Trwa ładowanie...

Małe nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego w jelicie cienkim związane z lepszym rokowaniem u młodszych pacjentów

Avatar placeholder
20.01.2017 12:50
Małe nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego w jelicie cienkim związane z lepszym rokowaniem u młodszych pacjentów
Małe nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego w jelicie cienkim związane z lepszym rokowaniem u młodszych pacjentów

Nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego (GIST) są nowotworami, które pojawiają się na ścianie przewodu pokarmowego, a najczęściej występują w żołądku lub jelicie cienkim. Choć są bardziej powszechne w późniejszym okresie życia, nowotwory te mogą również wystąpić u młodzieży i osób dorosłych poniżej 40 roku życia.

W artykule opublikowanym w dniu 18 stycznia w wydaniu "JAMA Surgery", naukowcy ze Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Kalifornia w San Diego przedstawili wyniki swojego badania w raporcie z pierwszej tego typu analizy populacyjnej młodych pacjentów z nowotworem podścieliskowym przewodu pokarmowego.

Retrospektywne badanie kohortowe, korzystające z bazy SEER (National Surveillance, Epidemiology and End Results), przeanalizowało przypadki pacjentów z nowotworem podścieliskowymi przewodu pokarmowego zarejestrowanych z rozpoznaniem choroby w latach 2001 i 2013, z późniejszą obserwacją przeprowadzoną po roku 2015 roku.

Spośród 5 765 pacjentów z odnotowanym przypadkiem nowotworu podścieliskowego przewodu pokarmowego, 392 osoby było w wieku między 13, a 39 lat.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Naukowcy wykazali, że zachorowanie na nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego jelita cienkiego wiąże się z lepszymi rokowaniami pacjenta
Naukowcy wykazali, że zachorowanie na nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego jelita cienkiego wiąże się z lepszymi rokowaniami pacjenta

Naukowcy pod przewodnictwem głównego autora Jasona Sicklicka, profesora chirurgii i chirurgii onkologicznej w Centrum Raka Moores na Uniwersytecie Kalifornia w San Diego, odkryli, że małe guzy jelita u pacjentów, do 40 roku życia, były związane z poprawą przeżycia w porównaniu z guzami żołądka.

Zgodnie z Katherine Fero, główną autorką badania przeciwieństwem tego jest sytuacja starszych pacjentów dorosłych.

"Wiele wcześniejszych badań, w tym jedno przeprowadzone przez naszą grupę, wykazało, że nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego w żołądku mają lepsze rokowania, biorąc pod wagę wszystkich pacjentach z tym typem raka.

Tak więc prawdopodobnie w przypadku osób młodych chorych na raka podścieliskowego przewodu pokarmowego w jelicie cienkim mamy do czynienia z czymś biologicznie wyjątkowym" - wyjaśnia Fero.

ZOBACZ TAKŻE:

Być może, wynika to z tego, że młodzi pacjenci z tym typem raka są częściej kwalifikowani do leczenia chirurgicznego niż osoby starsze (84,7 proc. w porównaniu z 78,4 proc.). I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ osoby starsze mogą mieć dodatkowe choroby, które są czynnikami ryzyka leczenia operacyjnego.

Młodzi pacjenci, których guzy udało się wyleczyć nieoperacyjnie, mieli 2-krotny wzrost ryzyka zgonu z powodu nowotworu podścieliskowego przewodu pokarmowego w jelicie.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

W analizie podgrupy młodych pacjentów z nowotworem przerzutowym leczenie chirurgiczne wiązało się również z poprawą przeżycia, które wynosiło 69,5 proc. w porównaniu do 53,7 proc. pięć lat po diagnozie.

"Wyniki badań sugerują, że u osób młodych, leczenie chirurgiczne nowotworów pościeliskowych jelita cienkiego jest związane z poprawą ogólną i konkretnie z poprawą przeżywalności w przypadku nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego jelita cienkiego, w tym wśród pacjentów, u których nowotwór się rozprzestrzenił" - powiedział Sicklick.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze