Trwa ładowanie...

Liposukcja nóg

Avatar placeholder
05.07.2013 14:13
Liposukcja nóg
Liposukcja nóg

Liposukcja nóg jest zabiegiem pozwalającym usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z kończyn dolnych, zwłaszcza z tych okolic, które są oporne na wyszczuplenie – ud, kolan i łydek. Odsysanie tłuszczu nie jest jednak metodą odchudzania, a jedynie sposobem na modelowanie sylwetki i poprawę wyglądu ciała. Liposukcję nóg wykonuje się w zakresie: bioder, bocznej strony ud, wewnętrznej strony ud, okolic kolan oraz łydek. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, podpajęczym lub miejscowym.

1. Na czym polega liposukcja nóg?

Liposukcja jest zabiegiem polegającym na rozbiciu i usunięciu zbytecznych zasobów podskórnej tkanki tłuszczowej w celu korygowania konturów i kształtu jednego lub kilku miejsc ciała. Odsysanie tłuszczu odbywa się za pomocą specjalnej metalowej kaniuli, która wężem połączona jest z przyrządem wytwarzającym podciśnienie. Kaniula wprowadzana jest pod skórę za pomocą krótkich, mało widocznych nacięć.

Liposukcja może być wykorzystywana w celu modelowania takich partii ciała, jak brzuch, pośladki, uda, kolana, górna część ramion, broda, policzki i szyja. Odsysanie tłuszczu jest wskazane, jeśli pacjent pragnie usunąć tkankę tłuszczową z tzw. problematycznych partii ciała, których kształtowanie innymi metodami, np. dietą czy ćwiczeniami, jest długotrwałe i często nieefektywne. Liposukcja nie jest polecana pacjentom z nadwagą bądź otyłością.

Najlepszymi kandydatami do liposukcji nóg są osoby mające złogi tłuszczowe na kończynach dolnych, niedające się usunąć ćwiczeniami ani dietą. Muszą to być jednak osoby bez nadwagi i otyłości. Górna granica wiekowa nie jest definitywnie wyznaczona, jednak należy się liczyć z tym, że u osób z mniejszą elastycznością skóry (po 40. roku życia) efekty liposukcji nie będą już tak dobre jak u osób młodszych. W sytuacjach zmniejszonej elastyczności skóry poleca się połączenie liposukcji z operacją plastyczną, podczas której usuwane są nadmierne fałdy skóry.

Zobacz film: "Jak wybrać gabinet chirurgii estetycznej?"

Liposukcja nóg jest wyjątkowo ryzykownym zabiegiem dla pacjentów z cukrzycą, chorobami serca, niewydolnością krążenia i żylakami. Dlatego zabieg liposukcji wymaga zastanowienia się nad rezultatami, które pacjent pragnie uzyskać oraz ryzykiem, jakie niesie ze sobą operacja plastyczna.

2. Przebieg liposukcji nóg

W czasie pierwszej konsultacji lekarskiej chirurg dokładnie objaśnia pacjentowi przebieg operacji i wybiera dla niego najwłaściwszą technikę zabiegu. Razem z lekarzem pacjent identyfikuje zlokalizowane na nogach zasoby tłuszczu. Oceniony też zostaje stan skóry. Pacjent powinien dokładnie i otwarcie przedyskutować z chirurgiem oczekiwane efekty liposukcji, a lekarz powinien szczerze poinformować klienta o możliwych rozwiązaniach, ryzyku i komplikacjach związanych z zabiegiem.

Liposukcja nóg zazwyczaj ogranicza się do usunięcia tłuszczu z części, na których występuje najwięcej tkanki tłuszczowej. Najczęściej wykonywana jest liposukcja ud, nieco rzadziej liposukcja kolan oraz łydek. Operacja trwa średnio 1-5 godzin, a jej długość uzależniona jest od ilości zbędnej tkanki tłuszczowej, rozległości zabiegu i typu znieczulenia. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest naznaczenie miejsc objętych usuwaniem tłuszczu – najczęściej pacjent ustawiany jest w pozycji stojącej, co pozwala na lepszą ocenę sylwetki i podskórnego rozkładania się tkanki tłuszczowej.

Do miejsca przygotowanego do liposukcji wprowadzany jest roztwór soli fizjologicznej, lidokainy i adrenaliny, który ułatwia odessanie tłuszczu. Roztwór aplikowany jest przy pomocy igły połączonej z siecią rurek i butlą infuzyjną. W celu dokładnego i równomiernego wypełnienia operowanego miejsca płynem, igłę umieszcza się w tkance tłuszczowej parokrotnie. Faza odsysania tkanki tłuszczowej z nóg trwa około 40 minut. Każdy obszar poddawany zabiegowi nacinany jest ok. 2-3 razy.

Nacięcie o średniej długości 3-6 mm służy wprowadzeniu pod skórę kaniuli, odsysającej tkankę tłuszczową. Najtrudniejsza część zabiegu to usuwanie tkanki tłuszczowej ze skrajów obszaru ciała poddawanego liposukcji. Ostatecznie, chirurg zaszywa cięcia i za pomocą wysterylizowanych chust chroni je przed zakażeniem. Niekiedy stosowana jest inna metoda zakończenia zabiegu, a mianowicie zbliżanie skrajów ran operacyjnych tzw. steri stripami, pozwalającymi na swobodne usuwanie z organizmu pozostałości roztworu tumiscencyjnego oraz płynu tkankowego.

Tuż po zakończeniu liposukcji pacjent powinien ubrać specjalną odzież uciskową – niektóre ośrodki zdrowia przygotowują strój na miarę każdego pacjenta. Zapobiega ona opuchliźnie, zatorom, zakrzepom, a także wspomaga proces gojenia się ran pooperacyjnych. W miejscach poddanych zabiegowi, przez kolejne 8-10 godzin może pojawiać płyn. Aby zapobiec nieustannemu brudzeniu stroju, pacjent otrzymuje specjalne podkłady. Jeżeli zaistnieje konieczność poprawy operacji lub przeprowadzenia kolejnego zabiegu, może on nastąpić nie wcześniej niż po pół roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze