Trwa ładowanie...

Maciek Musiał zdecydował się przejść na odwyk. Jest uzależniony od smartfona

Avatar placeholder
02.10.2019 17:01
Maciej Musiał zdecydował się na odwyk od telefonu
Maciej Musiał zdecydował się na odwyk od telefonu (Instagram)

Maciej Musiał robi sobie odwyk od smartfona. Cyfrowy detoks ma sprawić, że aktor odzyska równowagę i pozbędzie się uzależnienia. "Od razu poczułem, że mam inne zawieszenie w rzeczywistości" - komentuje bohater "Rodzinki.pl".

1. Maciej Musiał na detoksie. Ogranicza smartfona

W zawodowym życiu młodego aktora działo się ostatnio wiele. Tylko w ciągu dwóch lat zagrał w dwóch filmach ("Dwie korony", "Miłość jest wszystkim"), nakręcił odcinki do dwóch nowych seriali dla Netflix’a ("1983" i "Wiedźmin"), a do tego nadal występuje w popularnej "Rodzince.pl". Jakby tego było mało, jest również współprowadzącym popularnego programu "The Voice of Poland".

Mimo wszystko aktor narzekał na brak wolnego czasu. Kiedy przyjrzał się dokładniej swoim dziennym planom, okazało się, że sporą część jego czasu zabiera używanie smartfona. Musiał postanowił zareagować błyskawicznie – zdecydował się na tzw. cyfrowy detoks. Ograniczył używanie smartfona do minimum.

W rozmowie z "Faktem" mówi: "Ostatnio podczas kręcenia serialu zrezygnowałem z korzystania z mojego smartfona. Od razu poczułem, że mam inne zawieszenie w rzeczywistości. Zauważyłem, że w tym czasie inaczej patrzyło mi się w oczy drugiej osobie. To było naprawdę niesamowite doświadczenie".

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Celebryci coraz częściej decydują się mówić o problemie uzależnienia od nowych technologii. Na początku roku do zmagania z podobnym problemem przyznał się Dawid Podsiadło.

2. E-uzależnienia mogą być bardzo groźne.

Magdalena Rowicka z Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie pisze w serwisie informacyjnym "Uzależnienia": "E-uzależnienia są stosunkowo nowym zaburzeniem, co oznacza, że nie za dużo na ich temat wiemy – ani badawczo, ani pod kątem profilaktyki czy terapii. Należą one do grupy tzw. uzależnień behawioralnych. W ich skład wchodzą te zaburzenia zachowania, które występują w internecie, tj. zaburzenie grania w gry komputerowe, zaburzenie używania internetu czy zaburzenie związane z nieprawidłowym używaniem sieci społecznościowych, takich jak na przykład Facebook”.

Uzależnienie od smartfona może być groźne przede wszystkim dla relacji z najbliższymi. W przypadku zaawansowanego uzależnienia osoba dotknięta problemem zaczyna okłamywać swoich bliskich w kwestiach dotyczących korzystania z telefonu.

Taki nałóg może prowadzić również do zaniedbywania obowiązków służbowych i może negatywnie odbić się na życiu zawodowym. Potrzebujący mogą szukać pomocy w jednym z ponad stu sześćdziesięciu ośrodków leczących zaburzenia behawioralne w całym kraju. Dokładną listę placówek można znaleźć na stronie Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Już dziś każdy z nas może sprawdzić, ile tak naprawdę czasu spędza z telefonem w dłoni. Specjalne aplikacje są w stanie policzyć, jak długo nasz telefon był odblokowany, a nawet ile czasu spędziliśmy w innych aplikacjach. W niektórych wersjach takie programy są nam w stanie odciąć dostęp do telefonu, jeśli przekroczymy ustawiony przez nas dzienny limit.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze