Trwa ładowanie...

Masaż kosmetyczny

Masaż kosmetyczny
Masaż kosmetyczny

Masaż kosmetyczny ma na celu pobudzić funkcje skóry i mięśni w celu poprawy jej walorów estetycznych i funkcjonalnych. Masaż kosmetyczny zapewnia odnowę biologiczną całego organizmu – dzięki niemu twoje ciało zyskuje odmłodzenie i staje się piękniejsze. Ten masaż ciała jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn aktywnie żyjących, uprawiających sport i dbających o koloryt swojego ciała. Masaż kosmetyczny czyni skórę elastyczną i jędrną, pomaga walczyć z „pomarańczową skórką” lub przyrośniętą tkanką tłuszczową.

spis treści

1. Odnowa biologiczna

Masaż kosmetyczny jest stosowany przede wszystkim w celach profilaktyczno-pielęgnacyjnych. Podtrzymuje elastyczność skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Polega na mechanicznym oddziaływaniu za pomocą zespołu ruchów na skórę i położone pod nią tkanki, mięśnie i narządy. Masaż kosmetyczny stanowi odnowę biologiczną. Skóra zostaje oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka, otwarte pory wydzielają zużyte produkty przemiany materii. Skóra zostaje obudzona i ożywiona przez krew i limfę. Po serii ok. 10 zabiegów masażu drobne zmarszczki znikają, a głębsze znacznie się zmniejszają. Taki masaż działa relaksująco i odprężająco oraz pozwala pozbyć się zmartwień. Masaż kosmetyczny regeneruje naszą skórę, duszę, urodę.

Masaż kosmetyczny można podzielić na masaż klasyczny i częściowy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • Masaż klasyczny – całego ciała, wykonuje się go zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych od ich obwodu do serca. Do podstawowych ruchów należą: głaskanie (koniuszkami palców lub całą dłonią), rozcieranie (koniuszkami palców, ruchem kolistym i półkolistym), ugniatanie (opuszkami palców), oklepywanie (dłonią otwartą lub zamkniętą).
  • Masaż częściowy – masaż poszczególnych części ciała.

Takie zabiegi kosmetyczne przeprowadza się w gabinetach. Do prawidłowego wykonania masażu niezbędne są różne kremy, żele, koncentraty, jak również różnego typu maseczki. Właściwie przeprowadzony masaż kosmetyczny pobudza krążenie limfy oraz gruczołów, ułatwiając tym samym przemianę materii i oczyszczanie organizmu z toksyn. W ramach masażu kosmetycznego można wyróżnić zabiegi o charakterze:

  • profilaktyczno-pielęgnacyjnym,
  • korekcyjnym,
  • regenerującym,
  • relaksacyjnym.

2. Masaż kosmetyczny twarzy

Masaż kosmetyczny twarzy zaleca się paniom po 25 roku życia. Zabieg trwa ok. 20 minut, do pół godziny maksymalnie. W wielu gabinetach do masażu włącza się muzykę, aby zrelaksować pacjentkę. Najczęściej masaż twarzy robi się przed zabiegiem oczyszczania skóry. Powinien być dostosowany do stanu skóry, rodzaju cery i potrzeb klientki. Ma to również wpływ na liczbę poszczególnych elementów masażu. Delikatny zabieg na twarz działa uspokajająco i przeciwbólowo, mocniejszy zaś pobudza i drażni skórę. Podczas masażu twarzy ruchy kosmetyczki nie powinny przekroczyć granicy oczodołu, a żaden ze stosowanych preparatów nie może dostać się do oczu. Kosmetyczka może zastosować wiele preparatów, m.in. kremy do masażu, np. wyciąg z arniki, żel intensywnie nawilżający. Można też wzbogacić ten zabieg – w zależności od potrzeb skóry – innymi preparatami: ampułkami, koncentratami odżywczo-regenerującymi ze specjalnie dobranymi składnikami aktywnymi (np. kolagen).

Przeciwwskazaniami do masażu kosmetycznego są następujące stany organizmu:

  • ciąża,
  • stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry,
  • usunięcie zęba i zmiany ropne okołozębowe,
  • stany ropne migdałków,
  • stany gorączkowe,
  • wady serca,
  • zapalenie żył i świeże zakrzepy,
  • nadczynność tarczycy.

Masaż kosmetyczny może być rodzajem masażu relaksacyjnego dla osób żyjących w ciągłym stresie. Prawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny pobudza skórę i mięśnie pacjenta (zmniejsza ich napięcie), przywraca prawidłowy rytm serca, jak również poprawia krążenie krwi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze