Ludzkie organy powstaną w zwierzętach!

Na świecie istnieje wielu cenionych naukowców, którzy myślą, że mogą przechytrzyć naturę. Ostatnie doniesienia medyczne mówią, że naukowcy z Japonii znaleźli sposób wykorzystania zwierząt do wytworzenia narządów, które będą mogły zostać bez przeszkód przeszczepione ludziom. Nowe wieści dają nadzieję osobom czekających na przeszczep.

Badania nad nową metodą hodowli organów

Grupa badaczy z Japonii pracowała nad metodą umożliwiającą wyhodowanie ludzkich organów w ciałach zwierząt dzięki wstrzyknięciu ludzkich komórek w zwierzęce embriony. Technika ta, zwana komplementacją blastocysty, została pomyślnie przeprowadzona na myszach i szczurach. Dzięki nowo opracowanej procedurze naukowcom udało się sprawić, że organizmy świń wytwarzały ludzką krew. Następnym krokiem badaczy będzie sukcesywna zmiana przedmiotu badań z myszy i szczurów, poprzez świnie, aż do ludzi. W ostatniej fazie badań wszczepi się komórki ludzkie świniom, które staną się gospodarzem dla mających się wytworzyć ludzkich organów.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Badania nad skutecznością hodowli organów skupiały się na myszach, u których dzięki modyfikacji genetycznej nie mogła rozwinąć się trzustka. Ingerencja w geny sprawiła, że badane myszy zachorowały na cukrzycę, gdyż brak trzustki uniemożliwiał im produkcję insuliny. Następnie myszom wstrzyknięto komórki macierzyste zdrowych szczurów, w wyniku czego u myszy wytworzyły się trzustki. Dzięki temu gryzonie przestały chorować na cukrzycę.

Sytuacja w transplantologii

Lista osób czekających na przeszczep wątroby, nerki czy serca jest bardzo długa. Właśnie dlatego niektórzy pacjenci z końca listy sięgają po nielegalny środek, jakim jest zakup organu na czarnym rynku. Taki wybór pociąga za sobą jednak wiele przykrych konsekwencji, związanych m.in. ze złamaniem prawa. Osoby, które otrzymują wymarzony transplant, muszą zażywać stosy lekarstw, co znacznie utrudnia im codzienną egzystencję. Niektórzy z nich myślą, że są w stanie powrócić do wcześniejszych nawyków, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie dużych ilości cukru i przetworzonej żywności. Taka nierozwaga bardzo często kończy się koniecznością przejścia kolejnego zabiegu.

Mówiąc o przeszczepach, należy wspomnieć także o osobach, u których operacja przebiegła niepomyślnie. Odrzucenie przeszczepu może być skutkiem reakcji systemu odpornościowego pacjenta na kontakt z ciałem obcym, jakim jest organ innej osoby. Innym powodem może być uszkodzenie bądź niewydolność narządu już w momencie przeszczepu. W związku z niebezpieczeństwami, jakie są związane z transplantologią, ważne jest opracowanie nowych sposobów na uskutecznienie i ułatwienie operacji przeszczepu oraz okresu rekonwalescencji. Ostatnie testy przeprowadzone przez naukowców japońskich są wielkim krokiem w tym kierunku.

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Przeszczep nerki
Przeszczep nerki

Prawdziwa rewolucja! Operacja przeszczepu nerki na Facebooku

Prawdziwa rewolucja! Operacja przeszczepu nerki na Facebooku

można było na chwilę przenieść się do świata chirurgicznych tajemnic. Szpital św. Józefa w Ontario przeprowadził transmisję na żywo operacji przeszczepu nerki chorego (...) jedynie na odpowiadaniu na pytania widzów....

Przeszczep nerki

Co oznaczają przeszczepy rodzinne?

Co oznaczają przeszczepy rodzinne?

W niektórych przypadkach przeszczep rodzinny jest jedyną i ostatnią formą ratunku dla osoby chorej. Mimo że polskie prawo daje możliwość oddania (...) narządu lub jego części osobie spokrewnionej, to w naszym kraju tego typu przeszczepy...

Przeszczep nerki

Przeszczepy od żywych dawców

Przeszczepy od żywych dawców

Przeszczepy od żywych dawców nadal nie cieszą się w Polsce największą popularnością. Pacjenci w wielu przypadkach po prostu wstydzą się poprosić (...) w tej kwestii - na milion mieszkańców przypada 47 przeszczepów, podczas...

Przeszczep nerki

Dawca na motocyklu (WIDEO)

Dawca na motocyklu (WIDEO) Odtwórz wideo

Jeśli chodzi o dawcę organów to można wyróżnić dwa przypadki. W pierwszym z nich może nim stać się osoba jeszcze za życia oddając chorej osobie narząd parzysty (zazwyczaj w obrębie najbliższej rodziny lub za zgodą sądu rejonowego). Zupełnie inaczej się...

Przeszczep nerki

Krzyżowy przeszczep nerek - po raz pierwszy w Polsce

Krzyżowy przeszczep nerek - po raz pierwszy w Polsce

uczestniczyły dwie młode pary. Obie kobiety potrzebowały przeszczepu nerki ze względu na zły stan zdrowia tego narządu, a obaj partnerzy pragnęli oddać (...) partnerkom swoje nerki, ale nie mogli tego...

Implant zęba - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - zdjęcia

Implanty - zdjęcia

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.