Trwa ładowanie...

WHO: Bezobjawowi rzadko przenoszą wirusa. Lockdown był niepotrzebny?

Avatar placeholder
09.06.2020 15:03
Amerykanie przestają ufać WHO
Amerykanie przestają ufać WHO (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia w swoim ostatnim raporcie przyznaje, że asymptomatyczni pacjenci (którzy nie mają objawów) rzadko przekazują koronawirusa zdrowym osobom. Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia WHO, oznaczałoby to, że światowa gospodarka została zatrzymana niepotrzebnie.

1. Lockdown i kwarantanna w Polsce

Jeszcze trzy miesiące temu zamknięcie wszystkich miejsc, gdzie ludzie mogliby się gromadzić, wydawało się dobrym pomysłem. Nikt wtedy nie wiedział wiele na temat koronawirusa. Przywódcy światowi powtarzali jak mantrę sformułowanie, że kraje muszą zostać zamknięte ze względu na ryzyko przeciążenia systemów ochrony zdrowia.

Ostrzegano, że koronawirus może być bardzo groźnym przeciwnikiem, ponieważ istnieje duże ryzyko przenoszenia choroby przez osoby, które mogą przechodzić koronawirusa bezobjawowo. Dlatego w wielu krajach ludzie pokornie poddawali się masowym testom i cierpliwie znosili domową kwarantannę.

2. "Pacjenci bez objawów rzadko przekazują wirusa"

W rozmowie z amerykańską telewizją CNBC Dr Maria Van Kerkhove przyznała, że "z danych, które posiada WHO, wynika, iż osoby asymptomatyczne rzadko przekazują chorobę zdrowej jednostce". Dr Van Kerkhove odpowiada w Światowej Organizacji Zdrowia za monitorowanie nowych chorób zakaźnych.

Zobacz film: "Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o leczeniu Polaków z koronawirusem chlorochiną (arechin)"

Amerykańskie media szybko podchwyciły wypowiedź epidemiolożki WHO. Wśród Amerykanów rośną bowiem wątpliwości, czy narodowa kwarantanna miała sens. Wielu Amerykanów sądzi, że przyniosła więcej szkody niż pożytku. Co więcej, wielu dziennikarzy jest zdania, że niepotrzebnie zdecydowano się na rozwiązanie, które wprowadziło wiele ograniczeń na wszystkich obywateli bez wyjątku, zamiast skupić się na grupach ryzyka.

Zobacz także: Koronawirus w USA. Polak pracujący w amerykańskim szpitalu opowiada o realiach pracy w służbie zdrowia

3. Trump zrywa z WHO

Amerykanie nie wiedzą również, czy warto wierzyć pracownikom WHO. Donald Trump ogłosił pod koniec maja, że Stany Zjednoczone zrywają relację ze Światową Organizacją Zdrowia. Prezydent od dawna twierdził, że WHO ignorowała wiarygodne doniesienia dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Powodem wstrzymania kontaktów jest fakt, że organizacji "nie udało się przeprowadzić wymaganych i bardzo potrzebnych reform" - podaje foxnews.com.

Prezydent USA wielokrotnie krytykował WHO i groził odcięciem funduszy. W połowie kwietnia poinformował, że wstrzymuje finansowanie organizacji. Stany Zjednoczone miały przekazywać na rzecz WHO 450 milionów dolarów rocznie. Teraz zapowiedział, że środki zostaną przekazane na inne globalne fundusze, które zaspokajają potrzeby związane ze zdrowiem publicznym. Podczas konferencji Trump atakował również chiński rząd, twierdząc, że "przez ich oszustwa cierpi teraz cały świat".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze