Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Lekka nadwaga jest korzystna dla zdrowia? Nowe wyniki naukowców

 Ewa Rycerz
23.07.2017 21:45
Osoby z lekką nadwagą żyją dłużej - dowiedli naukowcy.
Osoby z lekką nadwagą żyją dłużej - dowiedli naukowcy. (123RF)

Osoby z lekką nadwagą żyją dłużej. Bywa, że cieszą się też lepszym zdrowiem. Dowiedli tego właśnie naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, w jednych z największych badań dotyczących wpływu wagi na długość życia człowieka.

1. Szokujące wyniki

Dr Katherine Flegal wraz z zespołem przeanalizowała dane ponad 3 milionów ludzi. Informacje zebrane z literatury naukowej (amerykańskiej i kanadyjnskiej), do tej pory rozproszone, scalono i poddano dokładnej weryfikacji. Całość porównano. Wynik zaskoczył samych statystyków. Co się okazało?

Eksperci podzielili dane na cztery grupy: niedowagę, wagę normalną, nadwagę oraz otyłość. Jak zaznacza Katherine Flegal, wynik nie pozostawia złudzeń. Wykres to krzywa przypominająca literę "U". A to oznacza, że rozbieżności są duże.

Według zespołu dr Flegal, wśród osób z niedowagą i otyłością śmiertelność była bardzo duża. Natomiast w kategorii wagi normalnie oraz nadwagi wskaźnik ten spadł.

Zobacz film: "Otyłość w Polsce"

Co więcej, okazało się, że wśród osób, które mają BMI wskazujące właśnie na lekką nadwagę, czyli powyżej 25 jednostek, śmertelność jest mniejsza niż u tych o wadze w normie.

2. Paradoks otyłości

Zespół dr Flegal nie jest pierwszym zespołem badawczym, który zajmował się zależnością pomiędzy wagą a długością życia, choć jego badania są najszerzej zakrojone.

Już w w 2002 roku taką zależność wykazał dr Carl Lavie, rehabilitant kardiologiczny z John Ochsner Heart and Vascular Institute w Nowym Orleanie. Jego badania spotkały się jednak z szeroką krytyką, uważano je za mało wiarygodne. Rok czasu zajęło mu znalezienie czasopisma, które opublikowałoby jego obserwacje.

Późniejsze badania pokazują już śmielej: osoby z nadwagą (wskaźnik BMI 25-30) – także te, które cierpią na cukrzycę typu 2 i inne choroby przewlekłe – żyją dłużej.

Co więcej, cieszą się także lepszym stanem zdrowia niż ci, którzy ważą w normie (czyli o BMI nie przekraczającym zalecanych 25 jednostek). Wyniki te do dziś stanowią dla naukowców zagadkę, choć próbowano je wyjaśniać naukowo.

Okazuje się jednak, że klucz do wyjaśnienia owej zagadki znajduje się w jamie brzusznej. O co chodzi? __

- Osoba szczupła także moży być otyła, metabolicznie otyła – mówi Emilia Kołodziejska, dietetyk. - Szczególnie jeśli tłuszcz zaczyna się gromadzić w okolicach brzucha. Taki typ otyłości jest niebezpieczny, bo powoduje zaburzenia metaboliczne i może prowadzić do wielu chorób – dodaje ekpsertka.

3. Jaka jest zatem bezpieczna waga?

- To trudno powiedzieć, ponieważ BMI jest bardzo sztywnym wyznacznikiem, który nie zawsze pasuje do człowieka – podkreśla Kołodziejska. - Dla jednych osób bezpieczną wagą będzie kilogram ponad normę, a dla innych – nawet 5 kg.

Ekspertka tłumaczy, że wszystko zależy także od wagi i tego, "co w człowieku waży". - Proszę zauważyć, że sportowcy, choć wyglądu mogą wydawać się szczupli, często ważą więcej niż nam się wydaje. Wynika to z ciężaru mięśni. Z kolei u osób nietrenujących waży najczęściej tłuszcz – zauważa.

- Uogólniając, bezpieczną nadwagą, będzie taka, która nie przekroczy dodatkowych 5 kilogramów – podsumowuje dietetyk.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze