Luteolina w selerze i brokułach obniża ryzyko potrójnie negatywnego raka piersi

Dużą ilość owoców i warzyw w diecie w licznych badaniach wiązano już z mniejszym ryzykiem schorzeń, takich jak choroby serca i nowotwory. Wśród produktów o działaniu antyrakowym na szczególną uwagę zasługuje w szczególności jedna kategoria.

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri sugerują, że spożywanie warzyw, takich jak pietruszka, seler, zielona papryka, marchew i brokuły, a także przypraw - tymianku, mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, rumianku, rozmarynu, oregano i szałwii - może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Jest to związane z zawartością w nich luteoliny.

Luteolina może obniżyć ryzyko rozwoju przerzutów potrójnie negatywnego raka piersi u kobiet. Tym mianem określa się komórki rakowe, które nie posiadają aż trzech receptorów, na które są ukierunkowane dotychczasowe schematy chemioterapii.

"Z powodu braku receptorów, leki na raka nie mogą znaleźć odpowiednich komórek, a lekarze muszą uciekać się do bardzo agresywnych i toksycznych metod terapeutycznych" - powiedział Salman Hyder z Kolegium Medycyny Weterynaryjnej i Centrum Badań Nad Układem Sercowo-Naczyniowym w Dalton.

Ich wyniki wskazują, że ten roślinny nietoksyczny związek okazał się skuteczny w leczeniu kilku rodzajów nowotworów.

"U kobiet z tym typem raka piersi często rozwijają się przerzutowe zmiany, które pochodzą z komórek opornych. W związku z tym poszukiwane są bezpieczniejsze terapie, które są równie skuteczne w walce z tą śmiertelną chorobą" - dodał Hyder.

Przy użyciu wyhodowanych u myszy ludzkich potrójne negatywnych komórek raka piersi, zespół testował luteolinę w celu określenia, czy może ona tłumić powstawanie przerzutów.

W pierwszej serii testów okazało się, że luteolina hamuje przerzuty raka potrójnie negatywnego do płuc chorych myszy.

"U myszy wystawionych na działanie ludzkich komórek potrójnie negatywnego raka piersi zaobserwowano znacznie mniejszy wzrost przerzutów w płucach po leczeniu luteoliną" - stwierdził Hyder.

"W prawie każdym przypadku, u gryzoni nie zaobserwowano również żadnego ubytku masy ciała, co oznacza, że luteolina nie ma toksycznego działania, a ten roślinny związek jest bezpieczny i skuteczny" – wyjaśnił Hyder.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Naukowcy odkryli również, że luteolina hamuje migrację komórek nowotworowych, a także może zabijać komórki nowotworowe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rak piersi jest najczęściej spotykanym typem raka wśród kobiet, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Rak piersi jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet w Polsce, a każdego roku odnotowuje się 15 tys. zachorowań.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze (4)
~cvuuiiia
~cvuuiiia 7 miesięcy temu

Głupoty i jeszcze raz głupoty wypisujecie. To oczywiste, ze trzeba jeść warzywa i owoce. Przewaga warzyw nad owocami to konieczność. Nie wypisujcie bzdur, ze.....można nie zachorować na taką piersi jedząc dużo warzyw a już na pewno nie zatrzymają one choroby. Na raka tylko chemia niestety jest skuteczna. Nie mącie ludziom w głowach. Niektóre kobiety posłuchania i przestaną się leczyć. Wtedy pomoże - owszem - trumna brokułów i wieniec z natki pietruszki.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Newsy

Nowy lek na potrójnie negatywnego raka piersi

widziałem wielu pacjentów umierających z powodu potrójnie negatywnego raka piersi - jedyne leczenie, jakie możemy zaoferować pacjentom to chemioterapia (...) w magazynie „Nature Medicinie"...

Dieta antyrakowa - przepisy

Jedzenie, które uchroni cię przed rakiem piersi

Jedzenie, które uchroni cię przed rakiem piersi

gramów błonnika. Taka jego ilość spożywana codziennie powoduje, że ryzyko wystąpienia raka piersi obniża się o 7 procent. Specjaliści zalecają (...) komórek macierzystych raka...

Produkty żywnościowe

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o soi

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o soi

zaburzenia snu. Soja zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi Naukowcy z National University w Singapurze, Cancer Research w Wielkiej Brytanii i National (...) Niezastąpiona soja? Uwielbiana przez wegetarian...

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.

Składniki odżywcze

Dieta dla osób po 40. roku życia

Dieta dla osób po 40. roku życia

na cukrzycę, choroby serca, stwardnienie rozsiane, raka piersi i jelita grubego. Warto zadbać o to, aby organizm był w nią dobrze zaopatrzony (...) . roku życia, pomagają utrzymać dobry stan jelit oraz zmniejszyć masę...

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

biustonosz oraz towarzyszący temu ucisk piersi mogą zwiększać u kobiet ryzyko zachorowania na raka piersi. Zapobiegnij wahaniom wagi ciała Nadmierne wahania (...) również wiedzieć,...