Leki iniekcyjne mogą znacznie przyczynić się do zapobiegania chorom serca

Według najnowszych badań, iniekcje nowego leku o nazwie Inclisiran obniżają poziom cholesterolu o połowę lub więcej. Taki zastrzyk należy wykonać dwa lub trzy razy w roku. Według najnowszych badań, efekt może utrzymywać się od czterech do sześciu miesięcy.

„Inclisiran powoduje trwałe obniżenie cholesterolu, a tym samym potencjalnie może wpływać na obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” - powiedział główny autor badania dr Kausik Ray, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Londynie.

Takie długotrwałe efekty mogą stanowić istotny postęp w zapobieganiu chorobom serca, zawałom serca i udarom mózgu, pomagając zmniejszyć ograniczenie światła tętnic, twierdzą naukowcy.

Wyniki zostały przedstawione na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca w Nowym Orleanie. Kolejnym etapem badań jest zatwierdzenie leku przez Administrację do Spraw Leków i Żywności.

Statyny i leki takie jak atorwastatyna i rozuwastatyny są obecne głównym standardem w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu, ale stosowanie ich ma pewne ograniczenia, jak wyjaśniają lekarze.

Jednak inne badanie kliniczne zaprezentowane na spotkaniu wykazało, że połączenie statyny z lekiem o nazwie Inclisiran może pomóc skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu.

„W połączeniu ze statyną, inhibitor będący głównym składnikiem leku powoduje obniżenie poziomu cholesterolu prawie 60 procent bardziej niż zażywanie samych statyn” – powiedział przewodniczący badań dr Steven Nissen.

Badania USG pacjentów wykazały, że niski poziom cholesterolu powoduje stwardnienie tętnic.

W badaniu wzięło udział 846 pacjentów, którzy cierpieli na chorobę wieńcową. Połowa z nich przyjmowała tylko statyny, natomiast druga połowa przyjmowała statyny wraz z inhibitorem będącym głównym składnikiem leku Inclisiran.

Około 81 procent pacjentów stosujących połączenie dwóch leków  wykazało zmniejszenie wielkości płytek tętniczych.

„Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak wysokiego poziomu  regresji w przypadku badań tego typu” – powiedział  Nissen powiedział.

„To naprawdę niezwykłe" – dodaje.

 Wyniki badań Nissen zostały również opublikowane  15 listopada w „Journal of American Medical Association”.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu ludzi popełnia błędy, które stają na drodze w...

Leki takie jak Inclisiran pobudzają wątrobę do wypłukiwania większych ilości  cholesterolu ze krwi, blokując białko zwane PCSK9.

Inclisiran jest inhibitorem białka PCSK9 najnowszej generacji, który działa na poziomie genetycznym, aby zapobiegać  wytwarzaniu PCSK9 w pierwszej kolejności, jak komunikują naukowcy.

Na podstawie wyników badań, Ray i jego współpracownicy szacują, że pacjenci potrzebują tylko dwóch lub trzech zastrzyków z lekiem o nazwie Inclisiran w roku, aby utrzymać poziom cholesterolu na odpowiednim poziomie.

Dr Borge Nordestgaard jednak zauważa, że są to wstępne wyniki.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

„Kluczowym dodatkowym pytaniem jest to, czy obniżenie poziomu złego cholesterolu będzie trwałe w czasie” - powiedział Nordestgaard, profesor kliniczny z Danii.

Należy także dokładnie zbadać skutki uboczne ze stosowania połączenia tych leków. Dotychczasowe analizy stwierdzają, że pacjenci przyjmujący te leki skarżyli się na bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie, ból pleców, wysokie ciśnienie krwi, biegunka i zawroty głowy.

Dane i wnioski prezentowane w artykule należy uznać za wstępne, do czasu aż zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

Natalia Kulik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...