Trwa ładowanie...

Liczba przypadków raka jamy ustnej wzrosła na przestrzeni ostatnich 20 lat

Avatar placeholder
28.11.2016 14:26
Liczba przypadków raka jamy ustnej wzrosła na przestrzeni ostatnich 20 lat
Liczba przypadków raka jamy ustnej wzrosła na przestrzeni ostatnich 20 lat

Nowa analiza Cancer Research UK (brytyjska organizacja charytatywna) wykazała, że wskaźniki zachorowalności raka jamy ustnej podskoczyły o 68 proc. w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 20 lat.

Dane przedstawione podczas Mouth Cancer Action Month ujawniają, że wzrosła liczba zdiagnozowanych przypadków nowotworu u mężczyzn i kobiet, zarówno młodych, jak i starych z 8 do 13 przypadków na każde 100 000 osób w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Dla mężczyzn poniżej 50 lat wskaźnik podskoczył o 67 proc. w ciągu ostatnich 20 lat, wzrastając z około 340 do około 640 przypadków każdego roku.

Dla mężczyzn w wieku 50 lat i starszych wskaźniki wzrosły o 59 proc., co oznacza wzrost liczby zachorowań z około 2 100 do około 4 400 rocznie.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Rak jamy ustnej jest częstszy u mężczyzn, ale odnotowano podobny wzrost zachorowalności u kobiet.

U kobiet poniżej 50 roku życia liczba zachorowań na raka jamy ustnej wzrosła o 71 proc. w ciągu ostatnich 20 lat, z rocznym wzrostem liczby przypadków z około 160 do około 300.

Palenie jest głównym czynnikiem ryzyka raka jamy ustnej, który najłatwiej wyeliminować
Palenie jest głównym czynnikiem ryzyka raka jamy ustnej, który najłatwiej wyeliminować (Shutterstock)

Wskaźniki dla kobiet powyżej 50 roku życia również poszły w górę o 71 proc., a liczba przypadków wzrosła z około 1 100 do około 2 200.

Około 9 na 10 przypadków jest związanych z trybem życia i innymi czynnikami ryzyka. Palenie jest największym czynnikiem ryzyka, którego można uniknąć, a który ma związek z około 65 proc. przypadków. Inne czynniki ryzyka to m.in. alkohol, dieta uboga w owoce i warzywa i infekcje wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Rak jamy ustnej to rak wargi, języka, jamy ustnej (dziąsła i podniebienia), migdałków i środkowej części gardła (część ustna gardła).

Cancer Research UK we współpracy z brytyjskim Towarzystwem Dentystycznym, opracowały zestaw **narzędzi do walki z rakiem jamy ustnej**, aby pomóc lekarzom, dentystom, pielęgniarkom i higienistkom rozpoznać chorobę i skierować wcześniej na dalszą diagnostykę.

ZOBACZ TAKŻE:

Jessica Kirby, starszy menedżer informacji medycznej w Cancer Research UK, powiedziała, że coraz większa powszechność raka jamy ustnej jest niepokojąca. Ważne jest, aby znać swoje ciało i co jest w nim normalne, aby móc rozpoznać tę chorobę jak najwcześniej.

Jakikolwiek wrzód lub ból w jamie ustnej lub języku, który nie mija, guzek na wardze lub w ustach, czerwone lub czerwono-białe łaty w ustach lub niewyjaśniony guzek na szyi powinny zwrócić naszą uwagę. Ludzie powinni informować lekarza lub stomatologa o wszelkich zmianach, które są nietypowe lub nie mijają.

"Zdrowy styl życia może w pierwszej kolejności pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania. Rzucenie palenia, unikanie alkoholu i spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, wszystko może pomóc obniżyć nasze ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

Szczepienia przeciw HPV mogą pomóc w ochronie przed zakażeniami HPV jamy ustnej i może to uniemożliwić szereg nowotworów związanych z wirusem HPV, więc jest to dobry pomysł, aby się zaszczepić, jeśli jest to nam proponowane" - tłumaczy.

Cancer Research UK wzywa instytucje publiczne i lokalne, aby zachęcały społeczeństwo do skorzystania z pomocy specjalistycznych jednostek pomagających w rzuceniu palenie, których usługi są najbardziej skutecznym sposobem dla ludzi, aby rzucić nałóg.

U Andrey Fearon (47 lat) z Newbury, rak jamy ustnej został zdiagnozowany w 2013 roku podczas rutynowej kontroli stanu uzębienia przez swojego dentystę.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości.

zobacz galerię

"Myślałam, że większość ludzi z rakiem jamy ustnej to nałogowi palacze w wieku powyżej 50 lat, więc byłam kompletnie wstrząśnięta, kiedy zdiagnozowano u mnie tę chorobę. Jestem dowodem na to, że ten typ raka nie jest ograniczony do konkretnego wieku lub płci.

Myślałam, że wizyta u dentysty wiąże się jedynie z obejrzeniem stanu zębów, ale może ona uratować życie. To dzięki mojemu dentyście rak jamy ustnej został zdiagnozowany odpowiednio wcześnie i to dlatego czuję się taka szczęśliwa, że żyję" - powiedziała Andrea.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze