Trwa ładowanie...

Leki na chorobę Alzheimera w stomatologii

Lek. Mateusz Nawrocki
24.04.2019 13:26
Leki na chorobę Alzheimera w stomatologii
Leki na chorobę Alzheimera w stomatologii (123RF)

Są niezbędnym elementem dobrego funkcjonowania układu pokarmowego, dorosły człowiek ma ich aż 32 - mowa oczywiście o zębach. Stomatologia to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny – mało kto mógłby przypuszczać, że w leczeniu zębów być może znajdą zastosowanie leki, które używane są w terapii choroby Alzheimera.

Problem ten postanowili zbadać naukowcy z Londynu. Zdolności regeneracyjne zębów, a także ich ekspozycja na czynniki bakteryjne powodują, że raz na jakiś czas konieczna jest wizyta u dentysty. W stomatologii wypełnienia ubytków uzupełniane są różnego rodzaju materiałami, z których obecnie popularne są materiały kompozytowe zawierające w swoim składzie odpowiednie żywice i wypełniacze.

Pomimo rozwoju technologii nie jest możliwe dokładne zastąpienie prawdziwej tkanki z jakiej zbudowany jest ząb (przynajmniej pod względem budowy histologicznej). Z pomocą przychodzą naukowcy z Londynu, którzy publikują swoje doniesienia na łamach magazynu „Scientific Reports”, pokazując sposób na stymulację komórek zawartych w miazdze zębów, które przyczyniają się do produkcji zębiny.

Czy leki neurologiczne znajdą zastosowanie w stomatologii?
Czy leki neurologiczne znajdą zastosowanie w stomatologii?
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Nowa technologia zwiększyłaby zdolność do samonaprawy zębów i zmniejszonej konieczności stosowania sztucznych wypełniaczy, które nie jednokrotnie wymagają wymiany. Proponowana metoda stawia sobie za cel naturalną pomoc pacjentom.

Jedna z cząsteczek, która została wykorzystana przez naukowców jest składnikiem leku, który przechodził już fazy badań klinicznych nad leczeniem chorób neurologicznych z chorobą Alzheimera włącznie. Skoro lek ten już przeszedł fazy badań klinicznych istnieje szansa, że szybko zostanie wprowadzony do codziennej praktyki - również stomatologicznej.

Chociaż postęp w medycynie jest bardzo duży, to mało kto przypuszczałby, że leki, które za niedługo być może będą stosowane w neurologii, znajdą swoje miejsce w stomatologii. O ile istnieją pewne cechy wspólne łączące ogólne zasady leczenia zakażeń, stosowanych antybiotyków czy też leków miejscowych, stomatologia była tą dziedziną, która nie korzystała ze wszystkich dobrodziejstw medycyny.

Jak widać w niedługim czasie może to ulec zmianie. Pytanie tylko, na ile stosowane leki lub ich składniki znajdą zastosowanie w codziennej praktyce. Na to jeszcze trzeba poczekać. Z pewnością, wszelkie czynniki, które będą stymulować naturalną tkankę do budowy i regeneracji stanowią najlepsze rozwiązanie, bliskie fizjologicznemu funkcjonowaniu organizmu.

Należy zadać sobie pytanie, na ile stosowanie wspomnianego leku ma wpływ tylko na zęby człowieka, a na ile oddziałuje również na inne struktury. To ciekawe rozwiązanie, które być może będzie stanowiło alternatywę dla implantów, na które ze względu na wysokie koszty nie każdy pacjent może sobie pozwolić. Pozostaje tylko czekać, aż eksperymentalne założenia znajdą przełożenie na codzienną praktykę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze