Trwa ładowanie...

Marihuana może ograniczać przepływ krwi do mózgu

Avatar placeholder
01.01.2017 21:11
Marihuana może ograniczać przepływ krwi do mózgu
Marihuana może ograniczać przepływ krwi do mózgu

Nowe badania sugerują, że marihuana wydaje się hamować przepływ krwi do mózgu, co teoretycznie może mieć wpływ na pamięć i zdolność do rozumowania.

Badania mózgu prawie 1000 użytkowników marihuany wykonane w przeszłości i teraźniejszości ujawniły nienormalnie niski przepływ krwi w całym mózgu, w porównaniu z mniejszą grupą kontrolną liczącą 92 osób, które nigdy nie zażywały tego narkotyku.

"Różnice były zadziwiające" - mówi kierujący badaniami dr Daniel Amen, psychiatra.

Badania wykazały, ze marihuana wpływa na przepływ krwi w mózgu
Badania wykazały, ze marihuana wpływa na przepływ krwi w mózgu (123rf)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Praktycznie w każdym obszarze mózgu, jaki zmierzyliśmy u palaczy marihuany był niższy przepływ krwi i niższa aktywność tych obszarów niż w grupie osób zdrowych" – dodaje.

Przepływ krwi był najniższy w hipokampie. Obszar ten wyróżnia ludzi zdrowych od palaczy lepiej niż jakikolwiek inny obszar mózgu.

W tym badaniu, Amen i jego współpracownicy ocenili badania mózgów pacjentów z danych zebranych wśród dziewięciu neuropsychiatrycznych klinik w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadzone badania mózgu polegały na technologii zwanej tomografią pojedynczego fotonu, która może być wykorzystana do śledzenia przepływu krwi w całym ciele.

Naukowcy odkryli 982 pacjentów w bazie danych, u których zostały zdiagnozowane zaburzenia spowodowane używaniem konopi. Pacjenci używali marihuanę tak często, że miała ona wpływ na ich zdrowie, pracę czy życie rodzinne.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Naukowcy sprawdzili  przepływ krwi do hipokampa. Stosowanie marihuany jest uważane jako ingerencja w tworzenie pamięci poprzez hamowanie aktywności w hipokampie, który jest kluczowym ośrodkiem pamięci i uczenia się mózgu.

Dwadzieścia sześć stanów i Dystrykt Kolumbii zalegalizowali już marihuanę w jakiejś formie, głównie do celów medycznych.

Chociaż palenie jest szkodliwe dla mózgu, Amen powiedział, że przepływ krwi został zmniejszony nawet u tych, którzy także spożywali lek z marihuany.

Podczas badania nie nawiązano bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, a naukowcy stwierdzili, że lekarze powinni zastanowić się dwa razy zanim zaczną polecać marihuanę w leczeniu osób z chorobą Alzheimera.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Ustalenia stawiają ważne pytania dotyczące wpływu marihuany na normalne funkcjonowanie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i myślenie" - powiedziała Maria Carrillo, dyrektor naukowy Stowarzyszenia Alzheimera.

"Ponieważ mózg posiada jedną z najbogatszych sieci naczyń krwionośnych w organizmie, jest on szczególnie wrażliwy. Sieci te dostarczają składników odżywczych do mózgu i odprowadzają zbędne składniki co jest niezbędne do normalnego funkcjonowania poznawczego" – dodaje naukowiec.

Jednak Carrillo dodał, że "nie możemy powiedzieć z tego badania, czy używanie marihuany zwiększa ryzyko spadku funkcji poznawczych i choroby Alzheimera."

Inni eksperci mają obawy, że użytkownicy marihuany, którzy przeszli badania mózgu zostali zgłoszeni do badań z powodu problemów psychicznych, a  to może zafałszować  wyniki.

Raport został opublikowany niedawno w czasopiśmie „Journal of Alzheimer's Disease”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze