Trwa ładowanie...

Luteolina w selerze i brokułach obniża ryzyko potrójnie negatywnego raka piersi

Avatar placeholder
27.01.2017 16:25
Luteolina w selerze i brokułach obniża ryzyko potrójnie negatywnego raka piersi
Luteolina w selerze i brokułach obniża ryzyko potrójnie negatywnego raka piersi

Dużą ilość owoców i warzyw w diecie w licznych badaniach wiązano już z mniejszym ryzykiem schorzeń, takich jak choroby serca i nowotwory. Wśród produktów o działaniu antyrakowym na szczególną uwagę zasługuje w szczególności jedna kategoria.

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri sugerują, że spożywanie warzyw, takich jak pietruszka, seler, zielona papryka, marchew i brokuły, a także przypraw - tymianku, mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, rumianku, rozmarynu, oregano i szałwii - może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Jest to związane z zawartością w nich luteoliny.

Luteolina może obniżyć ryzyko rozwoju przerzutów potrójnie negatywnego raka piersi u kobiet. Tym mianem określa się komórki rakowe, które nie posiadają aż trzech receptorów, na które są ukierunkowane dotychczasowe schematy chemioterapii.

"Z powodu braku receptorów, leki na raka nie mogą znaleźć odpowiednich komórek, a lekarze muszą uciekać się do bardzo agresywnych i toksycznych metod terapeutycznych" - powiedział Salman Hyder z Kolegium Medycyny Weterynaryjnej i Centrum Badań Nad Układem Sercowo-Naczyniowym w Dalton.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Luteolina znajdująca się np. w selerze może pomóc kobietom chorym na raka piersi
Luteolina znajdująca się np. w selerze może pomóc kobietom chorym na raka piersi

Ich wyniki wskazują, że ten roślinny nietoksyczny związek okazał się skuteczny w leczeniu kilku rodzajów nowotworów.

"U kobiet z tym typem raka piersi często rozwijają się przerzutowe zmiany, które pochodzą z komórek opornych. W związku z tym poszukiwane są bezpieczniejsze terapie, które są równie skuteczne w walce z tą śmiertelną chorobą" - dodał Hyder.

Przy użyciu wyhodowanych u myszy ludzkich potrójne negatywnych komórek raka piersi, zespół testował luteolinę w celu określenia, czy może ona tłumić powstawanie przerzutów.

ZOBACZ TAKŻE:

W pierwszej serii testów okazało się, że luteolina hamuje przerzuty raka potrójnie negatywnego do płuc chorych myszy.

"U myszy wystawionych na działanie ludzkich komórek potrójnie negatywnego raka piersi zaobserwowano znacznie mniejszy wzrost przerzutów w płucach po leczeniu luteoliną" - stwierdził Hyder.

"W prawie każdym przypadku, u gryzoni nie zaobserwowano również żadnego ubytku masy ciała, co oznacza, że luteolina nie ma toksycznego działania, a ten roślinny związek jest bezpieczny i skuteczny" – wyjaśnił Hyder.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Naukowcy odkryli również, że luteolina hamuje migrację komórek nowotworowych, a także może zabijać komórki nowotworowe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rak piersi jest najczęściej spotykanym typem raka wśród kobiet, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Rak piersi jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet w Polsce, a każdego roku odnotowuje się 15 tys. zachorowań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze