Liczba zgonów z powodu ataku serca zwiększa się w okresie Bożego Narodzenia

Liczba zgonów związanych z atakiem serca znacznie rośnie w okresie Bożego Narodzenia, ale efekt ten może nie mieć żadnego związku z porą roku, jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Journal of American Heart Association".

 

"Zwiększona liczba zgonów z przyczyn naturalnych w dzień Bożego Narodzenia i Nowego Roku została wcześniej ustalona w Stanach Zjednoczonych. Jednak okres przerwy świątecznej (od 25 grudnia do 7 stycznia) w USA przebiega w najzimniejszej porze roku, gdy liczba zgonów jest już wysoka ze względu na niskie temperatury i częste grypy" - powiedział Josh Knight, autor badania i pracownik naukowy na Uniwersytecie w Melbourne w Australii.

W tym badaniu naukowcy przeanalizowali liczby i zależności w liczbie zgonów w Nowej Zelandii, gdzie Boże Narodzenie występuje w okresie letnim, czyli w okresie, kiedy śmiertelność jest zwykle niższa. Pozwoliło to naukowcom oddzielić wpływ zimowej pory.

Liczba zgonów z powodu przyczyn sercowych znasznie rośnie w okresie świątecznym
Liczba zgonów z powodu przyczyn sercowych znasznie rośnie w okresie świątecznym (123rf)

Przez okres 25 lat (lata od 1988 do 2013) odnotowano w sumie 738 409 zgonów (197 109 było spowodowane atakiem serca).

Naukowcy odkryli 4,2-procentowy wzrost liczby zgonów związanych z sercem występujący z dala od szpitala w okresie od 25 grudnia do 7 stycznia.

Średni wiek umierających osób wynosił 76,2 lat w okresie Bożego Narodzenia, w porównaniu z 77,1 lat w innych porach roku.

ZOBACZ TAKŻE

Zawał serca - przyczyny

Istnieje szereg teorii, które mogą wyjaśniać skok zgonów w tym okresie, w tym stres, zmiana dietyspożywanie alkoholu, mniej personelu w placówkach medycznych oraz zmiany w środowisku fizycznym (na przykład wizyty krewnych).

Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu wyjaśnienia podwyższonej liczby zgonów, naukowcy sugerują, że jedną z możliwości może być to, że pacjenci powstrzymują się od poszukiwania opieki medycznej w okresie wolnym od pracy.

"Przerwa świąteczna jest czasem podróżowania w obrębie Nowej Zelandii, często w miejsca z dala od głównych ośrodków medycznych. Może to przyczynić się do opóźnień w poszukiwaniu leczenia ze względu na brak znajomości okolicznych placówek medycznych" - powiedział Knight

Inne wyjaśnienie może być związane z wolą śmiertelnie chorego pacjenta, by starać się żyć i trzymać się zdrowo i nie zaprzątać głowy swoim bliskim kwestią zdrowia w ważnych dniach świątecznych.

Jednak naukowcy pamiętają, że badanie nie śledziło codziennie temperatur, a Nowa Zelandia posiada klimat wyspy, która praktycznie eliminuje ekstremalne temperatury, które byłyby związane ze zwiększoną liczbą zgonów związanych z chorobami serca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy