Trwa ładowanie...

Magnetyzery wody poprawiają wchłanianie wapnia? Dałeś się nabrać na kolejną ściemę

 Ewa Rycerz
21.12.2018 11:35
Woda miękka jest zdrowsza? To mit. Może ona nawet zaszkodzić zdrowiu
Woda miękka jest zdrowsza? To mit. Może ona nawet zaszkodzić zdrowiu (123RF)

Wystarczy, że to niewielkie urządzenie zamontujesz na wodociągu i będziesz zdrowszy. W twoim organizmie nie będzie osadzał się kamień, woda zyska lepsze pH, a ty uchronisz się przed alergią. Takie opinie o magnetyzerach wody można wyczytać w internecie. Ile prawdy jest w tym, że powinniśmy pić wodę miękką? Czy faktycznie nagle wyzdrowiejemy?

Magnetyzery do wody traktowane bywają jako remedium na wszelkie choroby. Osoby, zajmujące się medycyną alternatywną chwalą te urządzenia, zaznaczając, że dzięki nim unikniemy piasku w nerkach, kamieni w pęcherzyku żółciowym czy alergii.

Za te wszystkie problemy zdrowotne odpowiedzialna ma być twardość wody i obecność w niej dużej ilości jonów wapnia i magnezu. Magnetyzery, które na rynku kupić można średnio za ok. 100 zł (choć niektóre kosztują nawet 250 zł), wodę mają zmiękczać i tym samym sprawiać, że jony wapnia i magnezu będą się lepiej wchłaniać do organizmu. A my wyzdrowiejemy.

Sprawdziliśmy, czy faktycznie magnetyzery są technologicznym lekiem na problemy z nerkami, drogami żółciowymi i na alergię. Zanim jednak damy odpowiedź, wyjaśnijmy, czym w ogóle magnetyzery wody są.

1. Technologiczna nowinka sprzed kilkunastu lat

Zobacz film: "Jak prawidłowo parzyć herbatę"

Zrobiło się o nich głośno kilkanaście lat temu. Urządzenia były odpowiedzią na problem ze zbyt dużą twardością wody, a w zasadzie miały rozwiązać problem osadzania się kamienia w pralkach, zmywarkach czy czajnikach elektrycznych. Osad, który pojawia się na tych sprzętach powoduje, że psują się one szybciej i wymagają silnego czyszczenia, które i tak bywa nieskuteczne.

Przeczytaj także:

Magnetyzery to urządzenia specjalistyczne, które można zamontować w instalacjach wodociągowych. Emitują pole magnetyczne, które ma zmniejszyć twardość wody. Na czym polega praca takego urządzenia?

- W efekcie działania pola magnetycznego zmniejsza się krystalizacja węglanów. Dzieje się tak na skutek przebiegu konkurencyjnej reakcji, jaką jest tworzenie krzemionki koloidalnej, na której następuje absorpcja jonów magnezu i wapnia – wyjaśnia dr Agnieszka Nawirska-Olszańska z Wydziału Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Magnetyzery wody montowane są w instalacji wodociągowej
Magnetyzery wody montowane są w instalacji wodociągowej (akra.pl)

Na rynku dostępne są także magnetyzery wody, które montuje się bezpośrednio przy pralkach lub zmywarkach. Wtedy działają tylko na te urządzenia. Jednak to właśnie tym montowanym na instalacji wodociągowej przypisuje się największe zalety dla zdrowia.

2. Kolejny pic na wodę?

Co się dzieje z wodą, gdy zadziała na nią magnetyzer? - W efekcie tego działana woda staje się bardziej "miękka". Oznacza to jedynie, że zmienia się postać magnezu: z kamienia na żel. Nie zmienia się przy tym smak wody – tłumaczy dr hab Agnieszka Nawirska-Olszańska. I tutaj właśnie dochodzimy do sedna.

W powszechnej opinii jony wapnia, które tworzą żel, mogą szybciej i łatwiej wchłaniać się do organizmu niż te same jony w postaci kamienia. Nie jest to jednak w żaden sposób potwierdzone naukowo. Wchłanianie substancji do organizmu nie jest bowiem w większości uzależnione od postaci fizycznej.

Co więcej, twarda woda wbrew pozorom jest korzystniejsza dla naszego organizmu. "Twardość" powodują rozpuszczone w wodzie sole wapnia, magnezu, glinu, żelaza, manganu, strontu i innych pierwiastków.

W powstałym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni "Raporcie na temat twardości ogólnej wody oraz zawartości jonów wapnia i magnezu w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi z terenu Gdyni i okolic" czytamy, że "w wodach naturalnych wapń i magnez występują w szerokim przedziale stężeń. (...) Ze względów zdrowotnych uważa się, że w wodzie do picia najkorzystniejsze są stężenia wapnia w granicach 30 - 80 mg/dm3, natomiast stężenie magnezu na ogół zalecane jest w zależności od ilości towarzyszących jonów siarczanowych (30-125 mg Mg/dm3)".

Przeczytaj także:

Z kolei Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie podkreśla, że twarda woda jest człowiekowi niezbędna.

- Picie twardej wody jest dla człowieka zdrowe, ponieważ w ten sposób dostarczamy wapnia i magnezu oraz innych biopierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Negatywne skutki twardości wody widoczne są na urządzeniach AGD – kamień w czajniku, pralce czy nalot na kabinie prysznicowej. Błędne jest jednak porównywanie fizjologii człowieka do urządzeń technicznych – zaznacza rzeczniczka.

Okazuje się więc, że działanie magnetyzera na wodę przeznaczoną do spożycia jest zbędne. Co więcej, woda miękka może negatywnie wpływać na zdrowie.

"Udowodniono, że spożywanie wody odmineralizowanej wpływa na koncentrację elektrolitów we krwi. Stwierdzono duże, znaczące zmniejszenie stężenia sodu i magnezu we krwi, przy równoczesnym wzroście stężenia wapnia. Tak więc pozbawienie wody jej twardości stanowi istotny ubytek potrzebnych organizmowi ludzkiemu minerałów, pomimo możliwości podniesienia jej walorów smakowych. Twarda woda traktowana jako zło przez producentów filtrów oraz producentów zmiękczaczy do wody, jest znacznie lepsza dla naszego organizmu od wody miękkiej" – czytamy w raporcie WSSE w Gdyni.

Magnetyzery montuje w czasie zakładania instalacji wodociągowej
Magnetyzery montuje w czasie zakładania instalacji wodociągowej (instalacjebudowlane.pl)

- Woda miękka może nawet zaszkodzić zdrowiu, wypłukując minerały z organizmu. Nie znam też żadnych opracowań naukowych, które wskazywałyby na zmianę właściwości wody po poddaniu jej działaniu magnetyzera. Wątpię też, by postać żelu ułatwiała wchłanianie wapnia w organizmie – podsumowuje dr hab. Nawirska-Olszańska.

Twarda woda zawiera związki wapnia oraz związki magnezu w postaci zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajalnej przez nasze organizmy. - Obydwa są bardzo ważne dla zdrowia ludzi. Badania naukowe dowodzą, że osoby pijące twardą wodę są mniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe - dodaje Jacek Żak rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

- Obiegowa opinia, iż twarda woda powoduje kamicę nerkową, jest mało trafna, gdyż przyczyną tej choroby są zaburzenia metabolizmu i nieprawidłowa dieta (przede wszystkim bogata w białko i tłuszcze). Osoby mające takie problemy powinny pić jak najwięcej wody, ale niskozmineralizowanej - zaleca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze