Przejdź na WP

Lesbijki - odbiór społeczeństwa, prawa, fakty i mity

Lesbijki to kobiety o orientacji homoseksualnej. Pomimo rosnącej tolerancji dla odmienności, lesbijki, i geje w dalszym ciągu budzą w społeczeństwie wiele pytań oraz krąży na ich temat wiele mitów i plotek. Osoby homoseksualne w dalszym ciągu budzą także wiele kontrowersji oraz zdarza się, że budzą niesmak, ale w znacznie mniejszym stopniu niż kilka lat temu. Okazywanie sobie uczuć przez dwie kobiety w centrum miast lub w parku, budzi w ludziach często skrajne emocje.

Zobacz film: "Homoseksualizm - lesbijki"

spis treści

1. Lesbijki - charakterystyka

Słowo i określnie lesbijki pochodzi od nazwy greckiej wyspy Lesbos, gdzie żyła poetka Safona. Przypisuje się jej uwielbienie i czczenie kobiet. W języku polskim słowo lesbijka jest akceptowane w środowisku samych lesbijek, w odróżnieniu od językowo niezręcznego homoseksualista. Lesbijka to po prostu kobieta, która darzy uczuciem, jest zakochanam lub jest w związku z inną kobietą.

2. Lesbijki - odbiór społeczeństwa

W dalszym ciągu odbiór społeczeństwa w Polsce, jeśli chodzi o lesbijki, jest dość rygorystyczny. Tak samo geje jak i lesbijki w społeczeństwie tworzą wiele kontrowersji, ponieważ społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do publicznego okazywania sobie uczuć przez dwóch mężczyzn lub dwie kobiety. Bardzo często lesbijki odbiera się jako kobiety zranione przez mężczyzn, które brak uczuć próbują sobie zrekompensować u osoby tej samej płci.

Ludzie mają także przekonanie, że lesbijka boi się być w związku z mężczyzną, żeby nie utracić swojej dominacji i niezależności. Wiele osób uważa także, że lesbijki posiadają dużo cech męskich. Takie myślenie jest myśleniem stereotypowym, ponieważ takiego stwierdzenia i poglądu nie można odnieść do wszystkich lesbijek. Można jednak czasem zaobserwować, że niektóre lesbijki ubierają się, zachowują lub mają obcięte włosy podobnie jak mężczyzna.

20 zaskakujących faktów na temat seksu
20 zaskakujących faktów na temat seksu [6 zdjęć]

Myślisz, że już wszystko wiesz na temat seksu? Będziesz zaskoczony, kiedy zobaczysz, o ilu ciekawostkach...

zobacz galerię

3. Lesbijki - prawa lesbijek

Zarówno lesbijki, jak i geje w dalszym ciągu nie mogą w Polsce wziąć ślubu. W Europie zachodniej jednak w wielu państwach, istnieje możliwość zawarcia małżeństwa jednopłciowego. Do takich państw zaliczyć można np: Holandię, Francję, Hiszpanię czy Belgię. Pary homoseksualne również w dalszym ciągu nie mają prawa także do adopcji dzieci. Jak wykazują badania opinii publicznej, społeczeństwo jest niechętne co do tego, aby pary homoseksualne mogły wychowywać dzieci. W zachodniej Europie jednak także to prawo posiadają osoby homoseksualne. Lesbijki mogą dokonać adopcji dziecka. W Polsce jednak w najbliższym czasie nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany w prawie jeśli chodzi o małżeństwa homoseksualne oraz o adopcję dzieci.

W dalszym ciągu odbiór społeczeństwa w Polsce, jeśli chodzi o lesbijki, jest dość rygorystyczny
W dalszym ciągu odbiór społeczeństwa w Polsce, jeśli chodzi o lesbijki, jest dość rygorystyczny (123rf.com)

4. Lesbijki - fakty i mity

Homoseksualizm jeszcze do niedawna wpisany był na listę chorób, przez co osoby, które wyznały, że są gejami lub lesbijkami musiały podjąć przymusowe leczenie. Po pewnym czasie jednak na podstawie medycznych przesłanek orientacja seksualna została usunięta z listy chorób. Większość osób w społeczeństwie także nie uważa lesbijek za osoby, które muszą się leczyć, jednak w dalszym ciągu uznawane jest to za dewiację seksualną.

Zobacz także:

Mitem na temat lesbijek jest to, że orientacja seksualna wynika z wychowania. Wiele osób uważa, że dziewczyna zraniona lub skrzywdzona przez mężczyznę w domu, poźniej w dorosłym życiu zostaje lesbijką. Bardzo często lesbijkom zarzucana jest rozwiązłość seksualna najprawdopodobniej dlatego, że homoskesualizm uznawany jest właśnie za dewiację seksualną. Wiele par homoseksualnych, w tym lesbijek, wykazuje jednak chęć bycia w szczęśliwym, monogamicznym związku tak jak pary heteroseksualne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy