Lek na przeziębienie i grypę wycofany. GIF: "Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia"
Główny Inspektorat Farmaceutyczny w najnowszym komunikacie poinformował o wycofaniu z obrotu leku zawierającego paracetamol i pseudoefedrynę do stosowania w sezonowych infekcjach. GIF ujawnia, co stoi za wydaniem takiej decyzji.
1. Lek na przeziębienie i grypę pod lupą GIF
Główny Inspektorat Farmaceutyczny za pośrednictwem serwisu X poinformował o wydaniu decyzji dotyczącej Gripblocker Express.
To produkt leczniczy, który zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. Przeznaczony jest do krótkotrwałego leczenia objawów przeziębienia i grypy. Jak wskazuje producent, Gripblocker Express można stosować w przypadku kaszlu, kataru, gorączki, bólów mięśniowych, kostno-stawowych czy bólu gardła oraz głowy.
GIF informuje, że wycofuje produkt z obrotu na terenie całego kraju, a także zakazuje wprowadzania do obrotu wymienionych w komunikacie serii leku.
2. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu leczniczego
Decyzją Inspektorat objął kilka serii produktu leczniczego:
nazwa produktu: Gripblocker Express (Paracetamolum 300 mg, Pseudoephedrini HCl 30 mg, Dextrometorphani HBr 12 mg),
postać: kapsułki miękkie, 20 kapsułek,
numery serii: numer 020223, data ważności 01.2025, numer 040223, data ważności 01.2025, numer 050223, data ważności 01.2025,
podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. z siedzibą we Wrocławiu.
Decyzja GIF wycofująca z obrotu oraz zakazująca wprowadzania do obrotu wskazanych serii produktów leczniczych👇https://t.co/CaTkVDQd4p pic.twitter.com/bmRykNqjSs
— Główny Inspektorat Farmaceutyczny (@GIF_GOV_PL) December 3, 2024
"Powodem było stwierdzenie niezgodności w zakresie niejednorodności zawartości zanieczyszczeń w substancji czynnej (...), która może mieć wpływ na niespełnienie wymagań w zakresie bezpieczeństwa stosowania przedmiotowego produktu" - informuje GIF.
Stwierdzona niezgodność, jak wyjaśnia Inspektorat, może wpływać na jakość i bezpieczeństwo stosowania leku, "a tym samym nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z pozostawienia w obrocie przedmiotowych serii produktu leczniczego".
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.