Trwa ładowanie...

Maseczka czy przyłbica - co stanowi skuteczniejszą ochronę? Wizualizacja nie pozostawia wątpliwości

Amerykańscy naukowcy postanowili po raz kolejny pokazać różnicę między zabezpieczeniem, które daje maseczka w porównaniu z przyłbicą. Na wizualizacji przeprowadzonej w warunkach laboratoryjnych wyraźnie wykazują, co daje skuteczniejsze zabezpieczenie.

1. Maseczka czy przyłbica?

Naukowcy z Florida Atlantic University College of Engineering and Computer Science postanowili pokazać na wizualizacji, jaką ochronę zapewniają przyłbice.

W badaniu, które opublikowano w czasopiśmie Physics of Fluids, naukowcy przeprowadzili w warunkach laboratoryjnych test przepływu aerozolu przy użyciu światła laserowego, mieszaniny wody destylowanej i gliceryny, które symulowały strumień kaszlu i kichania.

Na wizualizacji porównali ochronę, którą daje przyłbica i maska z filtrem N95. Naukowcy symulowali kaszel i kichanie z ust manekina. Wizualizacja wykazała, że plastikowa osłona twarzy blokuje ruch wydychanego strumienia aerozolu "do przodu", jednak kropelki śliny mogą swobodnie poruszać się wokół przyłbicy, która nie przylega bezpośrednio do twarzy i w ten sposób dostać się do naszych dróg oddechowych.

Zobacz film: "Różnica między zabezpieczniem jakie daje maseczka i przyłbica"

2. Naukowcy ostrzegają przed przyłbicami i maskami z portami wydechowymi

Autorzy badania ostrzegają przed stosowaniem przyłbic i masek z tzw. portami wydechowymi, które znacznie zmniejszają ich skuteczność.

"Coraz częściej ludzie zastępują zwykłe maski materiałowe lub chirurgiczne przezroczystymi plastikowymi osłonami twarzy, a także używają masek wyposażonych w porty wydechowe" - mówi dr Siddhartha Verma, główny autor badania z Wydziału Oceanotechniki i Mechaniki FAU.

"Główną przyczyną jest większy komfort w porównaniu do noszenia zwykłych masek. Jednak osłony twarzy mają zauważalne szczeliny na dole i po bokach, a maski z portami wydechowymi zawierają zawór jednokierunkowy, który ogranicza przepływ powietrza podczas wdechu, ale pozwala na swobodny przepływ powietrza na zewnątrz. Wdychane powietrze jest filtrowane przez materiał maski, ale wydech przechodzi przez zawór niefiltrowany" - ostrzega ekspert.

Naukowcy ostrzegają, że przyłbice nie powinny stanowić powszechnej alternatywy dla maseczek i mogą być stosowane jedynie w szczególnych przypadkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.