Trwa ładowanie...

Ranimax Teva, lek na zgagę, wycofany. Może zawierać rakotwórczą substancję

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leku Ranimax Teva. Jest to lek hamujący wydzielanie się kwasu solnego w soku żołądkowym.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na żołądek?"

1. Wycofanie serii leku

Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków o wykryciu zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum.

NDMA jest potencjalnie rakotwórczą substancją dla człowieka.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

W związku z tym Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wymienionych serii produktu leczniczego Ranimax Teva.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Ranimax Teva wycofany z obrotu
Ranimax Teva wycofany z obrotu (GIF)
Lek na zgagę wycofany z obrotu
Lek na zgagę wycofany z obrotu (GIF)

Lek Ranimax Teva stosowany jest w leczeniu zgagi, nadkwasowości w żołądku, ale również w występowaniu innych zaburzeń dyspeptycznych.

Inspektorat ma podejrzenie, że zakażenie NDMA leków z ranitydyną nie wynika z wad procesu produkcji. Prawdopodobnie jest efektem niestabilności samej substancji i toksyczności jej produktów rozpadu. NDMA ma tworzyć się tym samym samoistnie.

2. Sprostowanie

  1. paździenrnika GIF zamieśicł sprostowanie, w którym postanowiono poprawić błędną datę ważności dla serii 050818. Zamiast 09.2021 powinno być 08.2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.