Masło orzechowe - właściwości odchudzające, zawartość tłuszczu, wartości odżywcze, jakie wybrać

Według niektórych dietetyków, masło orzechowe jest ważnym elementem w diecie odchudzającej. Wydaje się to mało wiarygodne, jednak biorąc pod uwagę fakty udowodnione w ostatnich latach przez naukowców i odrzucając popularne mity na temat tłuszczów i odchudzania, masło orzechowe może stać się atrakcyjnym dodatkiem do naszego codziennego jadłospisu.

Masło orzechowe - właściwości odchudzające

Masło orzechowe zawiera dużą ilość pożytecznych kwasów tłuszczowych nienasyconych, które dobrze wpływają na nasz układ krążenia. Chociaż wiele osób lubiących orzechy jest przekonanych, że są one wysokokaloryczne i nie powinno się ich jeść, w rzeczywistości są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają spalić tkankę tłuszczową.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Masło orzechowe pomaga zatem zapobiec odkładaniu się tłuszczu w talii, ponieważ przyspiesza spalanie tłuszczu. Dzięki temu, masło orzechowe może pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy.

Potwierdzają to badania naukowców z Harvard School of Public Health, z których wynika, że kobiety regularnie spożywające masło orzechowe dwa lub więcej razy w tygodniu traciły na wadze dużo szybciej niż te, które całkowicie wyeliminowały je ze swojej diety.

Masło orzechowe - zawartość tłuszczu

Masło orzechowe uważane jest za niezdrową przekąskę głownie z powodu wysokiej zawartości tłuszczu. Ostatnie odkrycia naukowe pokazały jednak, że szkodliwość wszystkich tłuszczu zawartego w maśle orzechowym jedynie mit, a my, podczas wyboru przekąsek i codziennej diety powinniśmy rozróżniać tłuszcze nasycone od nienasyconych. Całkowite wyeliminowanie wszystkich tłuszczy z diety nie jest wcale konieczne aby schudnąć, a nawet jest niewskazane.

Masło orzechowe zawiera tłuszcze nienasycone, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Masło orzechowe, dzięki swojej zawartości tłuszczy nasyconych, przyczynia się do obniżenia ryzyka chorób serca oraz zawału.

Dlaczego warto jeść masło orzechowe?

Nazywanie masła orzechowego produktem dietetycznym z liczbą kalorii pomiędzy 180 a 210 na porcję, może wydawać się szaleństwem. Jednak ma ono godną podziwu...

Masło orzechowe - wartości odżywcze

Masło orzechowe produkowane z orzechów ziemnych jest bogate w białko pochodzenia roślinnego, potas, witaminę E, błonnik i magnez. Z tego powodu masło orzechowe jest świetnym pożywieniem dla wegetarian, którzy dzięki niemu mogą uzupełnić niedobory białka, wynikające z diety pozbawionej mięsa.

Orzechy i masło orzechowe już od dawna uważa się za doskonałe "paliwo dla mózgu", dzięki czemu może ono być dobrym rozwiązaniem dla dzieci w wieku szkolnym. Na 100 g masła z orzechów arachidowych otrzymujemy 25 g białka, 46 g tłuszczy oraz 12 g węglowodanów.

Masło orzechowe - jakie wybrać?

Dietetycy na całym świecie podkreślają, że należy wybrać masło orzechowe o jak największej zawartości orzechów. Według naukowców z Harvard Medical School w USA, spożywanie porcji masła orzechowego pięć razy w tygodniu o połowę obniży ryzyko zawału serca.

Najlepiej jednak wybrać masło orzechowe bez cukru. Prawdziwe, tradycyjne masło orzechowe powinno składać się jedynie z przetartych orzechów. Istnieją także odmiany masła orzechowego wyprodukowane z solonych, prażonych orzechów, jednak nie są one elementem zdrowej diety. Masło orzechowe można wytworzyć samemu, używając orzechów włoskich bądź migdałów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Porady dietetyczne dla odchudzających się
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Porady dietetyczne dla odchudzających się
Porady dietetyczne dla odchudzających się

Co jeść na mieście podczas diety?

Co jeść na mieście podczas diety?

Woda przed posiłkiem Przed posiłkiem zamów wodę z cytryną. Picie wody hamuje nieco głód, nawadnia organizm po długim dniu i dostarcza energię. Szklanka wody zapewni, że będziesz ściślej trzymać się wyznaczonych zasad przy zamawianiu posiłku. Zamiast wina...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Zdrowe produkty odżywcze

Zdrowe produkty odżywcze

Różnice w stylu życia nie są tak ważne w procesie długoterminowego przybierania na wadze, jak zmiany w diecie. Najważniejsze jest spożywanie zdrowych, świeżych produktów, które pomogą utrzymać pożądaną wagę na dłużej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Podjadanie w nocy

Podjadanie w nocy

Naukowcy przekonują, że podjadając w nocy, tyje się dwa razy szybciej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

węglowodanów. W dodatku podzielone są na porcje, dlatego łatwiej jest kontrolować to, ile się ich zje. Pałeczki serowe to wspaniała dietetyczna

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Aktywne odchudzanie brzucha

Aktywne odchudzanie brzucha

W odchudzaniu najważniejsze jest stosowanie się do dewizy: ruszaj się przy każdej okazji.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

Zdrowy styl życia Bądźmy szczerzy - żaden produkt magicznie nie sprawi, że tłuszcz zniknie, ale niektóre produkty pomagają stracić na wadze i ją utrzymać. Przykładowo, niektóre z nich są pełne błonnika, który przedłuża uczucie sytości, przez co unika...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Zacznij posiłek od szklanki wody Wypij dużą szklankę wody, zanim usiądziesz do obiadu. Napełnienie żołądka wodą sprawi, że prawdopodobieństwo przejedzenia się będzie mniejsze. Co więcej, niektóre objawy odwodnienia mogą powodować burczenie w brzuchu,...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Zobacz, dlaczego nie powinnaś liczyć kalorii na diecie

Zobacz, dlaczego nie powinnaś liczyć kalorii na diecie

Liczyć czy nie? Codzienne liczenie kalorii może być bardzo pracochłonne i uciążliwe. Poza tym, wbrew pozorom kontrola zawartości kalorycznej każdego posiłku wcale nie jest taka dobra. Zastanawiasz się, dlaczego? Kaloria kalorii nierówna Zamiast pełnowartościowego...