Trwa ładowanie...

Ludzie jedzą więcej, gdy są pozbawieni snu

Avatar placeholder
07.11.2016 14:05
Ludzie jedzą więcej, gdy są pozbawieni snu
Ludzie jedzą więcej, gdy są pozbawieni snu

Wyczerpujący przegląd literatury sugeruje, że niedobór snu może skutkować spożywaniem większej ilości kalorii w ciągu następnego dnia.

Naukowcy z Kings College w Londynie przeprowadzili metaanalizę, która połączyła wyniki szeregu wcześniejszych badań. W trakcie analizy specjaliści odkryli, że osoby pozbawione snu spożywały w ciągu dnia o około 385 kcal więcej niż ludzie wysypiający się.

Badanie opublikowane w "European Journal of Clinical Nutrition" połączyło wyniki 11 analiz, którymi objęto razem 172 uczestników. Skupiono się na porównaniu skutków częściowego ograniczenia snu i snu nieograniczonego czasowo. W tym celu zmierzono pobór energii w ciągu kolejnych 24 godzin.

Brak snu jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko otyłości
Brak snu jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko otyłości (Shutterstock)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Badacze stwierdzili, że częściowy brak snu nie miał aż tak istotnego wpływu na to, ile energii wydatkowały te osoby przez kolejne 24 godziny. Uczestnicy wykazali zysk energetyczny netto wynoszący 385 kalorii dziennie.

Naukowcy odkryli również, że nastąpiła mała zmiana w tym, co pozbawieni snu ludzie jedli. W ich diecie pojawiła się proporcjonalnie wyższa zawartość tłuszczu i niższe spożycie białka, ale nie było zmian w spożyciu węglowodanów.

"Główną przyczyną otyłości jest brak równowagi pomiędzy spożyciem kalorii i wydatkiem energetycznym, a to badanie dostarcza kolejnych dowodów, na to, że brak snu może przyczynić się do tego braku równowagi" – powiedziała dr Gerda Pot, główny autor badania.

Więc może być trochę prawdy w powiedzeniu "kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje". To badanie wykazało, że częściowe pozbawienie snu skutkowało zwiększeniem spożycia energetycznego o 385 kcal netto dziennie. Jeśli długotrwałe pozbawienie snu nadal będzie skutkować zwiększonym spożyciem kalorii tej wielkości, może przyczynić się to do nadwagi.

ZOBACZ TAKŻE:

Zmniejszona ilość snu jest jednym z najczęstszych i potencjalnie modyfikowalnych zagrożeń dla zdrowia w dzisiejszym społeczeństwie, w którym chroniczna utrata snu staje się coraz bardziej powszechna. Potrzebne są dalsze badania w celu zbadania znaczenia długoterminowej, częściowej utraty snu jako czynnika ryzyka rozwoju otyłości oraz czy przedłużenie snu może odgrywać rolę w zapobieganiu otyłości.

Wcześniejsze badania z 26 dorosłymi odkryły, że częściowe pozbawienie snu spowodowało większą aktywizację obszarów w mózgu związanych z nagrodą, kiedy ludzie mieli dostęp do żywności.

Autorzy sugerują, że ta większa motywacja do poszukiwania pożywienia może być wytłumaczeniem dla zwiększonego spożycia żywności dostrzeżonego u osób pozbawionych snu w tym badaniu. Inne możliwe wyjaśnienia obejmują zakłócenie wewnętrznego zegara biologicznego wpływającego regulację leptyny (hormon sytości) i greliny (hormonu głodu) w organizmie.

Ograniczenia snu wahały się w zależności od badania, a uczestnicy pozbawieni snu spali od trzech i pół do pięciu i pół godziny w nocy. Grupa kontroli spała od 7 do 12 godzin.

Autorzy sugerują, że dalsze badania interwencyjne są potrzebne, aby zbadać, jak zwiększenie długości snu przez dłuższy okres w codziennym życiu, wpłynie na przyrost masy ciała i otyłość, ponieważ większość badań włączonych do analizy była przeprowadzona w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych przez okres od jednego dnia do dwóch tygodni.

"Nasze wyniki podkreślają sen jako potencjalny trzeci czynnik, oprócz diety i ćwiczeń fizycznych, który pomaga skuteczniej kontrolować przyrost masy ciała. Obecnie prowadzimy randomizowane badania kontrolne na osobach, które zwyczajowo mało śpią, aby zbadać wpływ wydłużania czasu snu na wskaźniki przyrostu masy ciała" - podsumowuje Haya Al Khatib, główny autor i doktorant King College w Londynie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze