Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Lęk, depresja i zmęczenie mogą być skutkiem ubocznym jedzenia sałatek

Jeśli na lunch najczęściej wybierasz sałatkę z dużą ilością zielonych warzyw, takich jak jarmuż, oraz z dodatkiem migdałów, musisz przemyśleć swój wybór.

Według internisty dr Svetlany Kogan, te produkty, choć powszechnie są uważane za zdrowe, mogą spowodować niepokojące objawy, w tym lęk i zmęczenie. Przyczyną tych problemów jest wysoka zawartość miedzi.

Dr Kogan zjawisko to nazywa toksycznością miedzi.

Miedź pomaga naszemu organizmowi w metabolizowaniu żelaza oraz wspomaga przewodnictwo nerwowe. Niedobory tego składnika mogą doprowadzić do problemów z odpornością i kośćmi, takich jak anemia i osteoporoza.

Częste spożywanie sałatek z zielonych warzyw liściastych może doprowadzić do zatrucia miedzią
Częste spożywanie sałatek z zielonych warzyw liściastych może doprowadzić do zatrucia miedzią

Chociaż niedobór miedzi ma negatywne skutki, po suplementy diety powinniśmy sięgać dopiero wtedy, gdy zbyt niskie stężenie związku zostanie potwierdzone w badaniach laboratoryjnych i lekarz zaleci nam stosowanie takich preparatów.

Dorosły człowiek powinien spożywać ok. 0,9 mg miedzi dziennie. Aby dostarczać odpowiednią jej ilość, w diecie powinna znaleźć się wątróbka, zarodki i otręby pszenne, płatki owsiane, kakao, orzechy włoskie i laskowe czy pestki słonecznika.

Bogatym źródłem miedzi są przede wszystkim produkty zbożowe. Znajduje się również w ziemniakach, pomidorach, zielonych warzywach liściastych, żółtym serze i rybach (zwłaszcza w śledziach).

Dużo łatwiej przyswoić miedź, jeśli nasza dieta jest bogata w białko zwierzęce niż roślinne. Dodatkowo jej wchłanianie może poprawić jadłospis bogaty w węglowodany (głównie skrobię i glukozę) oraz witaminę C.

Jak zaznacza dr Kogan, dostarczanie odpowiednich dawek miedzi wraz z dietą jest niezwykle istotne, ale spożywanie jej w nadmiarze może nieść poważne konsekwencje zdrowotne, przyczyniając się m.in. do chorób nerek i jelit.

Toksycznie działać może także miedź znajdująca się w rurach, która jest przyczyną licznych zatruć.

Przeprowadzone w 2013 roku badanie wykazało związek nadmiernego spożycia miedzi z szybszym rozwojem choroby Alzheimera w mózgu.

Przeczytaj koniecznie

Dr Kogan wyjaśnia, że toksyczne działanie miedzi rozpoznać można po uczuciu zdenerwowania, podobnym do tego, które czujemy, gdy wypijemy 6 filiżanek kawy.

Zawartość miedzi w naszym organizmie nie jest wysoka lecz znajduje się ona w każdej tkance, a najwięcej w wątrobie, mózgu, sercu i nerkach.

Internistka zaleca leczenie zatrucia miedzią poprzez korzystanie z sauny na podczerwień, która sprawia, że dosłownie wypacamy wszystkie toksyny z naszego organizmu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy