Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

USA: Martwe ptaki w bagażu podręcznym z Chin. Interweniowali celnicy

Pracownicy lotniska w Waszyngtonie często trafiają na ludzi próbujących wwieść nielegalnie pamiątki z egzotycznych krajów. Kiedy otwierali bagaż pasażera z Pekinu, trafili na coś, co wzbudziło ich poważne podejrzenia. W bagażu znajdowało się kilkadziesiąt martwych ptaków.

Zobacz film: "Grypa kosztuje nas blisko 730 mln złotych"

1. Martwe ptaki w bagażu

Według informacji przekazanych przez administrację portu lotniczego w Waszyngtonie pasażer przyleciał bezpośrednim lotem z Chin i zmierzał do Prince George’s County w stanie Maryland. Kiedy poddano go drobiazgowej kontroli, w jego bagażu zauważono fioletową torebkę. Widniał na niej nadruk graficzny kota i psa. W torebce znajdowało się kilkadziesiąt martwych ptaków.

Pasażer wpadł w trakcie rutynowej kontroli (iStock)
Pasażer wpadł w trakcie rutynowej kontroli (iStock)

Zobacz także Zagrożenia wynikające z zarażenia się ptasią grypą

Pasażer twierdził, że zawartość to po prostu karma dla zwierząt. Po dokładnym zbadaniu okazało się, że ptaki w opakowaniu nie były większe niż 10 cm każdy. Urzędnicy wytłumaczyli mężczyźnie, że nie można wwozić ptaków do Stanów Zjednoczonych ze względu na ryzyko przeniesienia przez nie wirusa ptasiej grypy. Nie wiadomo jaki gatunek ptaków był zamknięty w torbie.

2. Ryzyko epidemii ptasiej grypy

W wydanym komunikacie, władze lotniska przedstawiły swoje stanowisko.

"Do Stanów Zjednoczonych nie wolno wwozić ptaków, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Ich obecność może wywołać rozprzestrzenianie się ptasiej grypy" - brzmiało podsumowanie stanowiska portu lotniczego.

Paczka faktycznie wyglądała jak jedzenie dla zwierząt (Customs and Border Protection)
Paczka faktycznie wyglądała jak jedzenie dla zwierząt (Customs and Border Protection)

Zobacz także Francja zarządza selektywny ubój kaczek

Odpowiednia jednostka skonfiskowała paczkę, która została zniszczona. Mimo iż wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla większości ludzi, zdarzały się już przypadki groźnego dla zdrowia zarażenia właśnie tym typem grypy wśród ludzi.

3. Ptasia grypa - objawy

Pierwsze objawy ptasiej grypy to przede wszystkim zapalenie spojówek, jak również objawy podobne do tradycyjnej grypy (osłabienie, kaszel, gorączka). Do grupy symptomów zaliczane są także: biegunka, wymioty, problemy z oddychaniem, często również zmiany neurologiczne. Najlepszym sposobem, by ograniczyć ryzyko zarażenia jest unikanie kontaktu z drobiem.

Zawartość paczki została skonfiskowana (Customs and Border Protection)
Zawartość paczki została skonfiskowana (Customs and Border Protection)

Zobacz także Czy ptasia grypa jest groźna dla człowieka?

Władze lotniska nie będą dążyły do postawienia pasażerowi zarzutów kryminalnych, choć mają możliwość wystąpienia o karę cywilną. Administracja lotniska odstąpi również od tego, ponieważ w dokumentach przelotu pasażer zadeklarował, że podróżuje z karmą dla zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy