Trwa ładowanie...

Noszenie maseczki powoduje próchnicę? Dentyści apelują, aby uważać na oddychanie

Avatar placeholder
13.08.2020 13:36
Moszenie maseczki może powodować próchnicę?
Moszenie maseczki może powodować próchnicę? (Getty Images)

Amerykańscy dentyści biją na alarm. Po epidemii koronawirusa w USA notują dwa razy więcej przypadków próchnicy i zapalenia dziąseł. Lekarze uważają, że może to być następstwo noszenia maseczki ochronnej.

1. Noszenie maseczki powoduje próchnicę?

"Osoby, które zawsze były zdrowe, teraz mają diagnozowane stany zapalne dziąseł i próchnicę. Wcześniej nigdy nie miały takich problemów. To może być skutek epidemii - opowiada nowojorski dentysta Rob Ramondi podczas wywiadu dla "New York Post". Jak podkreśla Ramondi, ten problem dotyczy mniej więcej połowy pacjentów, których przyjmował po rozpoczęciu epidemii koronawirusa w USA i dlatego wraz z innymi lekarzami doszedł do wniosku, że winę za ten stan rzeczy ponoszą maseczki ochronne.

Noszenie maseczki powoduje próchnicę?
Noszenie maseczki powoduje próchnicę? (Getty Images)
Zobacz film: "Nowe testy na koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski komentuje"

Zjawisko to zostało nawet nazwane "maska-usta", wzorem terminu "meta-usta", którym lekarze określają poważne zniszczenia zębów wywoływanych stosowaniem narkotyku metamfetaminy. Lekarze podkreślają, że oczywiście zniszczenia nie są porównywalne, jednak alarmują o czujność, ponieważ w skrajnych przypadkach choroba dziąseł lub zapalenie przyzębia mogą powodować zwiększone ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

2. Oddychanie w maseczce

Jak tłumaczą dentyści, zakrywanie ust i nosa powoduje suchość jamy ustnej oraz gromadzenie się bakterii.

"Ludzie noszący maskę mają tendencję do oddychania ustami zamiast nosem. Oddychanie przez usta powoduje suchość w ustach, co prowadzi do zmniejszenia ilości śliny - a ślina jest tym, co zwalcza bakterie, które oczyszczają zęby. Rezultatem jest nieświeży oddech. Ślina neutralizuje również kwas w jamie ustnej, zapobiegając próchnicy zębów i chorobom dziąseł" - tłumaczy dentysta Marc Sclafani w rozmowie z New York Post.

Dentyści podkreślają, że nie oznacza to, że odradzają noszenia maski. Wręcz przeciwnie. Zalecają jednak oddychanie przez nos, regularne nawadnianie się oraz nieprzesadzanie z piciem kofeiny i alkoholu. Dodają też, że oprócz mycia zębów należy dokładniej czyścić je nicią dentystyczną oraz stosować płyn do płukania ust.

Zobacz także: Co wybrać maseczki czy przyłbice? Kto może nie nosić maseczki? Ekspert wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze