Trwa ładowanie...

Leki wycofane w lipcu. Decyzja GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny stoi na straży jakości leków w aptekach. Jeśli w jakimś preparacie stwierdzane są nieprawidłowości, środek jest wycofywany z obrotu. Oto lista leków wycofanych w lipcu 2019.

Zobacz film: "Antybiotyki mogą uszkodzić serce"

1. GIF wycofuje leki na astmę

W lipcu Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o całkowitym wycofaniu z obrotu szeregu leków. Wśród nich jest kilka preparatów wykorzystywanych w leczeniu astmy oskrzelowej.

Wycofano lek BDS N, który może występować w dwóch wariantach, jeśli chodzi o podmiot odpowiedzialny: Apotex Europe B.V. lub Apotex Europe B.V. Holandia. Ten glikokortykosteroid wykorzystuje się w terapii pacjentów, u których dotychczasowe leczenie przez stosowanie inhalatorów ciśnieniowych lub proszkowych nie daje zadowalających efektów.

Wycofany został również mający podobne zastosowanie kortykosteroid Budixon Neb oraz Benodil, którego niektóre serie wycofano jeszcze w czerwcu, a kolejne juz w lipcu. Przyczyną były wady jakościowe.

Zobacz też: Lek Benodil wycofany z obrotu z powodu wady jakościowej

We wszystkich wymienionych preparatach substancja czynna to Budesonidum, który występuje również jako składnik innych nadal dostępnych na rynku środków do inhalacji i nebulizacji astmatyków.

Na ten moment te leki uważane są za bezpieczne i chorzy mogą je stosować bez obaw o swoje zdrowie.

2. GIF wycofuje krople do oczu, szczepionkę i Płyn Burowa

Ze skutkiem natychmiastowym wycofano także krople do oczu Rozaprost Mono. Przyczyną wycofania była stwierdzona wada jakościowa.

GIF zdecydował również o wycofaniu z obrotu szczepionki bakteryjnej. Sprzedawano ją w postaci kropli do nosa pod nazwą handlową Polyvaccinum mite. Powodem wycofania w tym przypadku było znalezienie ciała stałego w przebadanej próbce zawiesiny.

Zobacz też: GIF wycofuje szczepionkę bakteryjną. Chodzi o krople do nosa Polyvaccinum mite

Z aptecznych półek zniknął również wykorzystywany w zmniejszaniu dolegliwości towarzyszących stłuczeniom i obrzękom Płyn Burowa.

3. Dopuszczenie do obrotu wstrzymanego leku

Równolegle w lipcu wydano zgodę na ponowne dopuszczenie do obrotu leku Clexane, który decyzją z dnia 26.09.2018 wstrzymano w obrocie. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego sam wówczas poinformował o możliwym zanieczyszczeniu chemicznym.

Dlatego środek wstrzymano w obrocie do czasu ustalenia skutków ewentualnych nieprawidłowości w składzie. Na podstawie wyjaśnień złożonych przez wytwórcę tego produktu leczniczego uznano, że roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawkach nie stanowi zagrożenia dla pacjentów i tym samym wstrzymanie w obrocie anulowano.

Śledzimy na bieżąco wszystkie informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego, żeby zawsze podawać najświeższe wieści o wycofaniach leków i zagrożeniach dla pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza