Przejdź na WP

Leki wycofane w lipcu. Decyzja GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny stoi na straży jakości leków w aptekach. Jeśli w jakimś preparacie stwierdzane są nieprawidłowości, środek jest wycofywany z obrotu. Oto lista leków wycofanych w lipcu 2019.

Zobacz film: "Antybiotyki mogą uszkodzić serce"

1. GIF wycofuje leki na astmę

W lipcu Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o całkowitym wycofaniu z obrotu szeregu leków. Wśród nich jest kilka preparatów wykorzystywanych w leczeniu astmy oskrzelowej.

Wycofano lek BDS N, który może występować w dwóch wariantach, jeśli chodzi o podmiot odpowiedzialny: Apotex Europe B.V. lub Apotex Europe B.V. Holandia. Ten glikokortykosteroid wykorzystuje się w terapii pacjentów, u których dotychczasowe leczenie przez stosowanie inhalatorów ciśnieniowych lub proszkowych nie daje zadowalających efektów.

Wycofany został również mający podobne zastosowanie kortykosteroid Budixon Neb oraz Benodil, którego niektóre serie wycofano jeszcze w czerwcu, a kolejne juz w lipcu. Przyczyną były wady jakościowe.

Zobacz też: Lek Benodil wycofany z obrotu z powodu wady jakościowej

We wszystkich wymienionych preparatach substancja czynna to Budesonidum, który występuje również jako składnik innych nadal dostępnych na rynku środków do inhalacji i nebulizacji astmatyków.

Na ten moment te leki uważane są za bezpieczne i chorzy mogą je stosować bez obaw o swoje zdrowie.

2. GIF wycofuje krople do oczu, szczepionkę i Płyn Burowa

Ze skutkiem natychmiastowym wycofano także krople do oczu Rozaprost Mono. Przyczyną wycofania była stwierdzona wada jakościowa.

GIF zdecydował również o wycofaniu z obrotu szczepionki bakteryjnej. Sprzedawano ją w postaci kropli do nosa pod nazwą handlową Polyvaccinum mite. Powodem wycofania w tym przypadku było znalezienie ciała stałego w przebadanej próbce zawiesiny.

Zobacz też: GIF wycofuje szczepionkę bakteryjną. Chodzi o krople do nosa Polyvaccinum mite

Z aptecznych półek zniknął również wykorzystywany w zmniejszaniu dolegliwości towarzyszących stłuczeniom i obrzękom Płyn Burowa.

3. Dopuszczenie do obrotu wstrzymanego leku

Równolegle w lipcu wydano zgodę na ponowne dopuszczenie do obrotu leku Clexane, który decyzją z dnia 26.09.2018 wstrzymano w obrocie. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego sam wówczas poinformował o możliwym zanieczyszczeniu chemicznym.

Leki wycofane w lipcu z obrotu. Lista wycofanych leków publikowana przez GIF
Leki wycofane w lipcu z obrotu. Lista wycofanych leków publikowana przez GIF (123rf)

Dlatego środek wstrzymano w obrocie do czasu ustalenia skutków ewentualnych nieprawidłowości w składzie. Na podstawie wyjaśnień złożonych przez wytwórcę tego produktu leczniczego uznano, że roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawkach nie stanowi zagrożenia dla pacjentów i tym samym wstrzymanie w obrocie anulowano.

Śledzimy na bieżąco wszystkie informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego, żeby zawsze podawać najświeższe wieści o wycofaniach leków i zagrożeniach dla pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy