Trwa ładowanie...

Leukocyty w moczu w ciąży – charakterystyka, skąd się biorą i co oznaczają, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:15
Leukocyty w moczu w ciąży – charakterystyka, skąd się biorą i co oznaczają, objawy, leczenie
Leukocyty w moczu w ciąży – charakterystyka, skąd się biorą i co oznaczają, objawy, leczenie (iStock)

Badanie moczu w ciąży to rutynowe badanie, które pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływa na przebieg ciąży. Leukocyty w moczu w ciąży to jeden ze wskaźników, które powinny nas zaniepokoić.

spis treści

1. Leukocyty w moczu w ciąży – charakterystyka leukocytów

Leukocyty to białe krwinki krwi. W naszym organizmie odpowiedzialne są za odporność. Skutecznie walczą z wirusami i infekcjami. Mała ilość leukocytów w moczu jest normalnym zjawiskiem, jednak kiedy leukocyty w moczu w ciąży występują ponad normę czyli powyżej 5 leukocytów w polu widzenia to powód do niepokoju, ponieważ może rozwijać się wiele infekcji.

Zwiększona liczba leukocytów w moczu w ciąży może świadczyć o różnych infekcjach
Zwiększona liczba leukocytów w moczu w ciąży może świadczyć o różnych infekcjach

2. Leukocyty w moczu w ciąży – skąd się biorą i co oznaczają

Zobacz film: "Badania krwi - leukocyty"

Leukocyty w moczu w ciąży sygnalizują stan zapalny lub zakażenie i najczęściej jest to infekcja układu moczowego. Podczas ciąży bardzo często dochodzi do różnych infekcji, ponieważ powiększająca się macica i dziecko nie pozwalają na całkowite opróżnienie pęcherza. Podwyższona liczba leukocytów w moczu w ciąży może świadczyć o grzybicy pochwy, zakażeniu układu moczowego, białkomocz, zapalenie pęcherza oraz zakażenie nerek. Każda z tych chorób może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.

3. Leukocyty w moczu w ciąży – objawy

Objawy występowania leukocytów w moczu w ciąży mogą się pojawić ale nie muszą. Dużą rolę odgrywa przyczyna zwiększenia ich wzrostu w moczu. Chorobą, która nie daje żadnych objawów jest białkomocz. Przy zapaleniu dróg moczowych może pojawiać się ból podczas oddawania moczu, mocz może stać się mętny i nieprzyjemnie pachnieć. Jeśli mamy do czynienia z zakażeniem nerek, może pojawić się ból w ich obrębie. Przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek może pojawić się także gorączka, nudności i wymioty. Jeśli leukocyty w moczu w ciąży świadczą o grzybicy pochwy to będziemy odczuwać świąd, pieczenie pochwy, serkowate upławy oraz ból podczas stosunku.

Zobacz także:

4. Leukocyty w moczu w ciąży – leczenie

Nieleczone infekcje układu moczowego mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego niezwłocznie z wynikami badań należy udać się do lekarza. Odmiedniczkowe zapalenie nerek może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Leczenie infekcji polega na podawaniu antybiotyków. Lekarz na podstawie wyników badań z posiewu dobiera odpowiedni antybiotyk. Jeśli do zakażenia dojdzie w I trymestrze ciąży lekarz leczenie może rozpocząć dopiero w II trymestrze aby ograniczyć negatywne działanie na rozwój dziecka. Leczenie antybiotykiem przynosi szybkie i skuteczne rezultaty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ph moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze