Trwa ładowanie...

Małżeństwo niemal w tym samym czasie usłyszało diagnozę. Oboje mieli guza mózgu

Małżeństwo z Florydy ma za sobą ciężki rok. Niemal w tym samym czasie wykryto u nich guzy mózgu. U Grady'ego zdiagnozowano rzadki guz mózgu III stopnia, a u jego żony Beth łagodnego oponiaka.

Zobacz film: "Znaki ostrzegawcze raka mózgu"

1. Walka z guzami mózgu

Rzadko zdarza się tak, że dwie osoby w związku poważnie chorują w tym samym czasie. Taka sytuacja spotkała małżeństwo z Florydy. W marcu 2018 roku u 42-letniego Grady'ego Elwella lekarze wykryli rzadki złośliwy guz mózgu – gwiaździak anaplastyczny.

U małżonków wykryto guzy mózgu niemal w tym samym czasie
U małżonków wykryto guzy mózgu niemal w tym samym czasie (instagram.com)

Mężczyzna wymagał natychmiastowego leczenia i rozpoczął cykle chemioterapii, a potem radioterapii.

W tym samym czasie jego żona Beth postanowiła umówić się do lekarza, ponieważ od kilku tygodni bolało ją ucho. Myślała, że to zwykła infekcja albo reakcja na stres, spowodowany chorobą męża.

Cztery miesiące po zdiagnozowaniu Grady'ego, diagnozę usłyszała jego żona. Okazało się, że Beth również ma guza mózgu. Rozwijał się u niej łagodny oponiak, którego trzeba było usunąć chirurgicznie.

Oboje małżonkowie są już zdrowi.

2. Wykrycie guza mózgu

Beth opublikowała post na portalu społecznościowym, w którym opisuje historię swoją i męża. Według niej kłopoty Grady'ego zaczęły się w styczniu 2018 roku, kiedy dostał napadu padaczki, mimo że wcześniej nigdy czegoś takiego nie miał.

W trakcie badań okazało się, że Grady potrzebuje biopsji. Diagnoza nie była optymistyczna. Gwiaździak anaplastyczny to rzadki nowotwór mózgu. Pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi 23,6 proc. Grady musiał jak najszybciej rozpocząć leczenie.

W przypadku Beth to mąż namówił ją na badania, po tym, jak opowiedziała mu o bólu i uczuciu ''dzwonienia'' w uchu. Po czterech miesiącach diagnozowania, w lipcu 2018 roku okazało się, że Beth ma oponiaka.

Jest to guz mózgu, który rośnie bardzo wolno, dlatego pacjenci przez wiele lat mogą sobie nie zdawać sprawy z jego obecności. Objawy obejmują rozmazane widzenie, bóle głowy, problemy ze słuchem i węchem i zaburzenia pamięci.

Oponiak Beth wymagał usunięcia. Jak powiedział neurochirurg, który brał udział w leczeniu pary, taka sytuacja jak ich zdarza się 1 na 10 000 000.

Zarówno Beth jak i Grady wrócili już do zdrowia. Para opowiada swoją historię, żeby podnieść świadomość ludzi na temat raka mózgu. Jak sami przyznają, mieli dużo szczęścia, ponieważ mieli ubezpieczenie, a w czasie leczenia przysługiwało im płatne zwolnienie. Mieli też wsparcie rodziny i przyjaciół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.