Leki ratujące życie wciąż nielegalnie wywożone z Polski

Kolejne zmiany w przepisach, które miały zakończyć nielegalny handel lekami z Polski okazały się bezskuteczne. Prywatne gabinety lekarskie znalazły przepis pomagający ominąć zakaz.

Leki na 2 miliardy złotych

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, doktor Grzegorz Kucharewicz, w lutym br. zwrócił uwagę na problem wywożenia z Polski leków ratujących życie. Podkreślał wówczas, że w aptekach brakuje około 200 różnych preparatów leczniczych. Największe problemy mieli pacjenci, którzy musieli kupić leki przeciwzakrzepowe, kardiologiczne, stosowane w onkologii, astmie, cukrzycy czy padaczce. Powodem był eksport równoległy – zarówno ten legalny, jak i nielegalny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Eksport równoległy

Firmy farmaceutyczne kupują leki w kraju, gdzie są one tańsze, i sprzedają tam, gdzie ich cena jest wyższa, a w Polce ceny preparatów leczniczych należą do najniższych na terenie Unii Europejskiej. Co roku do innych krajów trafiają preparaty warte ponad 2 miliardy złotych. O ile hurtownie farmaceutyczne robią to zgodnie z prawem, sprzedaż przez apteki była nielegalna. Jedynym skutecznym rozwiązaniem miały być zmiany w prawie.

Nowe przepisy – nowe sposoby łamania prawa

Na początek do ustawy Prawo Farmaceutyczne wprowadzono artykuł 86a, który zakazywał aptekom handlować lekarstwami z hurtowniami i innymi aptekami, które zaczęły tracić koncesje po wzmożonych kontrolach przez wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne.

Dodatkowo w lipcu br. w życie weszła tzw. nowelizacja antywywozowa Prawa Farmaceutycznego. Jeśli 5 proc. aptek zgłosi brak leku, zostaje na niego nałożony zakaz wywozu z kraju. Dla placówek niestosujących się do wytycznych przewidziano kary sięgające nawet pół miliona złotych.

I chociaż mogłoby się wydawać, że sytuacja handlu lekami poprawiła się, szybko znaleziono luki w przepisach pozwalające na kontynuowanie procederu. Prywatne gabinety lekarskie zaczęły wykorzystywać przepis pozwalający na zamawianie deficytowych leków w ramach tzw. zapotrzebowania.

Zaczęły jak grzyby po deszczu wyrastać Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej "słupy", w których np. ginekolog zamawiał gigantyczne ilości insuliny. Historię takiej praktyki podaje "Dziennik Bałtycki", przytaczając za przykład firmę z Gdyni, która do dwóch gabinetów na tzw. zapotrzebowanie zamówiła leki warte kilka milionów złotych.

Warto zaznaczyć, że jeden z gabinetów nie przyjmował pacjentów wcale, drugi z kolei świadczył usługi tylko raz w tygodniu. Po tym, jak dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone, firma przeniosła się na teren Wielkopolski.

Nielegalny obrót lekami powoduje przerwy w dostępie dla pacjentów wymagających leczenia, a to z kolei ma wpływ na prowadzenie całej terapii, bo może znacznie pogorszyć stan zdrowia chorych.

Komentarze (30)
~emeryt handlowiec
~emeryt handlowiec ponad rok temu

Kochani rodacy-wszystko co piszecie to g.....no prawda,pół prawda , albo cała prawda.Zabrać prawo wykonywania zawodu,zabrać dyplom magistra ,zabrać dyplom technika,zabrać świadectwo maturalne-jakim prawem?Jaka jednostka administracji państwowej je nadała , a jaka może odebrać np.dyplom magistra elektroniki.Dlaczego Strażnik Miejski po maturze ma prawo karać/ale nie posłów i prawników/- szarych obywateli.Reasumując-jakie PRAWO takie PAŃSTWO lub jakie państwo takie prawo.Jeśli nie ma zakazu wywozu jabłek i leków to co ,mamy inteligentnych handlowców.

Odpowiedz
~awd
~awd ponad rok temu

@~fak: ciekawe czy bylbys taki madry jakbys byl chory i musisz juz miec ten lek bo np umrzesz albo ktos z twojej rodziny musialby miec ten lek i nagle po staraniach aptek hurtowni rzadu zeby ten lek byl brakuje go z powodu ze jakis cinkciarz wywiózł za kilka mln leki za granice z wiekszosci aptek , bo w niemczech drozej i da sie zarobic, a polacy umieraja, i dlatego debilu rzad wpieprza sie w cinkciarki biznes , szkoda ze u takich jak ty myslenie boli

Odpowiedz
~Safaryn08
~Safaryn08 ponad rok temu

Od wielu tygodni w warszawskich aptekach brakuje specyfiku potasowego Kalipoz prolongatum - refundowanym. W 100 % aptek !! Dla wielu chorych jest to bezwzględnie potrzebny lek uzupełniający kurację . I co ? I nic ! Można go (z trudem) zastąpić specyfikiem pełnopłatnym - suplementem diety, oczywiście za ciężkie pieniądze. Czy kogoś to interesuje ? Przecież ta sytuacja to kolejne oszczędności dla NFZ....

Odpowiedz
~RAM
~RAM ponad rok temu

Bo to są ci tzw.lekarze, którzy na użytek mediów mają gęby pełne wzniosłych słów o dobru pacjentów i o etyce zawodowej. A tak w ogóle, to przecież gotowi są życie poświęcić dla chorego, zaś pieniądze to ostatnia rzecz o której myślą.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc