Trwa ładowanie...

Magiczne grzybki mogą złagodzić lęk i depresję u chorych na raka

Dwa małe badania wykazały, że psychodeliczne narkotyki w postaci "magicznych grzybków" mogą szybko i skutecznie pomóc w leczeniu lęku i depresji u chorych na raka, a osiągnięty efekt może trwać przez wiele miesięcy.

Zadziałały one na Dinah Bazer, która przetrwała przerażające halucynacje, dzięki którym pozbyła się strachu, że rak jajnika wróci oraz na Estalyn Walcoff, która stwierdziła, że dzięki tym grzybkom rozpoczęła kojącą duchową podróż.

Opublikowana praca jest wstępna i eksperci twierdzą, że należy wykonać dalsze badania na temat skutków działania substancji o nazwie psylocybina.

Jednak według dr Craig Blindermana, który kieruje opieką paliatywną osób dorosłych w Centrum Medycznym Uniwersytetu Kolumbia, do tej pory wyniki pokazują imponujące rezultaty.

Psylocybina, zwana także grzybkami halucynogennymi, pochodzi od niektórych rodzajów grzybów. Jest nielegalna w Stanach Zjednoczonych. Eksperci zapewniają, że jeśli rząd federalny zatwierdzi taką formę leczenia i pomocy osobom chorym na raka, byłaby ona podawana w klinikach przez specjalnie przeszkolony personel.

Grzybki halucynogenne mogą pomóc osobom chorym na raka walczyć ze stresem związanym chorobą
Grzybki halucynogenne mogą pomóc osobom chorym na raka walczyć ze stresem związanym chorobą (Shutterstock)

Kierownicy obu badań, Dr Stephen Ross z Uniwersytetu Nowy Jork i Roland Griffiths z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore podkreślają, że jakiekolwiek próby stosowania tej substancji na własną rękę mogą być bardzo ryzykowne.

Potencjał psychodelików w leczeniu stresu u chorych na raka dostrzeżono już wcześniej, ale przerwano prowadzone nad nimi badania medyczne w roku 1970. Badania stopniowo wznowiono w ostatnich latach.

Griffiths powiedział, że nie jest jasne, czy psylocybina będzie działać na inne osoby, choć podejrzewa, że może działać na ludzi będących w innych stanach terminalnych. Planuje się również zbadać działanie substancji u chorych na depresję, która jest odporna na standardowe leczenie.

Nowe badania, opublikowane w "Journal of Psychotherapy", są niewielkie. Projekt Uniwersytetu w Nowym Jorku objęło zaledwie 29 pacjentów, a badanie Hopkinsa 51.

ZOBACZ TAKŻE:

U Bazer, która mieszka w Nowym Jorku, zdiagnozowano raka jajnika w 2010 roku, kiedy miała 63 lata. Leczenie było skuteczne, ale potem zaczęła się bać, że choroba wróci. W wywiadzie opowiadała, że ten lęk zrujnował jej życie. Każdy dzień wypełniał lęk i oczekiwanie na nawrót choroby.

Kapsułkę psylocybiny połknęła w 2012 roku w towarzystwie dwóch przeszkolonych pracowników, którzy spędzili z nią kilka kolejnych godzin, aż lek zacznie działać. Lek zaczął działać, kiedy słuchała muzyki i usnęła.

Miała wówczas straszną wizję, w której przegoniła swój lęk i strach. Co ciekawe w tym momencie się ocknęła i faktycznie poczuła ulgę, a stres związany z nawrotem choroby ją opuścił. Mówiła potem, że czuła się skąpana w miłości Boga pomimo tego, że jest ateistką.

Naukowcy twierdzą, że takie doświadczenia mistyczne wydają się mieć znaczenie w skuteczności terapeutycznej narkotyku.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej...

zobacz galerię

Kolejnym przykładem jest 69-letnia Walcoff, biorąca udział w badaniu w Nowym Jorku.

Mówiła ona, że psilocybina pozwoliła jej rozpocząć medytacje i poszukiwania duchowe, dzięki czemu uspokoiła się i przekonała, że ten etap jej życia minął i nie zamierza wracać.

Większość środków do badań pochodził z Instytutu Badawczego Hefftera, organizacji non-profit, która wspiera badania nad psylocybiną i innymi halucynogenami.

W obu badaniach leczenie psylocybiną miało większy wpływ na lęk i depresje niż placebo. Na przykład, w ciągu dnia po zabiegu, około 80 proc. leczonych pacjentów w Nowym Jorku nie miało już objawów klinicznych niepokoju lub depresji. Jest to porównywalne do około 30 proc. w grupie placebo. To niezwykle szybki czas reakcji, twierdzą eksperci, który utrzymuje się do siedmiu tygodni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.