Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Lesbijki - kim są i jak odbiera je społeczeństwo

W dalszym ciągu odbiór społeczeństwa w Polsce, jeśli chodzi o lesbijki, jest dość rygorystyczny
W dalszym ciągu odbiór społeczeństwa w Polsce, jeśli chodzi o lesbijki, jest dość rygorystyczny (123rf.com)

Lesbijki to kobiety homoseksualne. Pomimo rosnącej tolerancji dla odmienności seksualnych, problem dyskryminacji gejów czy lesbijek w dalszym ciągu istnieje. Dwie kobiety chodzące za rękę, przytulające się czy całujące w miejscach publicznych wciąż budzą kontrowersje, czasem nawet niesmak. Kim są lesbijki i jakie krążą o nich fakty?

spis treści

1. Kim są lesbijki

Lesbijka to kobieta, którą pociągają seksualnie inne kobiety. To z płcią piękną wyobraża sobie wspólną przyszłość. Mężczyzn traktuje jako przyjaciół, nie jako potencjalnych partnerów.

Określenie to pochodzi od nazwy greckiej wyspy Lesbos, gdzie żyła poetka Safona. Przypisuje się jej uwielbienie i czczenie kobiet. W języku polskim słowo lesbijka jest akceptowane w środowisku samych lesbijek, w odróżnieniu od językowo niezręcznego homoseksualisty. Lesbijka to po prostu kobieta, która darzy uczuciem inną kobietę, jest z nią w związku lub wyraża zainteresowanie nią.

2. Lesbijki a społeczeństwo

Zobacz film: "Homoseksualizm - lesbijki"

W dalszym ciągu odbiór społeczeństwa w Polsce, jeśli chodzi o lesbijki, jest dość rygorystyczny. Tak samo geje, jak i lesbijki w społeczeństwie tworzą wiele kontrowersji, ponieważ społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do publicznego okazywania sobie uczuć przez dwóch mężczyzn lub dwie kobiety. Bardzo często lesbijki odbiera się jako kobiety zranione przez mężczyzn, które brak uczuć próbują sobie zrekompensować u osoby tej samej płci.

Ludzie mają także przekonanie, że lesbijka boi się być w związku z mężczyzną, żeby nie utracić swojej dominacji i niezależności. Wiele osób uważa także, że lesbijki posiadają dużo cech męskich. Takie myślenie jest myśleniem stereotypowym, ponieważ takiego stwierdzenia i poglądu nie można odnieść do wszystkich lesbijek. Można jednak czasem zaobserwować, że niektóre lesbijki ubierają się, zachowują lub mają obcięte włosy podobnie jak mężczyzna.

20 zaskakujących faktów na temat seksu
20 zaskakujących faktów na temat seksu [6 zdjęć]

Myślisz, że już wszystko wiesz na temat seksu? Będziesz zaskoczony, kiedy zobaczysz, o ilu ciekawostkach

zobacz galerię

3. Związek kobiety z kobietą

Kiedy dwie lesbijki decydują się na bycie razem, często mimowolnie dzielą swoje role społeczne. Oprócz tego, że sa dla siebie przyjaciółkami i kochankami, jedna z nich często przyjmuje rolę mężczyzny w związku. Staje się osobą dominującą, decyzyjną, chętniej także garnie się do typowo męskich zadań, jak drobne naprawy w domu. Druga z partnerek natomiast mimowolnie staje się często bardziej uległa i sprawia wrażenie delikatniejszej.

Oczywiście nie w każdym związku homoseksualnym tak się dzieje. Często obie partnerki mają bardzo dominujący temperament, a czasem obie są raczej nieśmiałe. Tak samo dzieje się w przypadku gejów - jeden z mężczyzn może wykazywać więcej kobiecych cech, równie dobrze oboje mogą być podobni, jeśli chodzi o charakter.

4. Prawa lesbijek

Zarówno lesbijki, jak i geje w dalszym ciągu nie mogą w Polsce wziąć ślubu. W Europie zachodniej jednak w wielu państwach, istnieje możliwość zawarcia małżeństwa jednopłciowego. Do takich państw zaliczyć można np: Holandię, Francję, Hiszpanię czy Belgię. Pary homoseksualne również w dalszym ciągu nie mają prawa także do adopcji dzieci. Jak wykazują badania opinii publicznej, społeczeństwo jest niechętne co do tego, aby pary homoseksualne mogły wychowywać dzieci. W zachodniej Europie jednak także to prawo posiadają osoby homoseksualne. Lesbijki mogą dokonać adopcji dziecka. W Polsce jednak w najbliższym czasie nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany w prawie jeśli chodzi o małżeństwa homoseksualne oraz o adopcję dzieci.

5. Fakty i mity na temat lesbijek

Homoseksualizm jeszcze do niedawna wpisany był na listę chorób, przez co osoby, które wyznały, że są gejami lub lesbijkami musiały podjąć przymusowe leczenie. Po pewnym czasie jednak na podstawie medycznych przesłanek orientacja seksualna została usunięta z listy chorób. Większość osób w społeczeństwie także nie uważa lesbijek za osoby, które muszą się leczyć, jednak w dalszym ciągu uznawane jest to za dewiację seksualną.

Zobacz także:

Mitem na temat lesbijek jest to, że orientacja seksualna wynika z wychowania. Wiele osób uważa, że dziewczyna zraniona lub skrzywdzona przez mężczyznę w domu, poźniej w dorosłym życiu zostaje lesbijką. Bardzo często lesbijkom zarzucana jest rozwiązłość seksualna najprawdopodobniej dlatego, że homoskesualizm uznawany jest właśnie za dewiację seksualną. Wiele par homoseksualnych, w tym lesbijek, wykazuje jednak chęć bycia w szczęśliwym, monogamicznym związku tak jak pary heteroseksualne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze