Trwa ładowanie...

Ranimax Teva, lek na zgagę, wycofany. Może zawierać rakotwórczą substancję

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leku Ranimax Teva. Jest to lek hamujący wydzielanie się kwasu solnego w soku żołądkowym.

1. Wycofanie serii leku

Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków o wykryciu zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum.

NDMA jest potencjalnie rakotwórczą substancją dla człowieka.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na żołądek?"

Podmiotem odpowiedzialnym jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

W związku z tym Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wymienionych serii produktu leczniczego Ranimax Teva.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Ranimax Teva wycofany z obrotu
Ranimax Teva wycofany z obrotu (GIF)
Lek na zgagę wycofany z obrotu
Lek na zgagę wycofany z obrotu (GIF)

Lek Ranimax Teva stosowany jest w leczeniu zgagi, nadkwasowości w żołądku, ale również w występowaniu innych zaburzeń dyspeptycznych.

Inspektorat ma podejrzenie, że zakażenie NDMA leków z ranitydyną nie wynika z wad procesu produkcji. Prawdopodobnie jest efektem niestabilności samej substancji i toksyczności jej produktów rozpadu. NDMA ma tworzyć się tym samym samoistnie.

2. Sprostowanie

  1. paździenrnika GIF zamieśicł sprostowanie, w którym postanowiono poprawić błędną datę ważności dla serii 050818. Zamiast 09.2021 powinno być 08.2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza