Trwa ładowanie...

Lek na zgagę powoduje raka? EMA rekomenduje zawieszenie preparatów z ranitydyną

Europejska Agencja Leków zaleciła zawieszenie zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków zawierających ranitydynę na terenie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o leki stosowane na refluks, zgagę oraz wrzody żołądka. Przyczyną jest zanieczyszczenie substancji czynnej.

Zobacz film: "Przyczyny wrzodów układu pokarmowego"

1. NDMA - rakotwórcza substancja w lekach na zgagę

Jakiś czas temu Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przegląd leków zawierających ranitydynę. W trakcie badania preparatów dostępnych na europejskim rynku wykryto obecność N-nitrozodimetyloaminy (NDMA). Poziom substancji jest niski, mimo to EMA zaleciła zawieszenie zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków zawierających ranitydynę na terenie Unii Europejskiej.

EMA rekomenduje zawieszenie sprzedaży preparatów z ranitydyną
EMA rekomenduje zawieszenie sprzedaży preparatów z ranitydyną (Getty Images)

Badania na zwierzętach potwierdziły, że NDMA może powodować raka. Naukowcy podkreślają, że ta substancja występuje w niektórych produktach żywnościowych i w niedużych dawkach nie jest szkodliwa. Mimo to NDMA jest klasyfikowana jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.

Nie wiadomo jakie jest źródło zanieczyszczenia w lekach.

2. Leki z ranitydyną wycofane

Leki z ranitydyną stosuje się w celu obniżenia poziomu kwasu żołądkowego. Pomocne są dla pacjentów z chorobami takimi jak zgaga, refluks i wrzody żołądka.

To nie jest piewszy raz, kiedy w lekach z ranitydyną wykryto zanieczyszczenia substancji czynnej. W 2018 roku w niektórych preparatach lekach wykryto NDMA i podobne związki zwane nitrozoaminami. W Polsce wiele leków z ranitydyną jest niedostępnych już od kilku miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.