Łóżka szpitalne, antybiotyki i ryzyko zakażenia bakteryjnego

Nowe badania sugerują, że gdy pacjent szpitala bierze antybiotyki, następna osoba, która korzysta z tego samego łóżka, może być narażona na zakażenie niebezpiecznym szczepem bakterii Clostridium difficile.

Clostridium difficile, bakteria, która powoduje zapalenie okrężnicy i zagrażającą życiu biegunkę, została znaleziona w wielu szpitalach w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy wiedzą, że stosowanie antybiotyków może przyczynić się do rozprzestrzeniania się zarodków, ale nowe badanie mówi, że nie tylko pacjent przyjmujący lek znajduje się w niebezpieczeństwie.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"

"To badanie dostarcza dowodów, że w przypadku leczenia antybiotykami występuje efekt stada” - powiedział główny badacz dr Daniel Freedberg, gastroenterolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. "Innymi słowy, antybiotyki mogą potencjalnie mieć wpływ na zdrowie ludzi, którzy sami nie otrzymują tych antybiotyków."

Lekarz, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że wyniki wskazują na potrzebę poprawy procedur sterylizacji w szpitalach.

"Ta informacja to kolejny argument w dyskusji na temat stopnia czystości lub braku możliwości wystarczającego oczyszczenia szpitali" - powiedział Dr Marc Siegel, profesor medycyny na Uniwersytecie w Nowym Jorku. "Istnieje zwiększone zapotrzebowanie na wzmocnienie procedur sterylizacji w szpitalu między pacjentami."

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, bakteria Clostridium difficile powoduje prawie pół miliona zakażeń rocznie w Stanach Zjednoczonych i ok. 29000 zgonów. Osoby starsze są najbardziej narażone.

W nowym badaniu naukowcy odkryli, że jeśli poprzedniemu pacjentowi w szpitalu podawano antybiotyki, ryzyko zakażenia Clostridium difficile następnego pacjenta wynosiły prawie 1 proc., w porównaniu z mniej niż 0,5 proc. u osób, którym nie zostały podane żadne antybiotyki.

Angiograf w szpitalu na Banacha znacząco przyspieszy leczenie pacjentów

Szpital znajdujący się w Warszawie przy ul. Banacha ma najnowszy dwupłaszczyznowy angiograf. Znajduje się on w sali z najnowocześniejszym sprzętem do diagnostyki...

"Antybiotyki ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii z osób, które przenoszą Clostridium difficile na pacjentów, którzy nie są zarażeni, nawet jeśli pacjenci niezarażeni nie otrzymują żadnych antybiotyków" – powiedział Freedberg.

U pacjentów zakażonych tą bakterią, antybiotyki mogą sprawić, że zarodek się rozmnaża i dołącza do zarodników rozrzuconych w pobliżu. Zarodniki mogą rozwijać się w środowisku przez wiele miesięcy - zauważają naukowcy.

„Ponadto antybiotyki mogą wpływać na dobre bakterie żyjące w jelitach, które chronią przed Clostridium difficile” - powiedział Freedberg.

Nowy raport, opublikowany 10 października w czasopiśmie „JAMA Internal Medicine”, podkreślił potrzebę stosowania antybiotyków rozważnie.

Aby ocenić ryzyko zakażenia Clostridium difficile na szpitalnym łóżku, w którym poprzedni pacjent otrzymywał antybiotyki, drużyna Freedberg zbadała ponad 100600 par pacjentów. Wszyscy byli w jednym z czterech szpitali w Nowym Jorku między 2010 a 2015 rokiem. Każdy z nowych pacjentów musiał spędzić 48 godzin w łóżku, w którym ostatni pacjent spędził co najmniej jeden dzień i opuścił łóżko mniej niż tydzień przed kolejnym chorym.

Naukowcy odkryli, że podejrzewany związek został potwierdzony u 576 par. W tych przypadkach, u późniejszego pacjenta Clostridium difficile rozwinęła się w ciągu 2 do 14 dni po zajęciu łóżka.

8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji

Właściwości lecznicze miodu znane są od wieków. Na szczególne uznanie zasługuje jego działanie antybakteryjne - niektórzy nawet cenią miód bardziej niż...

Średni czas rozwijania się infekcji wynosił około sześciu dni. Nowo zakażeni pacjenci byli bardziej narażeni na typowe czynniki ryzyka Clostridium difficile, takie jak podeszły wiek, podwyższony poziom kreatyniny, zmniejszone stężenie albuminy oraz dotychczasowe stosowanie antybiotyków.

Ryzyko zakażenia Clostridium difficile to 0,72 proc., gdy poprzednia osoba na szpitalnym łóżku przyjmowała antybiotyki, w porównaniu do 0,43 proc., gdy poprzednia osoba na łóżku nie otrzymywała antybiotyków.

Związek był mały, a badanie nie dowodzi bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego. Jednak oprócz antybiotyków, żadne inne czynniki związane z poprzednim pacjentem na łóżku nie były związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia Clostridium difficile u kolejnych pacjentów. Co więcej, z badania wykluczono prawie 1500 par pacjentów, u których wykryto bakterie przed rozpoczęciem badania.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej stworzenie wymusiła m.in. Światowa Organizacja Zdrowia...

"Wyniki nie są zaskakujące. Wiedzieliśmy, że stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko Clostridium difficile" - powiedział Siegel.

„To kolejny dowód na szkodliwość antybiotyków” – powiedział Siegel. W trakcie podejmowania decyzji, aby dać antybiotyki, trzeba pamiętać, że może to spowodować rozprzestrzenienie się zalążków bakterii, które stanowią zagrożenia dla szpitala"- powiedział.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Cholera - przyczyny, objawy, leczenie

, Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia (...) . Zakażenia - obraz kliniczny, rozpoznanie,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Filarioza

- epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0, Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL (...) -2279-7, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D.,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Dur wysypkowy

Dur wysypkowy, określany również tyfusem plamistym, to groźna choroba zakaźna, która może być przyczyną ciężkich epidemii, a nawet śmierci wielu ludzi. Tyfus plamisty przenoszony jest przez wszy i pchły. Może być wywołany...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Listerioza - przyczyny, objawy, leczenie

Listerioza wywoływana jest przez bakterie Listeria Monocytogenes. Jest ona obecna w gnijących roślinach, w wodzie, w kale ludzkim i wśród zwierząt. Zakażenie nimi jest rzadkie. Dochodzi do niego w wyniku spożycia zakażonego pokarmu lub kontaktu z chorym...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zika infekuje komórki nerwowe odpowiedzialne za tworzenie się czaszki

Komórki grzebienia nerwowego czaszki, które dają podstawę do budowy kości i tkanki chrzęstnej czaszki, są podatne na wirus Zika, donoszą naukowcy Stanford University School of Medicine w "Cell Host & Microbe". Odkrycie dokonane dzięki infekowaniu...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zapalenie nagłośni

Zapalenie nagłośni jest chorobą rzadką, ale zagrażającą życiu. Zapadają na nią głównie dzieci w wieku 2-6 lat. Wywołują ją najczęściej bakterie Haemophilus influenzae, czasem pneumokoki. Dochodzi wtedy do obrzęku zapalnego, który uniemożliwia oddychanie....