Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zwyrodnienie stawów - charakterystyka, leczenie

Zwyrodnienie stawów - charakterystyka, leczenie
Zwyrodnienie stawów - charakterystyka, leczenie

Lek na zwyrodnienie stawów – czy istnieje? Zwyrodnienie stawów dotyka co piątego mieszkańca Europy. Wśród cierpiących z tego powodu są nie tylko ludzie starsi – po 60. roku życia, ale także osoby w średnim wieku, a nawet 30- i 20-latkowie. Cześć z nich codziennie zażywa leki przeciwbólowe. Obecnie skuteczne zastosowanie w leczeniu tego schorzenia stawów znalazła substancja naturalnie występująca w ścięgnach, chrząstkach i więzadłach. Jest to bowiem glukozamina.

spis treści

1. Zwyrodnienie stawów - charakterystyka

Choroba może przebiegać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Pierwsze symptomy zwyrodnienia stawów, na przykład osłabione i zmęczone kończyny, są czasem widoczne dopiero przy znacznych zmianach w stawach. Niestety, nie da się temu zapobiec ani tego wyleczyć, tak samo jak nie można powstrzymać procesu starzenia. Organizm się po prostu zużywa, a procesy naprawcze nie nadążają za zniszczeniami. Przebieg zmian zwyrodnieniowych przyspieszają dodatkowo: nadwaga, zaburzenia endokrynologiczne, płaskostopie.

2. Zwyrodnienie stawów - skuteczna walka z bólem

W przypadku zwyrodnienia stawów leczy się przede wszystkim objawy i zapobiega bolesnym atakom. Stosuje się tu przede wszystkim NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak chociażby paracetamol czy ibuprofen, do których często dodawane są leki przeciwbólowe. Niestety, konsekwencje tej terapii są poważne. Występują skutki uboczne, takie jak: choroba wrzodowa żołądka i wrzód dwunastnicy czy hamowanie odbudowy tkanki chrzęstnej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Taka niepozorna glukozamina, a tak wiele może...

Odkryto, że mały, niepozorny monocukier – glukozamina, ma ogromne znaczenie przy zwyrodnieniu stawów. Naturalnie substancja ta występuje w więzadłach, ścięgnach i chrząstkach i pełni ważną rolę w odbudowie, regeneracji i utrzymaniu prawidłowej struktury chrząstki stawowej. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej niedoborów po 50., a nawet 40. roku życia. Wystarczy 1500 mg glukozaminy dziennie, by wzmocnić stawy i dostarczyć im potrzebnych substancji.

Naukowe dowody dobroczynnego działania glukozaminy

W 2001 roku naukowcy odkryli, że glukozamina pomaga odbudować strukturę chrząstki. Zażywające ją osoby zauważyły dużą poprawę ruchomości stawów kolanowych. Kolejne, trwające 5 lat badania pokazały, że siarczan glukozaminy lub chondroityny (inna substancja występująca w stawach i więzadłach) zmniejsza procesy degeneracyjne i przy długim podawaniu znacząco redukuje obrzęk narządów ruchu. Dowiedziono również, że stosowanie glukozaminy w zwyrodnieniu stawów przynosi ulgę w odczuwanym bólu, podejrzewane jest więc pewne działanie przeciwbólowe glukozaminy. Przede wszystkim glukozamina pełni jednak funkcję ochronną stawów.

2.1. Zwyrodnienie stawów - kto powinien stosować glukozaminę?

  • osoby z już istniejącym zwyrodnieniem, aby wspomóc organizm,
  • osoby odczuwające trudności w poruszaniu się, aby usprawnić ruch,
  • osoby cierpiące na bóle w stawach – wspomagająco,
  • osoby aktywne, narażone na kontuzje i urazy – sportowcy,
  • osoby po 50. roku życia, u których naturalne procesy odbudowy i regeneracji organizmu, w tym narządu ruchu, zostają spowolnione.

Badania udowodniły, że glukozamina jest bezpieczna. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych. Tę substancję mogą przyjmować cukrzycy, a także ci, którzy z jakichś powodów nie powinni stosować leków niesterydowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zwyrodnienie stawu biodrowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze