Marihuana może pomóc w zwalczaniu uzależnień i zaburzeń psychicznych

W przeciwieństwie do badań sugerujących, że marihuana może zachęcać do stosowania innych substancji uzależniających, nowa praca wskazuje, że środek ten może mieć odwrotny, pozytywny skutek.

Marihuana może łagodzić objawy niektórych zaburzeń psychicznych

Nowe badanie sugeruje, że marihuana może pomóc w przypadku zaburzeń związanych z używaniem substancji uzależniających i pewnych zaburzeń zdrowia psychicznego.

W artykule opublikowanym czasopiśmie „Clinical Psychology Review”  badacze zauważają, że można wykorzystać potencjał marihuany, aby pomóc w leczeniu niektórych osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem substancji, np. uzależnienionych od opioidów.

Co więcej, przegląd – przeprowadzony przez Zacha Walsh, profesora psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie – sugeruje, że stosowanie marihuany może pomóc złagodzić objawy niektórych chorób psychicznych, takich jak zespół stresu pourazowego.

Podczas gdy marihuana lub konopia indyjska pozostaje najczęściej stosowanym nielegalnym środkiem odurzającym, jest jednocześnie coraz częściej legalizowana w celach medycznych i / lub rekreacyjnych.

W odniesieniu do potencjału terapeutycznego leku, niektóre badania sugerują, że marihuana może pomóc w leczeniu bólu, zapaleń, napadów padaczkowych, a nawet choroby Alzheimera.

Dodatkowo, wielu pacjentów i zwolenników marihuany twierdzi, że ma potencjał w leczeniu problemów zdrowia psychicznego i zaburzeń związanych z nadużywaniem innych substancji, a nowe badanie opracowane przez Walsh i zespół sugeruje, że w niektórych przypadkach osoby te mogą mieć rację.

Konopie indyjskie mają duży potencjał leczniczy

Naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd 60 badań oceniających wpływ marihuany na zdrowie psychiczne i uzależnienia w kontekście medycznym lub niemedycznym.

Analiza wykazała, że ​​marihuana medyczna wykazuje potencjał do leczenia objawów zespołu stresu pourazowego, depresji i fobii społecznej.

Jednakże, w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi – takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa - zespół zauważył, że  niemedyczne zastosowanie marihuany może być problematyczne.

Dodatkowo analiza wskazuje, że używanie marihuany medycznej może pomóc niektórym osobom z uzależnieniem od innych substancji, działając jako substytut.

"Badania wskazują, że ludzie mogą za pomocą konopi (jako narkotyku) ograniczać stosowanie innych substancji, które są potencjalnie bardziej szkodliwe, takich jak leki opioidowe" - wyjaśnia Walsh.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał medyczny tej rośliny i korzyści z jej legalizacji....

Zebrane do tej pory dowody wskazują, że marihuana medyczna nie podnosi ryzyka samookaleczenia lub agresji wobec innych ludzi, zauważają naukowcy, choć ostrzegają, że ostre zatrucie marihuaną i stosowanie tego środka może wpływać na pamięć krótkotrwałą i inne funkcje poznawcze.

Zespół stwierdza, że ​​konieczne są dalsze badania w celu dalszej oceny wpływu marihuany na zdrowie psychiczne i uzależnienia. Jest to szczególnie ważne ze względu na wzrost legalizacji marihuany w wielu krajach na świecie.

"Nie ma obecnie wielu jasnych wskazówek, w jaki sposób specjaliści od zdrowia psychicznego powinni najlepiej pracować z ludźmi, którzy używają marihuany w celach medycznych. Musimy jednak skończyć z  mówieniem ludziom, żeby po prostu przestali jej używać. Pojawia się możliwość, że w przyszłości leczenie tym środkiem stanie się koniecznością."

Kinga Ludwik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...