Trwa ładowanie...

Lek na serce w leczeniu białaczki

Naukowcy ogłosili, że lek przepisywany obecnie pacjentom z chorobą serca może pomóc w leczeniu niektórych typów białaczki. Specyfik ten blokuje działanie białek z rodziny Rho, znanego jako ROCK (kinaza zależna od Rho), które uczestniczy w wielu różnych procesach zachodzących w komórkach.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

1. Białko ROCK a leczenie białaczki

Naukowcy badali efekty mutacji kilku białek, które mają związek z trudnymi do leczenia postaciami białaczki. Okazało się, że mutacje w komórkach szpiku kostnego wytwarzających krew powodują wyraźną nadaktywność białka ROCK. Dzięki zastosowaniu leku na chorobę serca możliwe było spowolnienie rozwoju tych komórkach. Gdy środek ten podano myszom chorym na białaczkę, doszło do znaczącego przedłużenia ich życia. Mimo iż konieczne są dalsze badania, naukowcy uznali dotychczasowe ustalenia za bardzo obiecujące. Zwykły lek na chorobę serca może mieć bowiem zupełnie nowe zastosowanie w leczeniu wielu różnych odmian białaczki. Nie wiadomo jeszcze, czy specyfik będzie podawany w połączeniu z innymi metodami leczenia białaczki, czy też indywidualnie. Jedno jest pewne – jeśli nadzieje naukowców spełnią się, wielu pacjentów, którzy są poddawani chemioterapii będzie mogło skorzystać z łatwiej tolerowanych przez organizm metod leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza