Ludzie silni często mają problemy z podejmowaniem decyzji

Choć wydaje się, że osoby, które zajmują wysokie stanowiska powinny działać szybko, okazuje się że bywają oni bardziej niezdecydowani niż inni, podczas gdy muszą podjąć trudne decyzje.

 Naukowcy odkryli, że kiedy ludzie, którzy czują się silni mogą też mieć problemy z podejmowaniem ważnych decyzji  - mogą czuć rozdarcie między dobrymi i złymi wyborami i rzeczywiście mają trudniejsze zadanie do wykonania w podjęciu decyzji niż osoby, których wybory nie są aż tak istotne.

Polecane wideo:

Inny przypadek jest wówczas, gdy osoby silnie decyzyjne mają do czynienia z prostszymi decyzjami, w których większość dowodów sprzyja podjęciu jasnego wyboru. W tych przypadkach, osoby te są bardziej zdecydowane i działają szybciej niż inni.

„Odkryliśmy, że z problemami w podejmowaniu ważnych decyzji borykają się głównie osoby silne i mocno decyzyjne” - powiedział Geoff Durso, główny autor badania i doktorant psychologii na Uniwersytecie w Ohio.  

Richard Petty, współautor badania i profesor psychologii z Ohio mówi, że inne badania wykonane przez niego i jego współpracowników dowodzą, że jeśli człowiek czuje się silny, zarówno on sam jak i jego otoczenie mają więcej zaufania do jego własnych myśli.

To dobrze, gdy masz jasne wyobrażenie o tym, jaką decyzję należy podjąć.  Ale jeśli czujesz się mocny i jednocześnie niezdecydowany i kiedy czujesz, że obie decyzje mogą być dobre, może to zająć więcej czasu, zanim podejmiesz trafną decyzję” – powiedział Petty.

W badaniu wzięły udział dwie grupy studentów. Uczestnikom powiedziano, że celem eksperymentów było zrozumienie, jak ludzie podejmują decyzje dotyczące pracowników na podstawie ograniczonych informacji.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

Wszystko, co robisz, może cię zainspirować do rozwoju. Z drugiej strony, możesz mieć własny wkład w to, by rzeczy, które dotąd wydawały się wszystkim nudne,...

Każdy uczestnik otrzymał 10 informacji o zachowaniu przypisanych do pracownika o imieniu Bob. Niektórzy otrzymali listę zachowań, które były pozytywne lub całkowicie negatywne, podczas gdy inni mieli listę pięciu zachowań pozytywnych Boba i pięciu, które były negatywne.

Jednym z negatywnych zachowań było to, że Bob został przyłapany na kradzieży kubka z współpracownikiem, kiedy został pozostawiony w kuchni firmy. Pozytywne zachowanie było takie, że nie zrezygnował z pracy i był wytrwały mimo braku szacunku wśród pozostałych pracowników.

Po zapoznaniu się z Bobem, uczestnicy zostali poproszeni o napisanie o czasie w ich życiu, kiedy mieli dużo energii lub dużą władzę nad innymi. To ćwiczenie miało na celu wzbudzenie poczucia władzy i siły wśród uczestników.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę zachowania Boba. Zgodnie z oczekiwaniami, uczestnicy, którzy otrzymali informacje o zarówno dobrych, jak i złych cechach pracownika, mieli trudności z oceną jego zachowania. Ci uczestnicy byli bardziej skłonni odłożenia decyzji na później. Natomiast uczestnicy, którzy posiadali tylko dobre lub tylko złe informacje o pracowniku, nie zwlekali zbyt długo z odpowiedzią.

„Potężni ludzie czują się bardziej pewni siebie niż inni wśród swoich własnych myśli, dlatego w momencie, kiedy nie są pewni tego, jaką decyzję podjąć, wolą odłożyć to na później” - powiedział Durso.

„Tymczasem ludzie, którzy czują się mniej ważni mają mniej pewności co do ważności ich myśli, więc myślą, że równie dobrze mogą po prostu podjąć decyzję od razu" – dodaje.

Ludzie u władzy muszą podejmować najtrudniejsze decyzje. Mają wiele sprzecznych informacji, które muszą przetwarzać i wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby ich osąd był dobry. Ironią jest to, że ich uczucie władzy może rzeczywiście sprawić, że trudniej im dojść do podjęcia decyzji, niż gdyby czuli się mniej ważni odpowiedzi, niż gdyby czuli się mniej wydajne" – podsumował Durso.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Broda może zwiększyć atrakcyjność mężczyzny

Nowe badania sugerują, że mężczyźni mogą zrobić sobie przerwę od golarki. Naukowcy sądzą, że broda może zwiększyć ich atrakcyjność. Brodacze są bardziej atrakcyjni dla kobiet, które wolą długoterminowe związki Badacze ustalili, że kobiety częściej...

Newsy

Bezdech senny może zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych

Naukowcy informują, że niektórzy pacjenci powinni być przebadani pod kątem potencjalnych zaburzeń jeszcze przed operacją. Bezdech senny może zwiększyć ryzyko dwóch poważnych komplikacji pozabiegowych. Pacjent, u którego jeszcze przed operacją zweryfikuje...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Rewolucyjne odkrycie w dziedzinie farmakologii

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie wraz z  firmą farmaceutyczną Dow odkryli nową metodę ułatwiającą wchłanianie leków do krwiobiegu i ich dystrybucję w organizmie. Te odkrycia mogą przyczynić się do lepszej i szybszej pracy leków ratujących życie. Uniwersytet...