Trwa ładowanie...

Lekarze i ratownicy apelują #NieKłamMedyka (WIDEO)

Avatar placeholder
27.03.2020 17:15
Lekarze i ratownicy apelują #NieKłamMedyka (WIDEO)
Lekarze i ratownicy apelują #NieKłamMedyka (WIDEO) (WP)

Wraz ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w Polsce rośnie również liczba osób, które w nieodpowiedzialny sposób korzystają z pomocy karetek pogotowia. W tym trudnym czasie problem oszukiwania dyspozytorów, ratowników i lekarzy stał się na tyle poważny, że pracownicy medyczni postanowili ruszyć z akcją #NieKłamMedyka.

Zobacz film: "Rusza akcja ##NieKłamMedyka"

1. Akcja #NieKłamMedyka

Lekarze i zespoły ratownictwa medycznego w całym kraju dołączają do akcji #NieKłamMedyka. Jej celem jest uświadomienie opinii publicznej o ważnym problemie dotykającym pracowników opieki medycznej. Apelują oni, by pacjenci nie ukrywali przed nimi żadnych informacji dotyczących swojego stanu zdrowia.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Lekarze proszą również, by dzwoniący na pogotowie nie wprowadzali w błąd dyspozytora. Zdarzają się sytuacje, w których pacjenci dzwonią na numer alarmowy i proszą o przyjazd karetki. W trakcie rozmowy nie informują dyspozytora o tym, że byli w kontakcie z osobami, które mogły być zagrożone zarażeniem koronawirusem. W efekcie zespół, który był wysyłany do pacjenta, nie był ubrany w specjalistyczną odzież ochronną.

O problemie opowiedział ratownik medyczny Rafał Sarbinowski (materiały własne)
O problemie opowiedział ratownik medyczny Rafał Sarbinowski (materiały własne)

2. Wezwanie karetki do koronawirusa

W takich przypadkach procedury bezpieczeństwa są bezlitosne. Jeśli w trakcie wywiadu z pacjentem lekarz zorientuje się, że istnieje ryzyko zarażenia koronawirusem, cały zespół musi zostać odsunięty od obowiązków. Oznacza to dla nich przymusową kwarantannę, a dla szpitala znaczne uszczuplenie załogi.

Zobacz także: Polka odkryła, jak układ odpornościowy walczy z koronawirusem

Wśród zagrożeń ze strony pacjentów lekarze wymieniają niezgłaszanie objawów, które mogą być spowodowane COVID-19, ale również wprowadzanie w błąd ratowników mówiąc, że dany pacjent na pewno jest zarażony wirusem. Na miejsce oczywiście wysyłana jest karetka, a tam okazuje się, że zgłoszenie jest bezzasadne.

3. Jak postępować w przypadku podejrzenia koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że osoby, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną lub w ciągu 14 dni przebywały w miejscu, gdzie występuje koronawirus, powinny poinformować o tym fakcie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub w przypadku nasilonych objawów mogą zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny najbliższego szpitala. Ostatecznością jest telefon na numer alarmowy 112 i poinformowanie dyspozytora o możliwym zakażeniu.

Narodowy Fundusz Zdrowia utworzył również specjalną infolinię, na której każdy może uzyskać niezbędne informacje dotyczące koronawirusa. Infolinia dostępna jest pod numerem telefonu 800 190 590.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze