesina do nebulizacji, 0,125 mg/ml, 20 ampułek po 2 ml:

  • numer serii: 1031518, data ważności 09.2021

Decyzja GIF na rygor natychmiastowej wykonalności. Jeśli posiadasz w domu lek z tej serii, zgłoś się do swojego lekarza po zamiennik. Nie wolno przerywać kuracji.

2. Wskazania do stosowania leku Benodil

Benodil to zawiesina do nebulizacji. Substancja czynna, która się w nim znajduje zaliczana jest do kortykosteroidów. Benodil stosowany jest w leczeniu astmy, zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i pseudokrupu.

Nie powinno się go używać do łagodzenia ostrego skurczu oskrzeli i duszności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.