Trwa ładowanie...

Leki przeciwbólowe pod lupą

Gdy dokucza nam ból, myślimy tylko o tym, jak go pokonać. Najprostszym sposobem jest zażycie leków przeciwbólowych. Większość możemy kupić bez recepty nie tylko w aptece, ale także w sklepach. Nie zdajemy sobie sprawy, jak mogą nam zaszkodzić...

spis treści

1. Podstawowe informacje na temat leków przeciwbólowych

Współcześnie leki przeciwbólowe są łatwo dostępne i bardzo często reklamowane w telewizji. Wydaje się, że skoro są tak rozpowszechnione, są też bezpieczne. Tak jednak nie jest, a my często zapominamy o podstawowych środkach ostrożności w stosowaniu farmaceutyków uśmierzających ból.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

  • Leki przeciwbólowe maskują prawdziwą chorobę – często ból sygnalizuje, że w naszym ciele toczy się niepokojący proces. Niekiedy środki przeciwbólowe utrudniają postawienie właściwej diagnozy, istnieje też ryzyko przeoczenia objawów poważnego schorzenia.
  • Leki przeciwbólowe zatruwają organizm – środki przeciwbólowe działają jak antybiotyki. Jeżeli zażywamy je zbyt często, substancje w nich zawarte mogą zatruwać nasz organizm. Leki przeciwbólowe mogą podrażniać śluzówkę i prowadzić do uszkodzeń układu pokarmowego.
  • Leków przeciwbólowych nie można łączyć z innymi lekami – bardzo często zapominamy o tej zasadzie. Niektóre leki przeciwbólowe i środki, które stosujemy podczas przeziębienia i grypy, składają się z podobnych substancji – należy bardzo uważnie czytać ulotki dołączone do opakowania preparatu, jeżeli jakieś substancje się powielają, należy zrezygnować z jednego leku. Branie podobnych środków podwaja ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
  • Nie wszystkie leki przeciwbólowe są bezpieczne – jeżeli jakiś preparat stosujemy za długo, musimy wiedzieć, że w konsekwencji może to doprowadzić do poważnych powikłań, np. niewydolności nerek, anemii, może także przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej. Niektóre leki przeciwbólowe uszkadzają szpik kostny.
  • Leki przeciwbólowe powodują zmianę wyników badań – środków przeciwbólowych nie powinniśmy zażywać przed wykonaniem analizy moczu i testu ciążowego. Leki te zwiększają poziom amoniaku i glukozy, wpływają na barwę moczu i obniżają poziom potasu. Wynik testu ciążowego wykonanego po zażyciu leków przeciwbólowych jest niemiarodajny.
  • Leki przeciwbólowe osłabiają koncentrację – nie po każdym leku przeciwbólowym można prowadzić samochód czy inne pojazdy mechaniczne. Ich zażycie może skutkować zawrotami głowy. Niekorzystnie na koncentrację i refleks wpływają środki znieczulające, jakie możemy dostać w gabinetach stomatologicznych. Podobnie mogą działać niektóre leki przeciwbólowe przyjmowane po złamaniach.

2. Leczenie bólu

Podstawową zasadą jest czytanie ulotek. Szczególną uwagę należy zwrócić na skutki uboczne preparatu i jego skład – na niektóre substancje możemy być uczuleni. Najlepiej wybierać tabletki, które są w osłonkach, ponieważ dzięki temu ochronimy nasz żołądek. W tym celu powinniśmy zażywać środki przeciwbólowe zawsze po posiłku. Ważne jest także to, co zjemy i czym popijemy lek. Należy unikać produktów, które zawierają błonnik, ponieważ utrudnia on wchłonięcie preparatu. Leki przeciwbólowe należy popijać wodą niegazowaną. Szkodliwe są napoje gazowane, które w sposób niekontrolowany nasilają ich działanie. Leki przeciwbólowe można stosować tylko przez trzy dni – jeżeli dolegliwości nie ustąpią, musimy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

3. Plastry przeciwbólowe

To dobre rozwiązanie dla soób z problemami żołądkowymi. Działanie takiego plastra polega na tym, że substancja zwalczająca lek powoli uwalnia się i zostaje stopniowo wchłonięta przez skórę. Dzięki temu nasz układ pokarmowy nie jest narażony na kontakt z substancją. Jednak stosując plastry przeciwbólowe, należy również zachować ostrożność - mogą one m.in. podrażniac skórę.

4. Niepokojące statystyki

Mówi się o tym, że kobiety stosują leki przeciwbólowe dwa razy częściej niż mężczyźni. 65 proc. Polaków po zażyciu środka przeciwbólowego odczuwa ból głowy, aż 15 proc. ma migreny. Statystyczny Polak zażywa leki przeciwbólowe siedem razy w ciągu miesiąca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza