Ludzie silni często mają problemy z podejmowaniem decyzji

Choć wydaje się, że osoby, które zajmują wysokie stanowiska powinny działać szybko, okazuje się że bywają oni bardziej niezdecydowani niż inni, podczas gdy muszą podjąć trudne decyzje.

 Naukowcy odkryli, że kiedy ludzie, którzy czują się silni mogą też mieć problemy z podejmowaniem ważnych decyzji  - mogą czuć rozdarcie między dobrymi i złymi wyborami i rzeczywiście mają trudniejsze zadanie do wykonania w podjęciu decyzji niż osoby, których wybory nie są aż tak istotne.

Inny przypadek jest wówczas, gdy osoby silnie decyzyjne mają do czynienia z prostszymi decyzjami, w których większość dowodów sprzyja podjęciu jasnego wyboru. W tych przypadkach, osoby te są bardziej zdecydowane i działają szybciej niż inni.

„Odkryliśmy, że z problemami w podejmowaniu ważnych decyzji borykają się głównie osoby silne i mocno decyzyjne” - powiedział Geoff Durso, główny autor badania i doktorant psychologii na Uniwersytecie w Ohio.  

Richard Petty, współautor badania i profesor psychologii z Ohio mówi, że inne badania wykonane przez niego i jego współpracowników dowodzą, że jeśli człowiek czuje się silny, zarówno on sam jak i jego otoczenie mają więcej zaufania do jego własnych myśli.

To dobrze, gdy masz jasne wyobrażenie o tym, jaką decyzję należy podjąć.  Ale jeśli czujesz się mocny i jednocześnie niezdecydowany i kiedy czujesz, że obie decyzje mogą być dobre, może to zająć więcej czasu, zanim podejmiesz trafną decyzję” – powiedział Petty.

W badaniu wzięły udział dwie grupy studentów. Uczestnikom powiedziano, że celem eksperymentów było zrozumienie, jak ludzie podejmują decyzje dotyczące pracowników na podstawie ograniczonych informacji.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

Wszystko, co robisz, może cię zainspirować do rozwoju. Z drugiej strony, możesz mieć własny wkład w to, by rzeczy, które dotąd wydawały się wszystkim nudne,...

Każdy uczestnik otrzymał 10 informacji o zachowaniu przypisanych do pracownika o imieniu Bob. Niektórzy otrzymali listę zachowań, które były pozytywne lub całkowicie negatywne, podczas gdy inni mieli listę pięciu zachowań pozytywnych Boba i pięciu, które były negatywne.

Jednym z negatywnych zachowań było to, że Bob został przyłapany na kradzieży kubka z współpracownikiem, kiedy został pozostawiony w kuchni firmy. Pozytywne zachowanie było takie, że nie zrezygnował z pracy i był wytrwały mimo braku szacunku wśród pozostałych pracowników.

Po zapoznaniu się z Bobem, uczestnicy zostali poproszeni o napisanie o czasie w ich życiu, kiedy mieli dużo energii lub dużą władzę nad innymi. To ćwiczenie miało na celu wzbudzenie poczucia władzy i siły wśród uczestników.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę zachowania Boba. Zgodnie z oczekiwaniami, uczestnicy, którzy otrzymali informacje o zarówno dobrych, jak i złych cechach pracownika, mieli trudności z oceną jego zachowania. Ci uczestnicy byli bardziej skłonni odłożenia decyzji na później. Natomiast uczestnicy, którzy posiadali tylko dobre lub tylko złe informacje o pracowniku, nie zwlekali zbyt długo z odpowiedzią.

„Potężni ludzie czują się bardziej pewni siebie niż inni wśród swoich własnych myśli, dlatego w momencie, kiedy nie są pewni tego, jaką decyzję podjąć, wolą odłożyć to na później” - powiedział Durso.

„Tymczasem ludzie, którzy czują się mniej ważni mają mniej pewności co do ważności ich myśli, więc myślą, że równie dobrze mogą po prostu podjąć decyzję od razu" – dodaje.

Ludzie u władzy muszą podejmować najtrudniejsze decyzje. Mają wiele sprzecznych informacji, które muszą przetwarzać i wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby ich osąd był dobry. Ironią jest to, że ich uczucie władzy może rzeczywiście sprawić, że trudniej im dojść do podjęcia decyzji, niż gdyby czuli się mniej ważni odpowiedzi, niż gdyby czuli się mniej wydajne" – podsumował Durso.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...