Trwa ładowanie...

Maseczki w czasie pandemii. Zimą trzeba pamiętać o jednym

 Karolina Rozmus
30.01.2022 14:47
Maseczki w czasie pandemii. Zimą trzeba pamiętać o jednym
Maseczki w czasie pandemii. Zimą trzeba pamiętać o jednym (Getty Images)

Noszenie maseczek pozostaje wciąż jednym z najskuteczniejszych niefarmakologicznych sposobów na ograniczenie liczby zakażeń spowodowanych koronawirusem. Jednak istotne jest to, w jaki sposób nosimy maseczkę. Zwłaszcza zimą. Dlaczego?

spis treści

1. Kiedy maseczka nie jest skuteczna?

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat walki z pandemią naukowcy badali, jak działa maseczka i czy faktycznie ma wpływ na ograniczenie transmisji wirusa. Wyniki badań są jednoznaczne: noszenie maseczek jest kluczowe. O tym wiedzą m.in. mieszkańcy Włoch – tam, w grudniu ubiegłego roku ogłoszono, że w środkach transportu publicznego, w tym w metrze, ale też w samolotach, trzeba zakładać maski FFP2. Nauka potwierdza, że wykonane z kilkuwarstwowego materiału filtracyjnego maski są zdecydowanie bardziej efektywne niż te wykonane z bawełny, są również lepsze od maseczek chirurgicznych.

Ale nawet one są skuteczne pod warunkiem, że nosimy je prawidłowo, a także odpowiednio o nie dbamy.

Zobacz film: "Czy luzowanie obostrzeń będzie miało wpływ na wzrost zakażeń? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada"
Znaczenie ma nie tylko to, jaką maskę nosimy, ale też w jaki sposób ją zakładamy czy zdejmujemy
Znaczenie ma nie tylko to, jaką maskę nosimy, ale też w jaki sposób ją zakładamy czy zdejmujemy (Getty Images)

Co to znaczy? Wielokrotne wyciąganie z kieszeni niepranej materiałowej maseczki na pewno nie jest dobrym pomysłem, ponownie jak wielokrotne wykorzystywanie jednorazowych masek chirurgicznych.

A o czym warto pamiętać szczególnie zimą? Wtedy maseczka szybko staje się wilgotna. Niska temperatura, opady deszczu i śniegu, a także wydychanie większej ilości pary wodnej, sprawia, że szybciej niż w inne pory roku maseczka staje się nieskuteczna. Dodatkowo w sezonie infekcji grypowych, ale też przeziębień, jest większe prawdopodobieństwo, że będziemy kichać i kaszleć – również w maseczkę.

Dr Simon Clarke, profesor mikrobiologii komórkowej na Uniwersytecie w Reading wilgotną maseczkę porównał nawet do "brudnej chustki przywiązanej do twarzy".

2. Wilgoć a skuteczność maseczki

Zdaniem ekspertów zimne i wilgotne powietrze jest wyjątkowo korzystne dla rozprzestrzeniania się wirusa. Dodatkowo wilgoć w maseczce zmniejsza przepływ powietrza i zarazem utrudnia filtrowanie wirusów.

Oznacza to, że maseczkę trzeba zmienić nie tylko wtedy, kiedy jest zużyta lub (w odniesieniu do masek materiałowych) brudna. O zmianę maski trzeba zadbać także wtedy, kiedy jest wilgotna. Takie wytyczne zresztą przekazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). "Bądź świadomy stanu maski; wymień ją, jeśli ulegnie zabrudzeniu lub zawilgoceniu" – możemy przeczytać na stronie WHO.

Uwaga! Maseczkę należy zakładać czy zmieniać po umyciu lub zdezynfekowaniu dłoni. Zużytą maseczkę należy zutylizować lub – w przypadku materiałowej – pamiętać o wypraniu jej w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze