Trwa ładowanie...

Leki skuteczniejsze od diety!

Leki skuteczniejsze od diety!
Leki skuteczniejsze od diety! (123RF)

Każdy pacjent mający problemy z układem krwionośnym słyszy od swojego kardiologa, że najważniejsze dla poprawy kondycji jest przestrzeganie odpowiedniego trybu życia oraz specjalna dieta, obniżająca ryzyko powikłań, takich jak na przykład zawał serca. Europejscy specjaliści są jednak zdania, że zmiana sposobu odżywiania się jest skuteczna tylko w teorii. Pacjent zazwyczaj i tak nie wprowadza w życie wszystkich zaleceń, co skutkuje niestety brakiem efektów terapeutycznych. Lepiej jest więc od razu wprowadzić leki.

1. Problemy z sercem coraz częstsze

Szybki rozwój cywilizacji sprawił, że znacznie wydłużył się średni czas życia człowieka. Ma to związek przede wszystkim z lepszym dostępem do służb medycznych, skuteczniejszą profilaktyką i szybszym oraz bardziej efektywnym leczeniem pojawiających się chorób. Niestety jednak, za ten rozwój płacimy też dość wysoką cenę. Jesteśmy zabiegani, zestresowani, nie mamy czasu lub po prostu wracamy do domu za bardzo zmęczeni, żeby zadbać o swoją kondycję fizyczną. Nadal niewielki odsetek pracujących osób zwraca uwagę na odpowiednią ilość ruchu oraz właściwy, zdrowy sposób odżywiania się. Skutkuje to drastycznym wzrostem chorób układu krążenia oraz jego głównego elementu: serca. Co gorsze, dotyczy to coraz młodszych osób. Kiedyś zawał sercabył w zasadzie spotykany głównie u osób starszych, nadal zresztą tak nam się kojarzy. Tymczasem zdarza się on nawet 30-latkom, zwłaszcza pracującym w bardzo stresujących warunkach.

2. Dieta w chorobach serca

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na kondycję naszego układu krwionośnego jest sposób odżywiania. Jeżeli zjadamy byle co, w pośpiechu, zwykle jest w tym sporo tłuszczu i soli – dwóch największych wrogów naszego zdrowia. Dlatego kardiolodzy zawsze zalecają, żeby w ramach leczenia, ale i profilaktyki zawału oraz chorób serca, bardziej racjonalnie planować posiłki.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Jak więc należy się odżywiać, żeby było to korzystne dla serca? Powinniśmy przede wszystkim:

  • ograniczyć spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych;
  • zmniejszyć ilość produktów mających dużo cholesterolu;
  • jeść zdecydowanie więcej warzyw, uzupełniając je owocami;
  • dołączyć do diety ryby morskie oraz ich przetwory;
  • używać oliwki z oliwek oraz oleju rzepakowego;
  • ograniczyć ilość kawy i mocnej, czarnej herbaty – można w zamian pić zieloną lub czerwoną.

Zalecenia są niezbyt skomplikowane, jednak dla większości pacjentów nawet tak niewielkie zmiany są zbyt ciężkie do wprowadzenia w życie. Dlatego też zdrowa dietanie może wtedy stanowić sposobu terapii.

3. Warto stosować leki!

Choć przestrzeganie odpowiedniej diety zmniejsza ryzyko zawału serca, uczestnicy kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu są zdania, że należy jednak wprowadzać również farmakoterapię. Powód jest niestety bardzo prosty. Jak zauważył profesor Peter Sleight z University of Oxford, niewielu pacjentów ma na tyle silną wolę, żeby stale przestrzegać zalecanej, korzystnej dla ich zdrowia diety. To samo dotyczy również aktywności fizycznej oraz zdrowszego trybu życia. Dużo lepsze efekty daje więc, zdaniem kardiologów, prewencyjne stosowanie leków – połknięcie tabletki jest szybkie i proste, nie wymaga wysiłku, więc tego zalecenia większość pacjentów przestrzega.

Wskazana dieta ma znaczenie nie tylko terapeutyczne. Jeżeli chcemy, żeby nasze serce było zdrowe i silne, powinniśmy wszyscy wprowadzać zalecenia kardiologów w życie. Nawet jeśli jesteśmy całkowicie zdrowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze