Ludzie silni często mają problemy z podejmowaniem decyzji

Choć wydaje się, że osoby, które zajmują wysokie stanowiska powinny działać szybko, okazuje się że bywają oni bardziej niezdecydowani niż inni, podczas gdy muszą podjąć trudne decyzje.

 Naukowcy odkryli, że kiedy ludzie, którzy czują się silni mogą też mieć problemy z podejmowaniem ważnych decyzji  - mogą czuć rozdarcie między dobrymi i złymi wyborami i rzeczywiście mają trudniejsze zadanie do wykonania w podjęciu decyzji niż osoby, których wybory nie są aż tak istotne.

Polecane wideo:

Inny przypadek jest wówczas, gdy osoby silnie decyzyjne mają do czynienia z prostszymi decyzjami, w których większość dowodów sprzyja podjęciu jasnego wyboru. W tych przypadkach, osoby te są bardziej zdecydowane i działają szybciej niż inni.

„Odkryliśmy, że z problemami w podejmowaniu ważnych decyzji borykają się głównie osoby silne i mocno decyzyjne” - powiedział Geoff Durso, główny autor badania i doktorant psychologii na Uniwersytecie w Ohio.  

Richard Petty, współautor badania i profesor psychologii z Ohio mówi, że inne badania wykonane przez niego i jego współpracowników dowodzą, że jeśli człowiek czuje się silny, zarówno on sam jak i jego otoczenie mają więcej zaufania do jego własnych myśli.

To dobrze, gdy masz jasne wyobrażenie o tym, jaką decyzję należy podjąć.  Ale jeśli czujesz się mocny i jednocześnie niezdecydowany i kiedy czujesz, że obie decyzje mogą być dobre, może to zająć więcej czasu, zanim podejmiesz trafną decyzję” – powiedział Petty.

W badaniu wzięły udział dwie grupy studentów. Uczestnikom powiedziano, że celem eksperymentów było zrozumienie, jak ludzie podejmują decyzje dotyczące pracowników na podstawie ograniczonych informacji.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

Wszystko, co robisz, może cię zainspirować do rozwoju. Z drugiej strony, możesz mieć własny wkład w to, by rzeczy, które dotąd wydawały się wszystkim nudne,...

Każdy uczestnik otrzymał 10 informacji o zachowaniu przypisanych do pracownika o imieniu Bob. Niektórzy otrzymali listę zachowań, które były pozytywne lub całkowicie negatywne, podczas gdy inni mieli listę pięciu zachowań pozytywnych Boba i pięciu, które były negatywne.

Jednym z negatywnych zachowań było to, że Bob został przyłapany na kradzieży kubka z współpracownikiem, kiedy został pozostawiony w kuchni firmy. Pozytywne zachowanie było takie, że nie zrezygnował z pracy i był wytrwały mimo braku szacunku wśród pozostałych pracowników.

Po zapoznaniu się z Bobem, uczestnicy zostali poproszeni o napisanie o czasie w ich życiu, kiedy mieli dużo energii lub dużą władzę nad innymi. To ćwiczenie miało na celu wzbudzenie poczucia władzy i siły wśród uczestników.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę zachowania Boba. Zgodnie z oczekiwaniami, uczestnicy, którzy otrzymali informacje o zarówno dobrych, jak i złych cechach pracownika, mieli trudności z oceną jego zachowania. Ci uczestnicy byli bardziej skłonni odłożenia decyzji na później. Natomiast uczestnicy, którzy posiadali tylko dobre lub tylko złe informacje o pracowniku, nie zwlekali zbyt długo z odpowiedzią.

„Potężni ludzie czują się bardziej pewni siebie niż inni wśród swoich własnych myśli, dlatego w momencie, kiedy nie są pewni tego, jaką decyzję podjąć, wolą odłożyć to na później” - powiedział Durso.

„Tymczasem ludzie, którzy czują się mniej ważni mają mniej pewności co do ważności ich myśli, więc myślą, że równie dobrze mogą po prostu podjąć decyzję od razu" – dodaje.

Ludzie u władzy muszą podejmować najtrudniejsze decyzje. Mają wiele sprzecznych informacji, które muszą przetwarzać i wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby ich osąd był dobry. Ironią jest to, że ich uczucie władzy może rzeczywiście sprawić, że trudniej im dojść do podjęcia decyzji, niż gdyby czuli się mniej ważni odpowiedzi, niż gdyby czuli się mniej wydajne" – podsumował Durso.

Natalia Kulik, 6 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Chip może pomóc opracować nowe metody leczenia POChP

Zespół naukowców opracował chip, który może przetestować skutki palenia na komórkach dróg oddechowych płuc. Głównym autorem badania był Kambez H. Benam z Instytutu Wyss dla Inżywnierii Inspirowanej Biologią na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie. Zespół...

Newsy

Czy ona mi się podoba? Seksualne wskazówki i mieszane sygnały

Uśmiech, dotyk ramienia lub podwojenie odbioru (oni patrzy na ciebie, a potem odwraca wzrok i spogląda na ciebie znowu) można łatwo błędnie zinterpretować. Mężczyźni mają tendencję do przeceniania zainteresowania kobiet, podczas gdy kobiety mają tendencję...

Newsy

Regularne palenie marihuany osłabia kości

Badania wykazały, że ludzie, którzy palą regularnie duże ilości marihuany, mają zmniejszoną gęstość kości i są przez to bardziej podatni na złamania. Badanie wykazało również, że osoby często palące marihuanę mają mniejszą masę ciała i zmniejszony wskaźnik...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...

Newsy

Kontuzja łydki Władimira Kliczko

Władimir Kliczko, były mistrz świata wagi ciężkiej doznał kontuzji łydki przez co nie wyjdzie już na ring w tym roku. Zaplanowana na 10 grudnia walka z Anthonym Joshua, która miała odbyć się w Manchesterze nie dojdzie do skutku. Rok 2016 jest wyjątkowo...