Trwa ładowanie...

Mammoplastyka

Avatar placeholder
05.09.2013 14:02
Mammoplastyka
Mammoplastyka

Mammoplastyka to operacja biustu, której celem jest zmniejszenie piersi. Operację zmniejszenia biustu wykonuje się w celach nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Zbyt duże piersi (gigantomastia, makromastia) mogą powodować ból kręgosłupa szyjnego, pleców, szyi, ramion i kończyn górnych. Podczas operacji zmniejszenia piersi dokonuje się redukcji tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego, usuwa się nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Często mammoplastyka jest także połączona ze zmniejszeniem brodawki piersiowej.

1. Za duże piersi

Zjawisko zbyt dużych piersi zwykło się określać jako gigantomastię lub makromastię. Może dotyczyć jednej lub obydwu piersi. Przyczyną tej dysfunkcji są następujące czynniki:

  • zmiany hormonalne spowodowane dojrzewaniem, ciążą i karmieniem piersią;
  • znaczny wzrost masy ciała;
  • problemy metaboliczne związane z hormonami tarczycy – badania wykazały, że estrogeny, hormon wzrostu, FSH powodują rozrost gruczołów mlecznych, natomiast prolaktyna, estrogeny, progesteron wpływają na rozrost gruczołów piersiowych.

Zbyt duży biust jest często przyczyną problemów zdrowotnych i dyskomfortu w trakcie wykonywania codziennych czynności, co stanowi kwalifikację do przeprowadzenia operacji zmniejszenia piersi. Korekta biustu jest umotywowana także wtedy, jeśli widoczne są zmiany w proporcji ciała kobiety w obszarze piersi w stosunku do korpusu. Decyzję o wykonaniu operacji podejmuje zawsze pacjentka w porozumieniu z lekarzem.

Zobacz film: "Jak wybrać gabinet chirurgii estetycznej?"

2. Operacja zmniejszenia biustu

Operacja zmniejszenia piersi przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. W jej trakcie usuwa się nadmiar tkanki piersiowej i skóry. Pozostała tkanka musi być odpowiednio wymodelowana, a sutki i brodawki przesunięte we właściwe miejsce. Zazwyczaj operacja zmniejszenia piersi przeprowadzana jest wzdłuż okrągłych linii narysowanych na piersiach, później pionowo w dół, na końcu zaś poziomo wzdłuż fałdu skórnego, przebiegającego pod piersią. Po operacji zmniejszenia biustu pacjentka musi przez kilka tygodni nosić specjalny biustonosz usztywniający piersi i powstrzymywać się od wykonywania ciężkich prac fizycznych i forsownych ćwiczeń.

Mammoplastyka, jak każda operacja, wiąże się z ryzykiem powstania krwotoku, zapalenia czy zakrzepu w naczyniach włosowatych. Niestety ta operacja biustu łączy się także z licznymi charakterystycznymi tylko dla niej powikłaniami, do których należy zaliczyć: ryzyko obumarcia brodawki i otoczki brodawki lub zmianę ich zabarwienia. Korekta biustu wiąże się również z możliwością powstania asymetrii piersi, tworzeniem się blizn koloidalnych (twarde, bardzo wyraźne) oraz uszkodzeniem przewodów mlecznych. Operacja biustu jest zabiegiem, którego efekt jest zazwyczaj stały, choć mają na niego wpływ procesy starzenia się czy grawitacji. Aby zapobiec opadaniu piersi, zaleca się stosowanie się do wskazówek lekarza. Ceny mammoplastyki wahają się między 4 a 14 tys. zł.

Zmniejszenie biustu wiąże się nie tylko z przeprowadzeniem skomplikowanej operacji, ale może się odbywać mniej inwazyjnymi metodami. Wskazane jest korzystanie z siłowni, wykonywanie ćwiczeń zmniejszających biust i stosowanie specjalnych kremów. Wielu paniom pomaga także zrzucenie nadmiaru kilogramów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze