Trwa ładowanie...

Lekarze powiedzieli jej, że jest "młoda i zdrowa". Okazało się, że ma zaawansowaną postać nowotworu spotykanego u dzieci

 Karolina Rozmus
25.01.2022 16:16
Lekarze powiedzieli jej, że jest "młoda i zdrowa". Okazało się, że ma zaawansowaną postać nowotworu spotykanego u dzieci
Lekarze powiedzieli jej, że jest "młoda i zdrowa". Okazało się, że ma zaawansowaną postać nowotworu spotykanego u dzieci (Facebook)

25-latka była u kilku lekarzy, zanim poznała prawdę na temat swojego stanu zdrowia. Każdy z nich przekonywał kobietę, że nic jej nie dolega – poza hemoroidami. To nie przekonało pacjentki, a jej złe przeczucia potwierdziły się po badaniu tomografii komputerowej.

spis treści

1. Mięsak prążkowanokomórkowy

25-letnia Kasey Altman z Kalifornii była u trzech lekarzy. Jej niepokój wzbudziły guzki na jej ciele, w tym usytuowane w okolicach odbytu. Każdy z lekarzy jednak bagatelizował jej dolegliwości, mówiąc, że jest młoda i zdrowa. Jak wspomina Kasey – jeden z nich przepisał jej czopki na hemoroidy.

Ginekolog przyznał z kolei, że guzki są "dziwne", ale nie zdecydował się na dalszą diagnostykę. Jednak Kasy była zdeterminowana, by ustalić, co jej dolega. Umówiła się na tomografię komputerową wbrew zapewnieniom lekarzy, że nic jej nie jest. Badanie ujawniło, że zmaga się z pęcherzykowym mięśniakomięsakiem prążkowanokomórkowym.

Zobacz film: "8 objawów raka, które ignorujesz"

To rzadki typ nowotworu, który diagnozowany jest u dzieci w wieku od 1 do 5 roku życia, bardzo rzadko u nastolatków – a u osób dorosłych jego występowania niemal nie odnotowuje się wcale.

Ten nowotwór wywodzi się z komórek mezenchymalnych (tkanek łącznych zarodkowych). Pojawia się już na etapie życia płodowego i może lokalizować się w obrębie głowy oraz szyi, oczodołów, a także w układzie moczowo-płciowym czy w kończynach.

W przypadku gdy – tak jak to miało miejsce u Kasey – nowotwór umiejscowi się w obrębie układu moczowo-płciowego, głównym dowodem na istnienie choroby jest guz wyczuwalny w badaniu per rectum. Choć to niejedyny objaw tej postaci raka.

Mięsaka prążkowanokomórkowy w układzie moczowo-płciowym może objawiać się obecnością krwi w moczu, ale też trudnościami w oddawaniu moczu czy nawet nietrzymaniem moczu. Dodatkowo mogą występować zaparcia, krwawienie z dróg moczowo-płciowych, a u kobiet mogą też pojawić się guzy w okolicach przedsionka pochwy.

2. Wciąż walczy z chorobą

Kasey dokumentuje w mediach społecznościowych swoje zmagania z chorobą
Kasey dokumentuje w mediach społecznościowych swoje zmagania z chorobą (TikTok)

Postawienie diagnozy to był początek walki młodej kobiety z rakiem – chemioterapia trwała 10 miesięcy, do września 2021 roku, a niedługo później nastąpił nawrót. Obecnie Kasey znów przyjmuje chemioterapię, ale nie poddaje się. Jak mówi, przeszła długą drogę do akceptacji choroby.

- Myślę, że najtrudniejszą pigułką do przełknięcia było to, że kiedy masz 20 lat, to myślisz o tym, co będziesz robić, mając 30 lat czy 40 – mówi i dodaje, że gdy dowiedziała się, że zostało jej prawdopodobnie niewiele czasu, musiała zmienić swoje plany i poglądy na życie.

- Dla mnie była to próba znalezienia mojego celu na tym świecie, ponieważ czułam, że muszę się spieszyć, jak nigdy dotąd – tłumaczyła.

Kasey postanowiła założyć konto na TikToku, by dzielić się swoją codzienną walką z nowotworem z innymi. Przyznaje, że nie spodziewała się takiej popularności i ogromnego odzewu ze strony innych użytkowników TikToka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze