Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie chronią przed cukrzycą? Badacze dokonali zaskakującego odkrycia

 Karolina Rozmus
16.11.2021 13:52
Leki na nadciśnienie chronią przed cukrzycą? Badacze dokonali zaskakującego odkrycia
Leki na nadciśnienie chronią przed cukrzycą? Badacze dokonali zaskakującego odkrycia (Pixabay)

Badacze zaobserwowali, że leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym mogą obniżać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. To istotne odkrycie, bo jak się okazuje, jest szereg powiązań pomiędzy obiema chorobami.

spis treści

1. Leki na nadciśnienie a cukrzyca

Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie i Bristolu odkryli, że określone leki stosowane przy wysokim ciśnieniu tętniczym krwi mogą obniżać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Czy to dobra wiadomość dla tych, którzy borykają się z nadciśnieniem? Nie do końca – efekty zależne są od rodzaju preparatu, jaki zażywa chory.

Leki na nadciśnienie mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2, twierdzą badacze
Leki na nadciśnienie mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2, twierdzą badacze (Pixabay)
Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"

Inhibitory ACE, takie jak lizynopryl i blokery receptora angiotensyny II, takie jak walsartan, w badaniach okazały się w najwyższym stopniu chronić przed chorobą metaboliczną. Tymczasem beta-blokery, takie jak acebutolol, i leki moczopędne według naukowców związane są z podwyższonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

"W szczególności inhibitory ACE i ARB powinny stać się lekami z wyboru, gdy istnieje obawa klinicznego ryzyka cukrzycy, podczas gdy w miarę możliwości należy unikać beta-blokerów i diuretyków tiazydowych" – pisze w "The Lancet" Milad Nazarzadeh, wspólautor badania.

2. Potrzebne są kolejne badania

Zdaniem badaczy ten pozytywny efekt stosowania leków na nadciśnienie jest znikomy i wciąż nie jest jasne, czy obniżenie ciśnienia krwi przekłada się faktycznie na mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Dlatego też, choć badanie wypełnia pewną lukę, to konieczne są dalsze badania. Tym bardziej że – jak podkreślają naukowcy – 13 proc. wszystkich Amerykanów choruje na cukrzycę, a aż 34,5 proc. ma stan przedcukrzycowy.

To potwierdza pilną potrzebę kontynuowania poszukiwań metod rozwiązania tego problemu.

W Polsce ze zdiagnozowaną chorobą żyje około 7 proc. Polaków. Statystyki są uspokajające? Niekoniecznie, bo eksperci wciąż podkreślają, że Polacy niechętnie się badają i duży odsetek nie wie, o tym, że ma cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.

3. Związek pomiędzy cukrzycą a nadciśnieniem

Nadciśnienie oraz cukrzyca często współwystępują. Obie choroby mogą mieć wspólną przyczynę, czynniki ryzyka w przypadku obu chorób są również wspólne.

Należą do nich:

  • otyłość,
  • stany zapalne,
  • stres oksydacyjny,
  • insulinooporność.

Co więcej, cukrzyca może prowadzić do powikłań w postaci nadciśnienia wskutek wywoływania rozległych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Z drugiej strony, istnieją badania wskazujące, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi są bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy typu 2.

To wszystko wskazuje na istotną korelację pomiędzy dwoma schorzeniami i uzasadnia dążenia badaczy do odkrycia leku, który mógłby jednocześnie mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi oraz na niwelowane ryzyka cukrzycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze