Co się dzieje w organizmie w ciągu godziny od zjedzenia Big Maca?

Choć większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sięgając po dania typu fast food nie dokonujemy najzdrowszego wyboru, to jednak ciężko z niego zrezygnować. Być może jednak po przeczytaniu poniższych informacji, zastanowicie się przynajmniej dwa razy.

Amerykańscy dietetycy postanowili zbadać dokładnie skład jednej z najpopularniejszych kanapek na świecie, czyli Big Maca, od lat królującego w ofercie McDonalds. Jak zawarte w nim składniki wpływają na organizm w ciągu godziny od momentu zjedzenia?

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Jedna kanapka zawiera 540 kalorii i około 25 gramów tłuszczu. To kolejno 25 i 49 proc. dziennego zapotrzebowania u osoby dorosłej. Big Mac z 940 miligramami soli wyczerpuje również dawkę tego składnika, jaką możemy spożyć w ciągu całego dnia.

7 produktów, których powinnaś unikać

Niektóre produkty można spokojnie jeść z umiarem, inne lepiej całkowicie wyeliminować z diety. Nie jest to związane jedynie z bezpośrednimi skutkami dla...

10 minut od zjedzenia

Duża ilość kalorii sprawia, że podnosi się poziom cukru we krwi. Związki zawarte w kanapce zaczynają stymulować uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak dopamina, która aktywując część mózgu odpowiedzialną za nagradzanie, zapewnia uczucie przyjemności. To m.in. dlatego tak trudno opanować ochotę na więcej.

20 minut od zjedzenia

W miarę upływu kolejnych minut apetyt na następną porcję wzrasta jeszcze bardziej. To za sprawą syropu fruktozowego i sody, które mają silnie uzależniające właściwości. Substancje obecne w syropie szybko wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, wywołując skoki insuliny i napady głodu. To właśnie te składniki w ogromnym stopniu przyczyniają się do rozwoju otyłości, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

30 minut od zjedzenia

Wystarczy pół godziny, by ogromna porcja soli zawarta w Big Macu zaczęła zbierać swoje żniwo. Powoduje lekkie odwodnienie organizmu, który, aby o tym zakomunikować, zaczyna wysyłać sygnały podobne do uczucia głodu. W rezultacie jemy jeszcze więcej. Na tym jednak nie koniec. Sól wywołuje wzrost ciśnienia krwi, co przekłada się na zwiększenie tempa pracy serca. Zamiłowanie do fast foodowej żywności i regularne jej spożywanie to zatem prosta droga do rozwoju nadciśnienia tętniczego.

40 minut od zjedzenia

Za sprawą wahania poziomu cukru, głód wraca na dobre już po 40 minutach i to ze zdwojoną siłą. Organizm doprasza się zwiększonej porcji jedzenia. Ponownie sięgając po kanapkę, sprawiamy, że cykl zaczyna się na nowo.

60 minut od zjedzenia

Zazwyczaj układ pokarmowy potrzebuje ponad doby na całkowite strawienie spożytego pokarmu. Jak twierdzą dietetycy, którzy wzięli pod lupę Big Maca, organizm nie poradzi z nim sobie aż tak łatwo. Okazuje się bowiem, że proces trawienia może potrwać w tym przypadku nawet trzy dni, przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość tłuszczów trans. Po upływie godziny „walka” organizmu w dalszym ciągu jest dopiero w początkowej fazie.

Komentarze (205)
~Ada
~Ada ponad rok temu

do jedzenia, które przygotowujemy raczej nie dodajemy syropu glukozowo-fruktozowego, ani nie smażymy na tzw. fryturze (zawiera szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans), także normalny zrobiony w domu posiłek nie daje TAKICH efektów

Odpowiedz
~zep
~zep ponad rok temu

Ok. Może to i prawda. Ale wyobraź sobie ze jezdzisz w trasach co 3 dni po kilkanaście godzin i nie masz czasu ugotować sobie warzyw na parze. Jesteś głodny i widzisz wielkie m to co robisz. ...?. .. Masz w dupie sól i kalorie wpadasz i ogarniasz zestaw potem pyszna kawa i jedziesz dalej.

Odpowiedz
~zep
~zep ponad rok temu

Ok. Może to i prawda. Ale wyobraź sobie ze jezdzisz w trasach co 3 dni po kilkanaście godzin i nie masz czasu ugotować sobie warzyw na parze. Jesteś głodny i widzisz wielkie m to co robisz. ...?. .. Masz w dupie sól i kalorie wpadasz i ogarniasz zestaw potem pyszna kawa i jedziesz dalej.

Odpowiedz
~mc zestaw
~mc zestaw ponad rok temu

Najlepiej wg dietetyków pić źródlana wode i zagryzac sucharkiem. Jeśli tak To niech pojedza swoje płatki a potem zapraszam na budowę po 12 godzin dziennie. Ciekawe jak organizm zareaguje. Wydaje mi się ze wiem jak. Padną z głodu gamonie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fast food
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Fast food
Fast food

Czy pizza może być dietetyczna?

z żywnością typu fast food. Odrobina cierpliwości i pracy sprawi, że sam/sama stworzysz pyszne danie, które nie powoduje tycia, a skutecznie zaspokaja głód.

Fast food

Kalorie we frytkach - kaloryczność, zdrowa alternatywa

w każdej restauracji i popularnych sieciowych restauracjach serwujących dania typu fast food, a więc McDolnald's, Burger King i KFC. Choć sposób przygotowania frytek jest wszędzie dokładnie taki sam, to ilość kalorii...

Fast food

Najlepsze domowe burgery! (WIDEO)

Najlepsze domowe burgery! (WIDEO)

i Dawid Bojarojć opowiadają o początkach swojego biznesu. Ich food track, o nazwie "Pasibus" serwuje dania typu fast food. Sekretem ich sukcesu (...) Jak zacząć przygodę z food trackiem?...

Fast food

Co siedzi w chipsach?

Co siedzi w chipsach?

Niezdrowa przekąska Ziemniaczane, paprykowe, cebulkowe i wiele innych bardzo różnych smaków. Chipsy spoglądają na nas z półek w niemalże każdym sklepie. I trudno się dziwić - na europejskim rynku dostępne są od 1921 roku, czyli niemal stu lat. Przez...

Fast food

Kiedy to przeczytasz, już nigdy tego nie zjesz

Kiedy to przeczytasz, już nigdy tego nie zjesz

lubią te małe kawałeczki mięsa w chrupiącej panierce, które można nabyć w popularnych sieciach fast food oraz w sklepach. W rzeczywistości wytwarzane są z różowej masy, który na pierwszy rzut oka przypomina gumę do żucia....

Fast food

Co znajdziesz we frytkach?

Co znajdziesz we frytkach?

Z czym kojarzą nam się frytki? Z ziemniakami, odpowie z pewnością większość. Jednak producenci potrafią zaskoczyć składem, wydawałoby się tak prostego produktu spożywczego. Co możemy znaleźć we frytkach? Niestety, oprócz ziemniaków, we frytkach znajduje...

Fast food

Pizza w wersji light

Pizza w wersji light

Jeśli przygotowujesz pizzę w domu, zrób jak najcieńsze ciasto. Wrzuć na nią mnóstwo warzyw, unikaj natomiast tłustych mięs. Pamiętaj, że każde 100 g takich smakołyków to dodatkowe 500 kalorii. Postaraj się nie przesadzać z serem - jest tłusty i kaloryczny....