Trwa ładowanie...

Ludzkie organy powstaną w zwierzętach!

Avatar placeholder
11.12.2018 16:58
Ludzkie organy powstaną w zwierzętach!
Ludzkie organy powstaną w zwierzętach!

Na świecie istnieje wielu cenionych naukowców, którzy myślą, że mogą przechytrzyć naturę. Ostatnie doniesienia medyczne mówią, że naukowcy z Japonii znaleźli sposób wykorzystania zwierząt do wytworzenia narządów, które będą mogły zostać bez przeszkód przeszczepione ludziom. Nowe wieści dają nadzieję osobom czekających na przeszczep.

1. Badania nad nową metodą hodowli organów

Grupa badaczy z Japonii pracowała nad metodą umożliwiającą wyhodowanie ludzkich organów w ciałach zwierząt dzięki wstrzyknięciu ludzkich komórek w zwierzęce embriony. Technika ta, zwana komplementacją blastocysty, została pomyślnie przeprowadzona na myszach i szczurach. Dzięki nowo opracowanej procedurze naukowcom udało się sprawić, że organizmy świń wytwarzały ludzką krew. Następnym krokiem badaczy będzie sukcesywna zmiana przedmiotu badań z myszy i szczurów, poprzez świnie, aż do ludzi. W ostatniej fazie badań wszczepi się komórki ludzkie świniom, które staną się gospodarzem dla mających się wytworzyć ludzkich organów.

Badania nad skutecznością hodowli organów skupiały się na myszach, u których dzięki modyfikacji genetycznej nie mogła rozwinąć się trzustka. Ingerencja w geny sprawiła, że badane myszy zachorowały na cukrzycę, gdyż brak trzustki uniemożliwiał im produkcję insuliny. Następnie myszom wstrzyknięto komórki macierzyste zdrowych szczurów, w wyniku czego u myszy wytworzyły się trzustki. Dzięki temu gryzonie przestały chorować na cukrzycę.

2. Sytuacja w transplantologii

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Lista osób czekających na przeszczep wątroby, nerki czy serca jest bardzo długa. Właśnie dlatego niektórzy pacjenci z końca listy sięgają po nielegalny środek, jakim jest zakup organu na czarnym rynku. Taki wybór pociąga za sobą jednak wiele przykrych konsekwencji, związanych m.in. ze złamaniem prawa. Osoby, które otrzymują wymarzony transplant, muszą zażywać stosy lekarstw, co znacznie utrudnia im codzienną egzystencję. Niektórzy z nich myślą, że są w stanie powrócić do wcześniejszych nawyków, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie dużych ilości cukru i przetworzonej żywności. Taka nierozwaga bardzo często kończy się koniecznością przejścia kolejnego zabiegu.

Mówiąc o przeszczepach, należy wspomnieć także o osobach, u których operacja przebiegła niepomyślnie. Odrzucenie przeszczepu może być skutkiem reakcji systemu odpornościowego pacjenta na kontakt z ciałem obcym, jakim jest organ innej osoby. Innym powodem może być uszkodzenie bądź niewydolność narządu już w momencie przeszczepu. W związku z niebezpieczeństwami, jakie są związane z transplantologią, ważne jest opracowanie nowych sposobów na uskutecznienie i ułatwienie operacji przeszczepu oraz okresu rekonwalescencji. Ostatnie testy przeprowadzone przez naukowców japońskich są wielkim krokiem w tym kierunku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze