Trwa ładowanie...

Lek na narkolepsję może pomóc osobom uzależnionym od żywności schudnąć

Nowe odkrycie może pomóc osobom z nadwagą. Nowe badanie wykazało, że lek używany do leczenia zaburzeń snu może również zmniejszyć impulsy do jedzenia.

Istnieje wiele czynników, które powodują otyłość, ale jest coraz więcej dowodów, które wskazują, że otyłość jest nie tylko spowodowana przez zaburzenia behawioralne, takie jak brak samokontroli, ale że wiele osób z nadwagą jest fizycznie uzależnionych od produktów bogatych w tłuszcz i cukier.

Kiedy jemy żywność, która nam smakuje, otrzymujemy potężny wyrzut dopaminy w sekcji przyjemności / nagrody w mózgu, lecz uzależnienie od żywności okazało się mieć niedobór pewnego rodzaju dopaminy tak, że poczucie nagrody i przyjemności jest zmniejszone, co sprawia, że muszą jeść więcej, aby osiągnąć ten sam poziom przyjemności co inne osoby.

Naukowcy odkryli również, że impulsywne zachowanie jest czynnikiem prowadzącym do uzależnienia od żywności, a Ivo Vlaev, ze Szkoły Biznesu Warwick, a także Myutan Kulendran, Laura Wingfield, Colin Sugden i Ara Darzi, z Imperial College w Londynie odkryli, że lek o nazwie Modafinil, zwykle wykorzystywany do leczenia narkolepsji, zaburzeń związanych z pracą w systemie zmianowym oraz nadmierną sennością w ciągu dnia, może zmniejszyć impulsywność, a więc wpłynąć na uzależnienie od żywności.

Osoby uzależnione od jedzenia mogą znaleźć pomoc w leku na narkolepsję
Osoby uzależnione od jedzenia mogą znaleźć pomoc w leku na narkolepsję (Shutterstock)

"Odkryliśmy, że modafinil, który jest już dostępny na rynku, może zmniejszyć impulsywne zachowanie ludzi" - powiedział profesor Vlaev.

"Wykazano, że lek może zmniejszyć impulsywność w różnych zaburzeniach, takich jak uzależnienie od alkoholu, schizofreniaADHD. Osoby uzależnione od żywności cierpią z powodu tych samych warunkach neurobiologicznych, więc uważamy, że to pomoże uzależnionym, a nasze wstępne testy potwierdziły tę teorię" - dodaje.

"To może mieć poważne konsekwencje dla ludzi, którzy są otyli. Istnieje coraz więcej dowodów, które potwierdzają, że istnieje znaczna liczba ludzi otyłych, którzy są uzależnieni od żywności, ponieważ nie są w stanie kontrolować impulsywności swoich działań, a ten lek może dać im więcej kontroli, która pomoże osobom z nadwagą schudnąć i tym samym poprawić swój stan zdrowia" – mówi.

ZOBACZ TAKŻE:

"Osoby uzależnione od jedzenia wiedzą, że muszą schudnąć, ale pragnienie żywności jest przytłaczające, co prowadzi do spirali depresji, która może prowadzić do problemów psychologicznych, a także problemów zdrowotnych".

Lek, który jest sprzedawany pod wieloma różnymi nazwami marek na całym świecie, był jednym z dwóch badanych przez badaczy leków, a drugi to atomoksetyna. Oba leki są używane do leczenia zaburzeń impulsywności, w tym ADHD.

W artykule "Farmakologiczna manipulacja impulsywności: w randomizowanym, kontrolowanym badaniu" opublikowanym w "Personality  and Individual Differences", naukowcy przeprowadzili serię prób na 60 mężczyznach w wieku od 19 do 32 lat, gdzie 20 przyjmowało placebo, 20 modafinil i 20 atomoksetyne.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Badania wykazały, że te osoby, które przyjmowały modafinyl miały znacznie obniżony poziom impulsywności, a atomoksetyna nie wywołała żadnej różnicy w porównaniu z grupą placebo.

"Modafinil okazał się mieć wpływ na impulsywność u zdrowych osób i tak będzie mógł mieć jeszcze większy wpływ na uzależnionych od żywności, którzy są pozbawieni dopaminy" - powiedział profesor Vlaev.

Podsumowując, naukowcy stwierdzają, że lek poprawia samokontrolę, która jest kluczowym czynnikiem decydującym o otyłości, więc ich hipoteza jest taka, że lek ten powinien pomóc w leczeniu tego zaburzenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza