Trwa ładowanie...

Marihuana może pomóc w zwalczaniu uzależnień i zaburzeń psychicznych

Avatar placeholder
18.11.2016 21:48
Marihuana może pomóc w zwalczaniu uzależnień i zaburzeń psychicznych
Marihuana może pomóc w zwalczaniu uzależnień i zaburzeń psychicznych

W przeciwieństwie do badań sugerujących, że marihuana może zachęcać do stosowania innych substancji uzależniających, nowa praca wskazuje, że środek ten może mieć odwrotny, pozytywny skutek.

1. Marihuana może łagodzić objawy niektórych zaburzeń psychicznych

Nowe badanie sugeruje, że marihuana może pomóc w przypadku zaburzeń związanych z używaniem substancji uzależniających i pewnych zaburzeń zdrowia psychicznego.

W artykule opublikowanym czasopiśmie „Clinical Psychology Review”  badacze zauważają, że można wykorzystać potencjał marihuany, aby pomóc w leczeniu niektórych osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem substancji, np. uzależnienionych od opioidów.

Co więcej, przegląd – przeprowadzony przez Zacha Walsh, profesora psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie – sugeruje, że stosowanie marihuany może pomóc złagodzić objawy niektórych chorób psychicznych, takich jak zespół stresu pourazowego.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Już niedługo marihuana może stać się pełnoprawnym lekiem
Już niedługo marihuana może stać się pełnoprawnym lekiem (123RF)

Podczas gdy marihuana lub konopia indyjska pozostaje najczęściej stosowanym nielegalnym środkiem odurzającym, jest jednocześnie coraz częściej legalizowana w celach medycznych i / lub rekreacyjnych.

W odniesieniu do potencjału terapeutycznego leku, niektóre badania sugerują, że marihuana może pomóc w leczeniu bólu, zapaleń, napadów padaczkowych, a nawet choroby Alzheimera.

Dodatkowo, wielu pacjentów i zwolenników marihuany twierdzi, że ma potencjał w leczeniu problemów zdrowia psychicznego i zaburzeń związanych z nadużywaniem innych substancji, a nowe badanie opracowane przez Walsh i zespół sugeruje, że w niektórych przypadkach osoby te mogą mieć rację.

2. Konopie indyjskie mają duży potencjał leczniczy

Naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd 60 badań oceniających wpływ marihuany na zdrowie psychiczne i uzależnienia w kontekście medycznym lub niemedycznym.

Zobacz także

Analiza wykazała, że ​​marihuana medyczna wykazuje potencjał do leczenia objawów zespołu stresu pourazowego, depresji i fobii społecznej.

Jednakże, w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi – takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa - zespół zauważył, że  niemedyczne zastosowanie marihuany może być problematyczne.

Dodatkowo analiza wskazuje, że używanie marihuany medycznej może pomóc niektórym osobom z uzależnieniem od innych substancji, działając jako substytut.

"Badania wskazują, że ludzie mogą za pomocą konopi (jako narkotyku) ograniczać stosowanie innych substancji, które są potencjalnie bardziej szkodliwe, takich jak leki opioidowe" - wyjaśnia Walsh.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Zebrane do tej pory dowody wskazują, że marihuana medyczna nie podnosi ryzyka samookaleczenia lub agresji wobec innych ludzi, zauważają naukowcy, choć ostrzegają, że ostre zatrucie marihuaną i stosowanie tego środka może wpływać na pamięć krótkotrwałą i inne funkcje poznawcze.

Zespół stwierdza, że ​​konieczne są dalsze badania w celu dalszej oceny wpływu marihuany na zdrowie psychiczne i uzależnienia. Jest to szczególnie ważne ze względu na wzrost legalizacji marihuany w wielu krajach na świecie.

"Nie ma obecnie wielu jasnych wskazówek, w jaki sposób specjaliści od zdrowia psychicznego powinni najlepiej pracować z ludźmi, którzy używają marihuany w celach medycznych. Musimy jednak skończyć z  mówieniem ludziom, żeby po prostu przestali jej używać. Pojawia się możliwość, że w przyszłości leczenie tym środkiem stanie się koniecznością."

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze